Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΔΙΠΛΩΝ ΑΡΧΕΙΩΝ

Este tópico es antiguo y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

STELVASControlleristMember since 2017
Θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να διαγραψω διπλα αρχεια (τραγουδια) απο ενα φακελλο (αφηνοντας το ενα αρχειο φυσικα) με καποια εντολη.Ευχαριστω.
 

Mensajes Fri 02 Aug 19 @ 6:50 am
Από ένα ΦΑΚΕΛΟ ή μια playlist ?
Σε ένα φάκελο "τεχνικά" είναι αδύνατο να έχεις διπλά αρχεία. Οπότε κανένα πρόγραμμα (ή εντολή στο VirtualDJ) δεν θα μπορεί να αφαιρέσει τα "διπλά" αρχεία.
Για να αφαιρέσεις διπλά αρχεία από μια playlist (όπου διπλά = το ίδιο ακριβώς αρχείο) υπάρχει η εντολή / επιλογή Remove Duplicates
 

Mensajes Sun 04 Aug 19 @ 4:52 pm
γιωργο ηθελα να σε ρωτησω κ εγω.επειδη το ένα αρχειο μπορει να ειναι ο τιτλος κ στο άλλο να γραφει πχ original mix κ να υπαρχει 2 φορες υπαρχει εντολη που μπορεις να τα βρεις πιο ευκολα?εχω ένα filter folder με εντολη: duplicates
 

Mensajes Mon 05 Aug 19 @ 9:43 am
By default το VDj στο φάκελο "Filters" σου δίνει την δυνατότητα παρουσίασης των διπλότυπων αρχείων, είτε με βάση το filename και το size, είτε με βάση τα tags...

Πέραν αυτών των επιλογών, που δεν εξυπηρετούν μία συνθήκη όπως την περιέγραψες, υπάρχουν κάποια free-software στο net (google it), όπου μπορείς να προσθέσεις "φίλτρα" εύρεσης, του στυλ: Να έχουν ίδιο ή παρόμοιο filename και ίδιο μέγεθος ή διαφορετικό filename, αλλά ίδιο ή παρόμοιο size, κ.τ.λ.
 

Mensajes Mon 05 Aug 19 @ 10:10 am
@Theios Giorgos εχω καποιο τετοιο πρόγραμμα που δεν θυμαμαι βεβαια πως λεγεται.απλα ηθελα να δω αν υπαρχει κατι μεσω vdj που βλεπω ξεκάθαρα το path κ επιλεγω με σιγουρια τι κραταω κ τι όχι.το filter αυτο το εχω δει το εγραψα κ πιο πανω.το εχω δουλεψει κιολας αρκετα (αυτο που δεν θυμαμαι με σιγουρια ειναι αν εμφανιζει μονο οσα ειναι γραμμενα ακριβως με ιδιο τροπο κεφαλαια μικρα κ λοιπα)
 

Mensajes Tue 06 Aug 19 @ 9:04 am
dj_betty wrote :
(αυτο που δεν θυμαμαι με σιγουρια ειναι αν εμφανιζει μονο οσα ειναι γραμμενα ακριβως με ιδιο τροπο κεφαλαια μικρα κ λοιπα)

Αυτό δυστυχώς συμβαίνει ΜΟΝΟ στα Ελληνικά (λόγω UTF) όπου το Α και το α δεν θεωρούνται το ίδιο γράμμα.

Τώρα καλός τρόπος εύρεσης duplicates δεν υπάρχει. Το πρόγραμμα δείχνει μεν πιθανά duplicates αλλά και πάλι αν π.χ. το ένα αρχείο έχει cover και το άλλο όχι (οπότε το μέγεθος του αρχείου διαφέρει σημαντικά) τότε μπορεί να του ξεφύγουν κάποια.

Πρόσφατα έκανα μια πλήρη αναδιοργάνωση του τρόπου αποθήκευσης των αρχείων μου ακριβώς για αυτό το λόγο.

