Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: ερωτησεις περι ddj rr scripting καθως και database - Page: 1
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
Καλημερα !
εχω καποιες ερωτησεις γυρω απο το mapping σε μια rr καθως και την φορητοτητα της βασης δεδομενων.
Αρχικα το πισι που παιζω (πολυ αραια και που πλεον) ειναι ενα macbook air 2018 i5 με 128gb δισκου μεσα εκει εχω και ολη μου την βαση!).
το πισι στο μαγαζι που βρισκομαι ολη μερα ειναι ενα win i5 desktop.
1, επι της ουσιας θελω να φτιαχνω/τακτοποιω/ενημερωνω db απο το win pc και μετα με καποιο μαγικο τροπο να τα χω και στο μακ.
ο τροπος που σκεφτομουν ειναι να παρω ενα εξωτερικο ssd η στικακι (ολη η db ~70gb) ωστε ουσιαστικα να παιζω με εξωτερικο δισκο. (βγαζω δισκο τον βαζω στο vdj desktop/win, φτιαχνω cues , μπορει λιστες , σωζω, κουμπωνω μακ - παιζω)...γινεται ετσι ευκολα η ειναι στο μυαλο μου μονο? Αν ναι ειναι προτιμoτερο να παρω ενα στικακι καλο και γρηγορο ?(αν ξερετε κατι απο προσωπικη εμπειρια παρακαλω προτεινετε) η να παρω ενα εξωτερικο ssd?
φυσικα ολοκληρος αυτος ο δισκος/στικ θα γινεται συχνα πυκνα backup για να μη χαθει τιποτα...
2. στην rr εχω παρατηρησει οτι τα jog rings εχουν διαφορα χρωματα (νομιζω 4 η 5) μπορει με καποιο script οταν παιζει το τρακ να γινονται εναλλαγες με fade στα λεντ ωστε να δινει την ψευδαισθηση οτι κινειται? αν ναι θα φαινεται ωραια αραγε?
επισης θα θελα εκτος απ αυτο να αναβοσβηνει το ring οταν το τρακ παει απο το ενα λεπτο και κατω...
(εχω και αλλα αλλα θα τα βαλω πιο μετα ωστε να μη σας μπουκωσω!)
ευχαριστω εκ των πρωτερων!
 

Mensajes Fri 29 Jul 22 @ 10:05 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
PANOSV wrote :
Καλημερα !
..
επισης θα θελα εκτος απ αυτο να αναβοσβηνει το ring οταν το τρακ παει απο το ενα λεπτο και κατω...
...


εγω εχω βαλει
στο
LED_LOAD
songpos_remain 5000ms ? blink 200ms : songpos_remain 10000ms ? blink 400ms : songpos_remain 15000ms ? blink 800ms : songpos_remain 25000ms ? blink 1200ms : load_pulse

και στο:
LED_LOADER
songpos_remain 5000ms ? blink 200ms : songpos_remain 10000ms ? blink 400ms : songpos_remain 15000ms ? blink 800ms : songpos_remain 25000ms ? blink 1200ms : load_pulse

Για να αναβοσβήνει προοδευτικά από 25 δευτερόλεπτα και κάτω
 

Mensajes Fri 29 Jul 22 @ 12:16 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
σε ευχαριστω, οντως για να αναβοσβηνει αυτη ειναι το script απλα στο jog illumination (που εικαζω οτι ειναι αυτο) δεν κανει κατι οταν το βαζω μαζι
 

Mensajes Sat 06 Aug 22 @ 4:52 pm
Πάνο...

1. Ο πιο "αυτοματοποιημένος" τρόπος ενημέρωσης μουσικής βιβλιοθήκης και βάσης δεδομένων, είναι αυτός που εφαρμόζει ο PhantomDeeJay και τον είχε αναφέρει - αναλύσει στον Dimitris_g. Υπάρχει το σχετικό post εδώ: https://www.virtualdj.com/forums/244736/Greek_Forum/_______________________________________________.html?search=DropBox&page=1

Η αλήθεια είναι ότι ο συγκεκριμένος τρόπος, πέραν του ότι θα πρέπει να γίνεις συνδρομητής σε κάποιο cloud, έχει κάποιους "περιορισμούς", καθώς και πράγματα που πρέπει να προσέχεις κάθε φορά για να μην χάσεις αρχεία. Συνεπώς, τουλάχιστον εμένα προσωπικά, με ενθουσίασε σαν ιδέα, αλλά όχι σαν εφαρμογή...

