Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Αγορά Λάπτοπ και οργάνωση - Page: 3
Αυτά τα δημιούργησε το Notepad++ όταν κάναμε μετατροπές.
Μπορείς να τα σβήσεις άφοβα
 

Mensajes Sun 16 Jan 22 @ 4:05 pm
Εστω οτι εχω μια εκδηλωση και για καποιους λογους εχω και τα δυο λαπτοπ ανοιχτα και χρησιμοποιω και τα δυο (Συνηθως οταν μου φερνουν κομματια σε flash drives ή θελω να κατεβασω κατι εκεινη τη στιγμη απο το ιντερνετ και δεν θελω να τα κανω με το main laptop), τι ακριβως πρεπει να κανω ωστε να μην μπλεξουν οι databases και γινουν αχταρμας? Θυμιζω οτι πλεον οι databases συνγχρονιζονται αυτοματα μεσω dropbox.
 

Mensajes Sun 13 Mar 22 @ 11:21 am
Δεν μπορείς να κάνεις κάτι.
Όταν τελειώσεις θα βρεθείς με δύο βάσεις (μία από κάθε laptop) και θα πρέπει να διαλέξεις ποια θα κρατήσεις.
Ακόμα κι αν κόψεις το internet στο ένα από τα δύο laptop, το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.
Όταν επαναφέρεις το internet το dropbox θα δει οτι η database είναι αλλαγμένη και στα δύο PC και θα δημιουργήσει ένα conflicted copy.

Οπότε το μόνο που πραγματικά μπορείς να κάνεις είναι να κάνεις όλες τις αλλαγές στο ένα μόνο laptop ώστε να ξέρεις οτι θα κρατήσεις την δική του database.
Αν κάνεις αλλαγές ταυτόχρονα και στα δύο laptop τότε αναγκαστικά θα "χάσεις" τις αλλαγές που έκανες στο ένα από τα δύο.
 

Mensajes Sun 13 Mar 22 @ 12:13 pm
Αλλά πώς θα ξέρω ποια από τις 2 είναι η db του main laptop ας πούμε?
 

Mensajes Sun 13 Mar 22 @ 1:33 pm
Η "conflicted copy" θα έχει το όνομα του υπολογιστή (π.χ. "database (ROG-M16 conflicted copy).xml")
Οπότε η "άλλη" - που δεν θα είναι conflicted - (database.xml) θα είναι του άλλου υπολογιστή.
 

Mensajes Sun 13 Mar 22 @ 3:28 pm
Τι εγινε ρε παιδια?? Που υπαρχει ο Home Folder του Virtual τωρα? Εκανα format, εφτιαξα Junction point αλλα πλεον στα documents δεν δημιουργει φακελο VirtualDj.... Που αποθηκευονται τωρα οι ρυθμισεις?

edit: ok, το βρηκα.. mklink /j C:\Users\dimge\AppData\Local\VirtualDJ "D:\Dropbox\VirtualDJ"
 

Mensajes Tue 31 Jan 23 @ 10:45 pm
Λοιπον μετα την αναβαθμιση σε stems 2.0 εχω γινει μπαχαλο.... δεν τολμαω να ανοιξω το backup laptop...
και εξηγω
Εχω συγχρονισει τον φακελλο του vdj μεσω dropbox και στα 2 λαπτοπ.. μεχρι πριν λιγο καιρο ολα μια χαρα.
Ανοιγα το BackUp λαπτοπ, εκανα disable RTS αφου δεν τα σηκωνε, εφτιαχνα tags, playlists κτλ και ανοιγα μετα το main laptop και συγχρονιζε και λειτουργουσαν ολα ρολοι..
Τωρα πλεον κατι γινεται και μολις ανοιγω το backup laptop (κι ενω κανω disable τα stems αμεσως) παει και μου αλλαζει μονο του ενα σωρο ρυθμισεις απο το Performance αυτοματα, με αποτελεσμα οταν ανοιγω το main laptop να πρεπει να αλλαξω χειροκινητα καποιες ρυθμισεις, και το ακομα χειροτερο ειναι οτι χρειαζεται restart το προγραμμα για να τις παρει, που σημαινει οτι αν ξεχαστω και δεν τις κανω απο πριν εμπλεξα...
Επισης καθε φορα που ανοιγω ενα απο τα 2 λαπτοπ μετα στο αλλο μου ζηταει να ξανακανω συνδεση.. αλλαξε κατι?
 

