Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Costum Βίντεο transition στην εναλλαγή δύο βίντεο

Este tópico es antiguo y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

Γειά σας,
θέλω να ρωτήσω, αν υπάρχει η δυνατότητα (ή κάποιος εναλλακτικός τρόπος) στο virtualdj, να επιλέξω μεταξύ δύο βίντεο που μιξάρω να μην γίνεται η εναλλαγή με ένα από τα transition αλλά να παίζει ένα δικό μου animation gif (ή και βίντεο χωρίς ήχο).

Αυτό το ενδιάμεσο θα μπορούσε να είναι πχ ένα animation ενός δευτερολέπτου με το όνομα του dj που εκείνη την ώρα μιξάρει, το όνομα του πάρτυ, του μαγαζιού, whatever. Δεν με ενδιαφέρει να κάνει κάποιο εφέ, ένα wip in / out ή απλά ως ημι-transparent layer να παίζει, χωρίς όμως να επεμβαίνει στο mix.
ή να κάνει αυτόματα triggering ένα video sample μεταξύ δύο βιντεο.

Μπορώ χειροκίνητα να κάνω το εφέ κάπως, αλλά θα ήθελα να ήξερα αν υπάρχει κάποια αυτοματοποίηση
 

Mensajes Thu 07 Nov 19 @ 8:14 pm
Για κάποιο λόγο μου έκανε log in ως home user, τώρα έκανε κανονικό log-in.
Έχω αγορασμένο το virtualdj.
 

Mensajes Thu 07 Nov 19 @ 8:16 pm
Ο μοναδικός τρόπος για να έχεις το "δικό" σου transition είναι να προγραμματίσεις ένα.

Όμως μια εναλλακτική είναι να κάνεις overlay ένα video sample.
Για να πετύχεις κάποιο αυτοματισμό, μπορείς να επαναπρογραμματίσεις το crossfader να ξεκινάει το sample
 

Mensajes Fri 08 Nov 19 @ 7:30 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Επίσης για την συνεχεια της οποιασδήποτε βοήθειας με το πως αυτό θα μπορύσε να επιτευχθεί, θα ηταν καλό να ξέρουμε τον τρόπο με τον οποίο μιξάρεις.
Χρησιμοποιείς το crossfader ή τα Volume faders των Decks?
Χρησιμοποιείς κάποιο συγκεκριμένο controller, και αν ναι, ποιόν ?
Εχεις ενεργοποιημένο το AUTO ή το LINK για το Video crossfader ?
 

Mensajes Fri 08 Nov 19 @ 10:24 am
Dj Dad, χρησιμοποιώ Crossfader, σε herculer rmx2. Πλέον, επειδή έχω βάλει να κάνει random select τα transition, είναι σε auto το video crossfader. Παλαιότερα που έκανα cut τα βιντεο, τα ειχα σε link.

PhantomDeejay υπάρχει κάπου να διαβάσω πως μπορώ να προγραμματίσω ένα δικό μου transition; Και γενικά,΄έχεις να μου προτείνεις κάποια tutorials ή να διαβάσω κάποιες γενικές οδηγίες του πως γίνονται αυτά;

Ευχαριστώ!
 

Mensajes Fri 08 Nov 19 @ 4:57 pm
Αν δεν ξέρεις ήδη προγραμματισμό σε C++ τότε βουτάς στα πολύ βαθιά με τη μία.
Αν ξέρεις προγραμματισμό τότε στο πάνω μέρος του site υπάρχει link με το SDK πού χρειάζεται για να φτιάξεις Plug Ins
 

Mensajes Fri 08 Nov 19 @ 5:54 pm
Όχι, δεν γνωρίζω από προγραμματισμό σε C++.

Θα κοιτάξω μήπως μπορέσω να κάνω με το άλλο που αναφέρεις, το overlay ενός video sample, με επαναπρογραμματισμό του crossfader ώστε να ξεκινάει το sample.
Αρκεί να βρω πως γίνεται βέβαια. Την γενική ιδέα νομίζω την κατάλαβα ως προς πως πάει.
 

Mensajes Fri 08 Nov 19 @ 7:58 pm


(Los tópicos y foros antiguos son automáticamente cerrados)