Εγώ, έχω αγοράσει ένα USB Flash Disk (και μάλιστα θα σου πρότεινα αυτό: https://www.skroutz.gr/s/9029322/Corsair-Flash-Survivor-Stealth-512GB-USB-3-0-Stick-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF.html) και μέσω του FreeFilesSync, κάνω μια χαρά τη δουλειά μου...

2. Ναι, υπάρχει "κώδικας" για να δείχνει την "εικόνα" ότι κινείται το platter, το έχω εφαρμόσει στο skin μου, αλλά όταν το προσπάθησα στην SR2 (παρόμοια με RR), δεν λειτούργησε...
 

Mensajes Sun 07 Aug 22 @ 7:20 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
θειο... μου κανες την ψυχη περιβολι... αν και να σου πω λογω διακοπων δεν εχω κανει τιποτα, ομως θα ψαχτω συντομα και θα επανελθω..
Μια αλλη ερωτηση ομως λιγο πιο βασικη και αμεση.
Η rr εχει γραμμη μικροφωνου με ρυθμιση εντασης μπροστα.
Για να κανω broadcast υπαρχει τροπος να εχω περασμενο το μικροφωνο (και ρυθμισμενες εντασεις κλπ) και να κανω map ενα κουμπι ωστε να το ανοιγω on/off? αν ναι αυτο θα ακουγεται και στο cue master?
briefing εκτος απο την κονσολα εχω και λαμπατο προενισχυτη μικροφωνου με limiter και πυκνωτικο μικροφωνο... ο σκοπος μου ειναι να ναι κουμπωμενο πανω , να παταω κουμπι, να χαμηλωνω φετα για να μιλησω κλπ...γινεται? φανταζομαι οτι ο πισω διακοπτης πρεπει να ναι στο pc mix...
 

Mensajes Wed 31 Aug 22 @ 12:15 pm
PANOSV wrote :
Για να κανω broadcast υπαρχει τροπος να εχω περασμενο το μικροφωνο (και ρυθμισμενες εντασεις κλπ) και να κανω map ενα κουμπι ωστε να το ανοιγω on/off?
Σε όποιο button θες, βάλε την εντολή:
action="mic"
η οποία ενεργοποιεί / απενεργοποιεί το μικρόφωνο...

PANOSV wrote :
αν ναι αυτο θα ακουγεται και στο cue master?
Δοκίμασέ το, δεν θυμάμαι...


PANOSV wrote :
briefing εκτος απο την κονσολα εχω και λαμπατο προενισχυτη μικροφωνου με limiter και πυκνωτικο μικροφωνο... ο σκοπος μου ειναι να ναι κουμπωμενο πανω , να παταω κουμπι, να χαμηλωνω φετα για να μιλησω κλπ...γινεται?
Σε όποιο button θες, βάλε την εντολή:
action="mic_talkover"
η οποία ενεργοποιεί / απενεργοποιεί το μικρόφωνο και ταυτόχρονα αλλάζει τα faders' levels, ώστε ενεργοποιώντας το να μειώνονται αυτόματα τα επίπεδα των faders και απενεργοποιώντας το να επανέρχονται στο αρχικό επίπεδο...

PANOSV wrote :
φανταζομαι οτι ο πισω διακοπτης πρεπει να ναι στο pc mix...
Ούτε αυτό το θυμάμαι. Πειραματίσου...
 

Mensajes Wed 31 Aug 22 @ 3:02 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
σε ευχαριστω θειο! ο μονος ενδοιασμος μου ουσιαστικα ειναι μην ειναι harwired/hardware το μικ και δε μπορεις να το ελεγξεις ...ομως θα παιξω! σε ευχαριστω παρα πολυ!
 