Mensajes Fri 07 Apr 23 @ 9:26 am
Το ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο να γίνεται αυτό, αλλά επειδή πολλά από αυτά που θεωρούσα αδύνατα τελικά έγιναν, θα το ξεστομιστώ…
Υπάρχει κάποιο τρικ για να συγχρονίζει το Dropbox και στο Mac τον root folder των windows και να δουλεύει σωστά;
 

Mensajes Fri 28 Apr 23 @ 6:41 pm
PhantomDeejay wrote :
Με λίγο "δημιουργικό" hacking κάνεις τα εξής:



4) Ανοίγεις μια γραμμή εντολών με δικαιώματα διαχειριστή και γράφεις τις παρακάτω εντολές
D:
mklink /j VirtualDj "C:\Users\Dbox\Dropbox\VirtualDJ\DatabaseDriveD"


Είσαι πλέον έτοιμος!

.


Γιωργο πες μου σε παρακαλω οτι αυτο μπορει να γινει καπως και στο mac!!!
 

Mensajes Wed 17 May 23 @ 8:47 am
Όχι.

Βασικά τα MAC υποστηρίζουν symlinks αλλά για κάποιο περίεργο λόγο δεν δουλεύουν σωστά.
Οπότε αυτή τη στιγμή η απάντηση είναι "όχι"
 

Mensajes Thu 18 May 23 @ 2:38 pm
Ουτε υπαρχει κανα αλλοο τρυκ να συγχρονιζει και αυτο με καποιο τροπο απο το dropbox τουλαχιστον τις database και τα playlists? ξαναγυρναω στα χειροκινητα freefile sync?
 

Mensajes Thu 18 May 23 @ 6:09 pm
Για την ώρα ναι (χειροκίνητα).
Αν αλλάξει κάτι θα ενημερώσω εδώ, καθώς έχω το ίδιο "θέμα" και προσπαθώ να βρω λύση
 

Mensajes Mon 22 May 23 @ 8:57 am
Βασίζομαι πάνω σου. Πραγματικά είναι πολύ μπέρδεμα έτσι
 

Mensajes Mon 22 May 23 @ 1:39 pm
PhantomDeejay wrote :
Για την ώρα ναι (χειροκίνητα).
Αν αλλάξει κάτι θα ενημερώσω εδώ, καθώς έχω το ίδιο "θέμα" και προσπαθώ να βρω λύση

Καλημερα Γιωργο, βρηκαμε τιποτα πανω σε αυτο?


 

Mensajes Thu 20 Jul 23 @ 6:21 am
Ειμαι σε αναζητηση νεου laptop και οπως ειπα και πιο πανω κοιταω 17+ ιντσες.
Βρηκα π.χ 2 κομματια :
1) 18 ιντσες: https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/laptops/asus-rog-strix-g18-g814jv-n5042w-laptop-18-inches-ips-165-core-i7-13650hx-16-gb-1-tb-rtx-4060-8-gb-windows-11-home-_4137906
2) 17.3 ιντσες: https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/laptops/hp-omen-17-cm2002nv-laptop-17-3-full-hd-ips-core-i7-13700hx-16-gb-512-gb-rtx-4060-8-gb-windows-11-home-_4119665

και οι ερωτησεις που γεννιουνται :
Εκτος απο 18 ιντσες, το ονομα Rog Strix δινει σιγουρια, εναντι του HP Omen....η' κανω λαθος ?
Απο την αλλη ομως:
Το Rog Strix εχει τον i7 13650HX
Το HP Omen εχει τον i7 13700HX

κατα τα αλλα ειναι ιδια *ο σκληρος δισκος μου ειναι αδιαφορος

Ποια η γνωμη σας για αυτα τα δυο?

