Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Σύνδεση subwoofer με ηχεία

Este tópico es antiguo y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

Καλησπέρα στην ομάδα. Ξέρω ότι το θέμα είναι λίγο άσχετο με το vdj άλλα θα ήθελα μια βοήθεια.
Εχω 2 ηχεία Mackie Thump 15a

https://www.odes.gr/el/mackie-thump-15a-15inch-se-6-atokes-doseis-temaxio.html?skr_prm=WyI5ZGM5MDdjMi04MTBhLTQxYWYtYWQzZC0xZjExOGU1NTVlYTQiLDE1NzUyMjUzNzgxNTUseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0
Και ενα Subwoofer Behringer VQ1500D 15''

https://www.odes.gr/el/behringer-vq1500d.html?skr_prm=WyI5ZGM5MDdjMi04MTBhLTQxYWYtYWQzZC0xZjExOGU1NTVlYTQiLDE1NzUyMjUzMjYxMDgseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0
Η ερώτηση είναι ποια είναι η πιο σωστή σύνδεση; Να φύγουν τα καλώδια απο το master της κονσόλας στο sub και ύστερα απ το sub στα ηχεία ή το αντίστροφο;
Ρωταω επειδή τα ηχεία είναι λιγο ανώτερα του sub μηπως υπάρχει πρόβλημα.
Η κονσόλα είναι Pioneer ddj rr.
Ευχαριστώ.
 

Mensajes Sun 01 Dec 19 @ 6:56 pm
Dj-RFTDPRO InfinityMember since 2018
το αντίστροφο
 

Mensajes Sun 01 Dec 19 @ 8:08 pm
ankosPRO InfinityMember since 2009
το σωστό είναι από την κοντρόλερ σου το σήμα να πάει στο σαμπ και μετα από την έξοδο του σαμπ (οχι την thru) να πάει στους δορυφόρους και αυτό γίνεται για να μην στείλεις χαμηλές συχνότητες αφού θα τις παίξει το σαμπ.
 

Mensajes Sun 01 Dec 19 @ 9:02 pm
Άρα καλύτερα να φύγουν τα xlr απ το master του controller στα input του sub και απο τα output του sub στα input των ηχείων δηλαδή;
Παίζει κανα ρόλο το ότι το sub είναι μικρότερα watt απ τα ηχεια;
 

Mensajes Sun 01 Dec 19 @ 9:23 pm
Dj-RFTDPRO InfinityMember since 2018
DjInsider 81 wrote :
...Εχω 2 ηχεία Mackie Thump 15a...Και ενα Subwoofer Behringer VQ1500D 15''


Και το ξαναλέω .... στέλνεις στα mackie κανονικά και από το δεξιό στέλνεις στο sub
 

Mensajes Mon 02 Dec 19 @ 11:33 am
.
 

Mensajes Mon 02 Dec 19 @ 11:45 am
Dj-RFTD wrote :
DjInsider 81 wrote :
...Εχω 2 ηχεία Mackie Thump 15a...Και ενα Subwoofer Behringer VQ1500D 15''


Και το ξαναλέω .... στέλνεις στα mackie κανονικά και από το δεξιό στέλνεις στο sub


Και επιμένεις σε μία συνδεσμολογία που κατά κανόνα είναι λάθος...
 

Mensajes Mon 02 Dec 19 @ 11:49 am
Dj-RFTDPRO InfinityMember since 2018
Επιμένω γιατί έχει μόνο ένα sub (και ψιλομαπα) ... αν είχε δυο ποιοτικά 18'' η 22'' τότε αλλάζει το πράμα ...
Plus ότι τα mackie κατεβάζουν χαμηλότερα από το sub ...

 

Mensajes Mon 02 Dec 19 @ 12:03 pm
Το σήμα είναι σήμα. Όσο καλό ή μάπα κι αν είναι το ηχείο, το σήμα παραμένει σήμα. Και όταν χρησιμοποιείς sub θέλεις (αναγκαστικά) να κόψεις τις πολύ χαμηλές συχνότητες από τους δορυφόρους.
Οπότε θες να περάσεις το σήμα από το crossover του sub. Και το Behringer έχει crossover και Hi-Pass out.
Επίσης όταν δίνουμε συμβουλές, αν συμβουλεύουμε κάποιον να κάνει κάτι ενάντια στον κανόνα (εξαίρεση) του το εξηγούμε (οτι πρόκειται για εξαίρεση για τον Χ,Υ,Ζ λόγο) γιατί αλλιώς μαθαίνει την εξαίρεση για σωστό τρόπο και κάνει απαράδεκτα λάθη μια ζωή...

Οπότε: Αν εσύ θες να τον συμβουλέψεις να πάει το σήμα "ανάποδα" πρέπει να του εξηγήσεις οτι γενικά ο σωστός τρόπος είναι άλλος κι οτι του προτείνεις μία εξαίρεση για αυτό τον "Χ" λόγο.

Τέλος:
1) Στα συγκεκριμένα Mackie απ' οτι γνωρίζω η έξοδος ΔΕΝ είναι THRU (δηλαδή το σήμα εισόδου αυτούσιο).
2) Ακόμα και THRU να ήτανε, το σημείο αποκοπής των δορυφόρων δεν είναι το ίδιο με το σημείο αποκοπής του sub. Οπότε ακόμα και αν βάλεις τους δορυφόρους σε sub mode ή θα έχεις τρύπα, ή υπερκάλυψη σε ένα εύρος συχνοτήτων. Μάλιστα ακόμα και με τον ορθό τρόπο από τη στιγμή που το sub έχει crossover είναι λάθος να βάλει τα ηχεία σε sub mode
3) Δεν είναι απαραίτητο για 2 δορυφόρους να έχεις 2 sub. Ούτε οι ίντσες των sub λένε από μόνες τους κάτι.
4) Σε ένα σύστημα που μπορούμε να ρυθμίσουμε χειροκίνητα τα πάντα, οι εντάσεις, οι συχνότητες αποκοπής, η ισοστάθμιση προενίσχυσης κτλ εξαρτάται ΚΑΙ από την εφαρμογή στην οποία χρησιμοποιούμε το σύστημα (ανάμεσα σε όλα τα άλλα). Άλλες ρυθμίσεις για εσωτερικό χώρο, άλλες για εξωτερικό, άλλες ρυθμίσεις για live, άλλες για dj, άλλες για κατά κύριο λόγο ηλεκτρονική μουσική, άλλες για κατά κύριο λόγο παραδοσιακή μουσική, κτλ. Οπότε το αν είχε δύο 18' ή 22' είναι κι αυτό απολύτως σχετικό.
 

Mensajes Mon 02 Dec 19 @ 12:28 pm
Dj-RFTDPRO InfinityMember since 2018
Γιώργο ... κοίτα συμφωνώ με όλα τα λεγόμενα σου άλλα στο συγκεκριμένο σύστημα το sub είναι άχρηστο ...
θα προτιμούσα να έχω μπάσο από τα δυο 15'' χωρίς sub παρά να έχω μπάσο από το sub με κομμένα τα 15''
με ότι αυτό συνεπάγεται ...
 

Mensajes Mon 02 Dec 19 @ 12:49 pm
Ευχαριστώ για τα φώτα σας παιδιά.
 

Mensajes Mon 02 Dec 19 @ 1:53 pm


(Los tópicos y foros antiguos son automáticamente cerrados)