Mensajes Wed 31 Aug 22 @ 8:23 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
χα! εδω ειμαι παλι! λοιπον ερωτησεις!
λοιπον θειο οι εντολες που μου γραψες δεν επαιξαν ομως πατωντας στο pro layout το κουμπι on κατω απο το mic vol παιζει κανονικοτατα! οποτε το map αρα σε ενα κουμπι απο την rr και ειμαι μια χαρα, ομως...
α) πως μπορω να το κανω αυτο push on? μηπως να το βαζα σε ενα custom button?
β) υπαρχει δυνατοτητα οταν το παταω και μου κλεινει το μικροφωνο ναι μου κανει mute τον ηχο στο μαστερ (για να μη μικροφωνιζω) ομως να συνεχιζει ο ηχος κανονικα με το μικροφωνο να γραφεται (γιατι θα κανω και record ταυτοχρονα) αλλα και να stream αρεται? (γιατι θα κανω και streaming ταυτοχρονα?
γ) eq στο mic μπορω να βαλω? και αν ναι πως?
δ) ασχετη ερωτηση και οχι για μενα.. στην home vers κανει broadcast?
εντιτ ! το δα κανει! αυτο ομως που δε γραφει , keyboard mapping επιτρεπεται?
αυτα!
 

Mensajes Mon 12 Sep 22 @ 5:43 pm
Πάνο...

Οι εντολές "λειτουργούν" κανονικά! Απλά και όταν τις θέτεις στο mapping του controller, δεν θέλουν το action μπροστά, παρά μόνο την εντολή. π.χ. mic ή mic_talkover

1. Για το volume του mic, χρησιμοποίησε την εντολή mic_volume

2. Για recording του mic, χρησιμοποίησε την εντολή mic_rec

3. Για equalizer του mic, χρησιμοποίησε τις εντολές (σε knob): mic_eq_high, mic_eq_mid, mic_eq_low.

4. Περί streaming και broadcast, δεν μπορώ να σε βοηθήσω, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ. Σίγουρα θα ξέρει ο Phantom ή ο Dad ή ο DjSadim...
 

Mensajes Tue 13 Sep 22 @ 6:04 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
Μα για να τις δοκιμασω τις εβαλα σε custom button... δε προκαμα να τις βαλω στο κοντρολλερ! Εκανα copy paste ακριβως οπως το εγραψες..
Anyway κατσε να δουμε μηπως ξερει καποιος απο του υπολοιπους περι master streaming κλπ.
Θενκ γιου βερι μουτς!
 

Mensajes Tue 13 Sep 22 @ 7:33 am
Για το master:
Μπορείς να κάνεις κάτι του τύπου & master_volume 0%
Αυτό δεν θα επιρρεάσει την εγγραφή ή το broadcast.

Με την Home Edition δεν μπορείς να κάνεις broadcast σε icecast/shoutcast servers.
Και ναι η Home Edition υποστηρίζει κανονικά remapping στο keyboard.
 

Mensajes Tue 13 Sep 22 @ 11:56 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
PhantomDeejay wrote :
Για το master:
Μπορείς να κάνεις κάτι του τύπου & master_volume 0%
Αυτό δεν θα επιρρεάσει την εγγραφή ή το broadcast.
Γιωργο εισαι God!! σε υπερευχαριστω, ομως καθοτι ολιγον σκραπας θες να μου πεις ολη την εντολη να το βαλω σε ενα custom button? η στον controller?
edit! το βαλα στο controller map δλδ εβαλα το μπουτον να γραφει mic & master_volume 0% αλλα δεν κανει κατι... καμμια ιδεα?

 

Mensajes Tue 13 Sep 22 @ 12:53 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
επισης (επειδη κατι μου λεει οτι θα χρειαστει και αυτο) μπορω το mic (πατωντας το κουμπι δλδ) να το "καθυστερω " να ανοιξει πχ 1 sec?
update: η εντολη δουλευει απλα ο ηχος δε κλεινει...
τι εννοω, μπαινοντας στην τελευταια καρτελα (master) στο σκιν pro που υπαρχουν τα ποτενσιομετρα στα αριστερα ειναι ειναι το master που πατωντας την εντολη οντως κλεινει (και δυστηχως μετα δεν επιστρεφει) ομως ο ηχος δεν μεταβαλλεται καθολου.
και μαλιστα παιζοντας με το μαστερ της κονσολας αυτο δεν μεταβαλλεται καθολου... ολα αυτα με συνδεδεμενη την rr πανω
 

Mensajes Tue 13 Sep 22 @ 1:11 pm
Με την κονσόλα συνδεμένη προφανώς ισχύει το fake master.
Οπότε όχι το script δεν θα δουλέψει.