Πάντως ΕΓΩ προσωπικά για να βρω duplicates θα έκανα ένα filter folder group by artist και στη συνέχεια για κάθε καλλιτέχνη θα έκανα sort τον τίτλο και την διάρκεια.
Φυσικά αυτός ο τρόπος δεν δίνει "εύκολα" αποτελέσματα και απαιτεί αρκετό χρόνο για να ολοκληρωθεί το ξεκαθάρισμα, αλλά θεωρώ οτι είναι ο μοναδικός που μπορεί να αποκαλύψει όλες τις περιπτώσεις.
 

Mensajes Wed 07 Aug 19 @ 3:45 pm
PhantomDeejay wrote :
dj_betty wrote :
(αυτο που δεν θυμαμαι με σιγουρια ειναι αν εμφανιζει μονο οσα ειναι γραμμενα ακριβως με ιδιο τροπο κεφαλαια μικρα κ λοιπα)

Αυτό δυστυχώς συμβαίνει ΜΟΝΟ στα Ελληνικά (λόγω UTF) όπου το Α και το α δεν θεωρούνται το ίδιο γράμμα.

Τώρα καλός τρόπος εύρεσης duplicates δεν υπάρχει. Το πρόγραμμα δείχνει μεν πιθανά duplicates αλλά και πάλι αν π.χ. το ένα αρχείο έχει cover και το άλλο όχι (οπότε το μέγεθος του αρχείου διαφέρει σημαντικά) τότε μπορεί να του ξεφύγουν κάποια.

Πρόσφατα έκανα μια πλήρη αναδιοργάνωση του τρόπου αποθήκευσης των αρχείων μου ακριβώς για αυτό το λόγο.

Πάντως ΕΓΩ προσωπικά για να βρω duplicates θα έκανα ένα filter folder group by artist και στη συνέχεια για κάθε καλλιτέχνη θα έκανα sort τον τίτλο και την διάρκεια.
Φυσικά αυτός ο τρόπος δεν δίνει "εύκολα" αποτελέσματα και απαιτεί αρκετό χρόνο για να ολοκληρωθεί το ξεκαθάρισμα, αλλά θεωρώ οτι είναι ο μοναδικός που μπορεί να αποκαλύψει όλες τις περιπτώσεις.


οι συμβουλες σου όπως παντα θησαυρος.ευχαριστω γιωργο
 

Mensajes Thu 08 Aug 19 @ 1:23 pm
djachiPRO InfinityMember since 2005
PhantomDeejay wrote :

Αυτό δυστυχώς συμβαίνει ΜΟΝΟ στα Ελληνικά (λόγω UTF) όπου το Α και το α δεν θεωρούνται το ίδιο γράμμα.


Πιάνομαι από αυτό και θέλω να ρωτήσω/πρατηρήσω/προτείνω κάτι άσχετο. Για το search του VDJ. Εχουμε καταλάβει ότι αν γράψεις στο search box πχ "cvmi" θα σου εμφανίσει τα αρχεία που έχουν στο filename τους ή σε κάποιο tag τη λέξη "ψωμι" ή "ΨΩΜΙ". Αυτό γίνεται internal βάσει iso? βασει πληκτρολογίου; Δεν θα ήταν μια καλή λύση να μπορούσαμε να φτιάξουμε ένα απλό text αρχείο που να αντιστοιχούσαμε χαρακτήρες και να γινόταν το search πιο ευέλικτο?

