Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Ηχεία the box pro DSP 115

Este tópico es antiguo y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

 

Mensajes Fri 26 Oct 18 @ 3:53 pm
Κατ’ αρχήν διευκρινίζω ότι δεν τα έχω δει καν, πόσο μάλλον να τα έχω ακούσει.

Αλλά…

1. Όταν ένα ανάλογο, αλλά “κορυφαίο”, ηχείο της κατηγορίας (JBL SRX-815P) κοστίζει ~1350€ το τεμάχιο…

2. Όταν με 250€ δεν αγοράζεις ούτε το σασί από έναν (αξιόλογο) ενισχυτή ισχύος 1 x 1400W RMS (bridged)…

Τότε μπορείς να βγάλεις τα συμπεράσματά σου για το συγκεκριμένο ηχείο!


Υ.Γ. Το θέμα των ηχείων είναι (από ένα σημείο και μετά) “υποκειμενικό”, υπό την έννοια ότι π.χ. τα συγκεκριμένα, στο δικό σου αυτί, μπορεί να "κελαηδάνε". Γι αυτό και πάντα προτρέπουμε τον οποιονδήποτε ν’ ακούσει και όχι να διαβάσει… ;-)
 

Mensajes Fri 26 Oct 18 @ 6:04 pm
... προφανώς και παίρνοντας ενα φτηνό κινέζικο ηχείο παίρνεις και ρίσκα όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής ... ο κανόνας του ότι πληρώσεις παίρνεις ισχύει σχεδόν πάντα ..

... τώρα όσον αφορά τον ήχο , αυτό που κάνουν τελευταία οι εταιρείες , ακόμα και οι ποιο επώνυμες, είναι ότι χρησιμοποιούν μεσαίας ποιότητας μεγάφωνα και "μαζεύουν" τις ατέλειες των μεγαφώνων από το DSP ... ακριβός αυτό κάνει πχ η EV στη σειρά ZLX .... οπότε πετυχαίνουν ένα καλό ή έστω ένα αποδεχτό ήχο με χαμηλό κόστος ...

... τα συγκεκριμένα έχουν καλές κρητικές και πολύ καλή σχέση απόδοσης τιμής ... το θέμα είναι , ακούγονται ; ή γδέρνουνε αυτιά; για αυτό ρωτάω αν τα έχει ακούσει κανείς .. ...

 

Mensajes Fri 26 Oct 18 @ 6:54 pm
Δεν αντιλέγω σε αυτό που αναφέρεις, αλλά δεν συμφωνώ με αυτή την φιλοσοφία και κατ’ επέκταση με τα όποια αποτελέσματά της...

Είναι σαν να αγοράζεις ένα “συμβατικό” αυτοκίνητο και κατόπιν να παρεμβαίνεις, για να το κάνεις "αγωνιστικό". Ε, όσο και να παρέμβεις, αγωνιστικό δεν γίνεται και όταν το “πιέσεις”, αυτό αποδεικνύεται… ;-)
 

Mensajes Sat 27 Oct 18 @ 5:43 am
djpap63PRO InfinityMember since 2010
Γεια χαρα .

Ειμαι κατοχος εδω και δυο μηνες 4 κομματιων.

Πολυ καλα για τα λεφτα τους

Ανωτερα σε ενταση και ηχο απο τα ZLX που αναφερθηκαν πιο πανω.

Τα εχω δουλεψει και σε Party με Dj μουσικη αλλα και σαν stage monitor.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 136 db!!!! με τιποτα αλλα ειναι οπως ειπα πολυ καλα για τα λεφτα τους και επισης πολυ καλη κατασκευη

Αν θελεις πριν αγορασεις στειλε μου να ερθεις να τα ακουσεις
 

Mensajes Mon 29 Oct 18 @ 6:42 am
djpap63 wrote :
Γεια χαρα .

Ειμαι κατοχος εδω και δυο μηνες 4 κομματιων.

Πολυ καλα για τα λεφτα τους

Ανωτερα σε ενταση και ηχο απο τα ZLX που αναφερθηκαν πιο πανω.

Τα εχω δουλεψει και σε Party με Dj μουσικη αλλα και σαν stage monitor.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 136 db!!!! με τιποτα αλλα ειναι οπως ειπα πολυ καλα για τα λεφτα τους και επισης πολυ καλη κατασκευη

Αν θελεις πριν αγορασεις στειλε μου να ερθεις να τα ακουσεις




Ευχαριστώ djpap63

τα 136 db είναι πολλά και προφανώς και δεν περιμένω να τα πάρω από ένα ηχείο των 250 ευρό ... και 129 db να βγάζουν με ανεκτή ποιότητα είμαι ΟΚ ...
να έρθω να τα ακούσω είναι λίγο δύσκολο γιατί είμαι Κρήτη (Ηράκλειο) ...

... πες μου κάτι ακόμα , ανάμεσα στα the box pro DSP 115 και στα Mackie Thump 15A ποια θα διάλεγες; (υποθέτοντας ότι έχει ακούσει και τα Mackie )

και πάλι ευχαριστώ

 

Mensajes Mon 29 Oct 18 @ 9:14 am
djpap63PRO InfinityMember since 2010
Βγαζουν το ιδιο αποτελεσμα και σε ηχο και σε ποιοτητα.
Tα Mackie ειναι πιο ελαφρια
 

Mensajes Mon 29 Oct 18 @ 9:55 am
djpap63 wrote :
Βγαζουν το ιδιο αποτελεσμα και σε ηχο και σε ποιοτητα.
Tα Mackie ειναι πιο ελαφρια


ευχαριστώ και πάλι ... βοήθησες πολύ
 

Mensajes Mon 29 Oct 18 @ 10:15 am


(Los tópicos y foros antiguos son automáticamente cerrados)