Και στο τελος για να συνεχιστει η κουβεντα :
Αν κανω συμβιβασμο με τις ιντσες :
https://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/laptop-lenovo-legion-pro-5-ai-16-2k-wqxga-ips-core-i7-13700hx32gb1tb-ssdgeforce-rtx-4070-8gbwin11home/MRK3000578

Στα specs φαινεται τουμπανο....για μας με το virtual dj δεν ξερω αν "κανει"
*το μονο που ξερω ειναι για τα Dell....
 

Mensajes Tue 25 Jul 23 @ 1:31 pm
Δεν νομίζω οτι η διαφορά 13650 με 13700 θα σου γίνει αισθητή πουθενά..
 

Mensajes Wed 26 Jul 23 @ 10:42 am
Το καταλαβαινω οτι σημερα, δεν υπαρχει διαφορα. Μετα απο μερικα χρονια, ισως να φανει κατι.

Βασικα αυτο που ηθελα να εκμαιευσω απο σενα Γιωργο ηταν καποιο σχολια μεταξυ των Asus Rog Strix vs HP Omen vs Lenovo ... μηπως καποια προσωπικη εμπειρια, η' οτιδηποτε που εγω δεν ξερω σχετικα με αυτες τις εταιριες.

Το vdj πανω κατω ξερω σε τι αρεσκεται, (π.χ cpu : Intel, Gpu Nvidia, Ram 16 + DDR 5 πλεον)
οποτε για να καταλαβω :
σε ενα λαπτοπ κοιταω αυστηρα τα specs αδιαφοροντας τις μαρκες (πλην Dell) ?
π.χ laptops Aser - Lenovo - HP - Asus με ακριβως τα ιδια specs .... ειναι το ιδιο για μας ?

Για να προλαβω καποια απαντηση, θα μπορουσε να πει καποιος : ειναι το ιδιο μοτερ αλλα το ενα ειναι hyundai ενω τo αλλο Mercedes...

Γι αυτο ρωταω, μηπως καποιος ξερει, εχει ακουσει κτλ κατι οπως : π.χ ειχα προβληματα με την X-Ψ εταιρια.

Αν μου ελεγες Γιωργο π.χ οτι προτιμας το Asus Rog Strix εναντι του Hp Omen , κι ας εχει το HP Omen ενα κλικ καλυτερο επεξεργαστη....η γνωμη σου θα ειχε μεγαλη βαρυτητα

Sorry αν κουραζω: οταν κανω ερευνα αγορας βγαζω και απο την μυγα ξυγκι :)
2 χιλιαρικα + ειναι αυτα
 

Mensajes Wed 26 Jul 23 @ 1:38 pm
Καταλαβαίνεις οτι κι εγώ δεν μπορώ "ελαφρά την καρδία" να σου πω "πάρε αυτό" ή "πάρε εκείνο" για πολλούς λόγους.
Θα σου πω μόνο οτι το προηγούμενο μου laptop ήταν Asus ROG με επεξεργαστή i7 4ης γενιάς, και πριν από περίπου 14 μήνες που το άλλαξα, το άλλαξα με ένα Asus ROG Zephyrus M16 με επεξεργαστή i9 11ης γενιάς.
Κοιτούσα και ένα Lenovo Legion καθώς και ένα Gigabyte Aorus αλλά μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα στο Asus.
Και από τα δύο τα Asus είμαι 100% ευχαριστημένος / ικανοποιημένος.

Δεν μπορώ να σου προσφέρω κάτι παραπάνω σαν συμβουλή.
 

Mensajes Wed 26 Jul 23 @ 7:20 pm
Καταλαβαινω πολυ καλα τη θεση σου, και σταματω εδω την συγκεκριμενη κουβεντα.
Σ' ευχαριστω πολυ !!!
 

Mensajes Wed 26 Jul 23 @ 8:03 pm
Πως να σταματησω ομως την κουβεντα, οταν καιγεται το τομαρι μας!!! :)
Θα προσπαθησω ομως να ειμαι οσο το δυνατον πιο "γενικος" στο θεμα...
Η αναζητηση του νεου laptop συνεχιζεται, αλλα μεχρι στιγμης δεν εχει βγει ασπρος καπνος.
Αντιθετος πελαγωσα περισσοτερο...