Τι εννοώ; Π.χ. για να ψάξουμε του Ρουβά τα τραγούδια θα πρέπει να γράψουμε στο search "Roybas", αλλά και Roubas, Rouvas, Royvas, Ρουβάς.
Αν είχαμε ένα αρχείο - πίνακα αντιστοίχισης που να περιέχει κάτι του στυλ:

v = β, Β
b = β, Β
u = υ, ύ, Υ, Ύ
y = υ, ύ, Υ, Ύ
a = α, ά, Α, Ά
δε θα λυνόταν το πρόβλημα;

 

Mensajes Wed 14 Aug 19 @ 5:05 pm
Γίνεται βάση της διάταξης του πληκτρολογίου.
Ναι θεωρητικά θα μπορούσε να γίνει. Αλλά επειδή αυτό το πρόβλημα (με τα καταραμένα Greeklish) το έχουν μόνο μερικές εκατοντάδες χρήστες (οι Έλληνες) δεν βρίσκεται καθόλου "ψηλά" στη λίστα των πραγμάτων προς υλοποίηση.
Το γεγονός οτι υπάρχει αντιστοίχηση του C με το Ψ και έτσι κάνεις αναζήτηση χωρίς να γυρίσεις το πληκτρολόγιο στα Αγγλικά είναι ήταν οτι καλύτερο μπόρεσε να πετύχει μετά από αρκετή "γκρίνια" και πίεση το Ελληνικό team του VirtualDJ.

Οπότε προσωπικά η λύση που σου προτείνω είναι μία: ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH. Προσωπικά μια χαρά βρίσκω όλα τα τραγούδια του Ρουβά γράφοντας "Roybas" ΟΛΑ μα ΟΛΑ μου τα Tags είναι στα Ελληνικά!
Σημείωση:
Πως θα ήταν το mapping για σύνθετα σύμφωνα όπως λόγου χάρη το Ξ ή το Ψ ?

Protopsalti, Prwropsalti, Prwtopsalth, Prvtocalti / Deijimos, Deiksimos, Dei3imos / Theodoridoy, Theodwridoy, Theodoridou, Theodwridou, 8eodwridoy / Papamatthaioy, Papamat8aioy...

Μόνο οι Έλληνες με τα καταραμένα Greeklish μπορούν να έχουν 5 και 10 τρόπους να γράψουν το ΙΔΙΟ πράγμα / όνομα.

Υ.Γ.:
Με τα Greeklish είμαι υστερικός το ξέρω. Αλλά αν δεν ήμουν εγώ και μερικές εκατοντάδες ακόμα άτομα της γενιάς μου υστερικά με τα Greeklish σήμερα μπορεί οι περισσότερες εφαρμογές να μην υποστήριζαν σωστά τα Ελληνικά. Κάποιοι από εμάς δώσαμε "μάχες" ώστε τα Windows π.χ. να είναι το ίδιο σταθερά είτε πρόκειται για την Αγγλική είτε για την Ελληνική έκδοση (αυτά επί εποχές Windows 98 :P ) ή για να μπουν τα Ελληνικά σαν επίσημη γλώσσα στο MAC OS.
Οπότε να μας συμπαθάτε λίγο παραπάνω και ας φωνάζουμε (με το δίκιο μας πιστεύω)
 

Mensajes Mon 19 Aug 19 @ 6:30 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
Γιωργο συμφωνω απολυτα με τα Ελληνικα.. οχι για τους λογους που αναφερεις εσυ ομως γιατι απλα αγαπω την γλωσσα μου και την θεωρω ανωτερη απο σχεδον ολες τις υπολοιπες (μη μου πεις για τονους.. το ξερω.. βαριεμαι να τους βαζω..)
Μιας λοιπον που μαστε σε φαση διακοπων προσπαθω να φτιαξω την δισκοθηκη μου... και θα θελα σε ενα shortcut να βαλω την εντολη move σε αλλο folder (εννοω μαρκαρωντας το τρακ στον browser να παταω πχ ctrl+ m και να μου ανοιγει το παραθυρακι που δειχνει σε ποιο folder να μεταφερθει το τρακ)
Γινεται κατι τετοιο;;
 

Mensajes Sun 25 Aug 19 @ 10:40 pm


(Los tópicos y foros antiguos son automáticamente cerrados)