Κάτι "πειραματικό" είναι αυτό:
toggle '$MuteMaster' & var_equal '$MuteMaster' 1 ? on & fake_master off & set '$MasterVolTemp' '`master_volume`' & master_volume 0% : off & get_var '$MasterVolTemp' & param_cast & master_volume & fake_master on


Ή αυτό:
toggle '$MuteMaster' & var_equal '$MuteMaster' 1 ? on & fake_master off & master_volume 0% : off master_volume 100% & fake_master on


Ξεκίνα καλύτερα από το 2ο που είναι πιο απλό...
 

Mensajes Wed 14 Sep 22 @ 7:40 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
πλησιαζουμε το νιωθω!!
λοιπον και τα 2 κανουν ακριβως το ιδιο πραγμα δλδ:
πατωντας το κουμπι ενεργοποιειται το μικροφωνο μεν η μουσικη δε κλεινει ομως...
ξαναπαταω το κουμπι να κλεισει το μικροφωνο (και αρα να επιστρεψει ο ηχος) , το μικροφωνο κλεινει και κλεινει και η μουσικη! (ακομα δεν ειδα βεβαια αν κοβει και το broadcast η το record)
αν το ξαναπατησω η οτιδηποτε , το μικροφωνο ανοιγοκλεινει αλλα η μουσικη μενει κλειστη
 

Mensajes Wed 14 Sep 22 @ 10:48 am
Η εντολή που σου έδωσα δεν συμπεριλαμβάνει το μικρόφωνο πουθενά! :P

Δεν έχω τη δυνατότητα αυτή την στιγμή να δοκιμάσω, αλλά δοκίμασε αυτό:

toggle '$MuteMaster' & var_equal '$MuteMaster' 1 ? on & fake_master off & mic on & wait 200ms & master_volume 0% : off & master_volume 100% & mic off & wait 200ms & fake_master on
 

Mensajes Wed 14 Sep 22 @ 11:01 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
χμ μια λεπτομερεια που ξεχασα να επισημανω.. οταν δουλευει αυτο το σκριπτ θα ακουω το μαστερ απο τα ακουστικα? επι της ουσιας πρεπει να ακουω το μικροφωνο και την μουσικη που βγαινει εξω.
αν αυτο ειναι πιο μπερδεμα μπορω να παρω εξοδο για τα ηχεια μου απο το booth out... και αρα το ολο σκριπτ να ναι για το booth out
 

Mensajes Wed 14 Sep 22 @ 11:03 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
PhantomDeejay wrote :
Η εντολή που σου έδωσα δεν συμπεριλαμβάνει το μικρόφωνο πουθενά! :P

ναι βρε ειπαμε σκραπας ! πριν το σκριπτ εβαλα mic &

 

Mensajes Wed 14 Sep 22 @ 11:04 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
σου το πα πλησιαζουμε!
λοιπον οντως τωρα το κουμπι πατωντας το κλεινει μουσικη και ανοιγει μικροφωνο!!!
(δεν εχω ηχογραφησει ουτε εχω τσεκαρει broadcast) ομως στο cue master δεν ακουω ουτε εξοδο ουτε μικροφωνο!
 

Mensajes Wed 14 Sep 22 @ 11:10 am
Και ούτε γίνεται να ακούσεις αφού δεν πάει ήχος εκεί όσο το master volume είναι 0%

Δοκίμασε αυτό:
toggle '$MuteMaster' & var_equal '$MuteMaster' 1 ? on & fake_master off  & fake_hpmix off & mic on & wait 200ms & master_volume 0% & headphone_mix 100% : off & master_volume 100% & headphone_mix 0% & mic off & wait 200ms & fake_master on & fake_hpmix on


Άσε τα ακουστικά σου ρυθμισμένα ώστε να ακούς τα deck και όχι το master.

 

Mensajes Wed 14 Sep 22 @ 12:06 pm
53%