Παρακολουθω το φορουμ συστηματικα. Παραθετω εδω καποιες απαντησεις σχετικες :
Απο Phantom :
"Τόσο το DPC Latency checker όσο και το LatencyMon είναι βοηθητικά διαγνωστικά εργαλεία. Δεν σημαίνει ότι όταν δείχνουν "κόκκινα" τα πράγματα είναι απαραίτητα άσχημα. Υπάρχουν πάρα πολλές παράμετροι που παίζουν ρόλο.
Όταν ένας υπολογιστής δουλεύει (και δεν κάθεται σε αναμονή χωρίς να κάνει τίποτα) είναι φυσιολογικό να βλέπεις διεργασίες με υψηλό "latency". Έτσι δουλεύουν οι υπολογιστές. Οπότε μην κυνηγάς φαντάσματα κοιτώντας το LatencyMon κάθε 3 και λίγο και μην περιμένεις να είναι "ένα πράσινο λιβάδι" το DPC Latency checker, και ειδικά σε laptop. Η διαχείρηση ενέργειας του υπολογιστή σου από μόνη της (το σύστημα που φροντίζει την μπαταρία) είναι ικανό να "τινάξει" τις τιμές του LatencyMon έξω από τα αμιγώς πράσινα. Αλλά αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό."

Θειος Γιωργος:
"Το δύσκολο, είναι να αντιληφθεί - συνειδητοποιήσει - "χωνέψει" ότι θα πρέπει να αφιερώσει ώρες, να στρώσει τον πισινό του και να διαβάσει - δοκιμάσει - πειραματιστεί, ώστε να είναι σε θέση πλέον να ρυθμίζει ορθά - βέλτιστα το εκάστοτε laptop του."

Απο Phantom:
"Ψάξε το λίγο παραπάνω.
Όταν αγόρασα το δικό μου Asus ROG (επεξεργαστής 11ης γενιάς) ήμουν σχεδόν έτοιμος να πάρω το Legion (της εποχής)
Αλλά με λίγο ψάξιμο έμαθα οτι το Legion 11ης γενιάς είχε προβλήματα με το Latency (που δεν τα είχε το 10ης)
Οπότε πήγα στο Asus.
Γενικά όταν είναι να δώσεις 2 κουβάδες λεφτά για laptop, ψάξε λίγο στο Google και στο YouTube για reviews πραγματικών χρηστών και εδικά gamers. Θα μάθεις και τα υπέρ και τα κατά κάθε μοντέλου και θα αποφασίσεις πιο εύκολα τι σου ταιριάζει "
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Ψαχνομαι πολυ, ισως περισσοτερο απ οτι πρεπει, δεν ξερω.
Τις βασικες "αρχες" τις γνωριζω πλεον : Το vdj "αγαπαει" περισσοτερο την Intel-Nvidia σε gaming laptop.
Αλλα δεν ειναι μονο αυτο...
Αγχωνομαι με την ιδεα να σκασω 2.000 + ευρω και το μηχανημα να ΜΗΝ κανει για μας !!!

Για το DPC LAtency βρηκα μονο αυτο : www.notebookcheck.net
Οταν λοιπον βρισκω οτι το λαπτοπ που θα ηθελα εχει DPC Latency 965.6 μs * ∼22% με σχολια :
Regarding latencies, the G18 comfortably manages a mid-table place. Despite the solid result, the LatencyMon tool indicates possible problems during the real-time processing of, for example, audio content. This is something which affects many laptops but is only relevant to specific user groups. ....

Απ οτι μπορω να καταλαβω, ειναι καπου στη μεση. Ουτε πολυ χαλια αλλα ουτε και πολυ καλα.
Εγω εδω τι κανω ? Ριχνω ζαριά ? Μηπως να αρχισω να κοιταω για σταθερο pc ?
 

Mensajes Wed 09 Aug 23 @ 3:06 pm
78%