Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Πρόβλημα ήχου DDJ 800
Καλησπέρα παιδιά. Μόλις αγόρασα την DDJ 800. Έχω μέσα το τελευταίο firmware 1.01 και ρυθμίσεις στο Asio 512 Sample και 11.6msec latency.
Οι standard ρυθμίσεις ήταν 256 sample και 5.8msec latency.
Παρόλα αυτά και στις 2 επιλογές ακούω κατά περιόδους μέσα στα τραγούδια κάτι μικρά σπασίματα τύπου "κρατς".
Την αποσυνδεσα και έβαλα πάνω μια παλιά SR και εκεί είναι όλα οκ. Μήπως είναι κάποια ρύθμιση που πρέπει να διορθώσω;
 

Mensajes Tue 27 Apr 21 @ 11:36 am
Προσωπικά δεν εντόπισα τέτοιο θέμα με την DDJ-800 και την χρησιμοποιούσα 3 μήνες συνεχόμενα.

Μπορείς να κοιτάξεις τι sample rate έχει η SR και τι η DDJ-800 ?
 

Mensajes Tue 27 Apr 21 @ 12:36 pm
Τα ίδια 512 και 11.6msec
Βεβαια στο Asio της SR έχει και 2 έξτρα επιλογές Kurnel Buffers στο 4 και bit depth στα 24 bit.
Δεν ξέρω τι είναι αυτά αλλά στην 800 δεν μου τα δείχνει αυτα
 

Mensajes Tue 27 Apr 21 @ 1:05 pm
Επίσης αυτό το "κρατς" ακούγεται και απ τα headphones και μόνο όταν παίζει το τραγούδι
 

Mensajes Tue 27 Apr 21 @ 6:19 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Με την DDJ-800 συνδεδεμενη στο USB, πηγαινε στις ρυθμίσεις ήχου των Windows και επέλεξε την κάρτα ήχου του υπολογιστή σου για αναπαραγωγή (κσι το ενσωματωμενο μικρόφωνο για εγγραφή/μικρόφωνο) αντί της Pioneer που ίσως (?) είναι επιλεγμένη.
 

Mensajes Wed 28 Apr 21 @ 4:33 pm
Δεν άλλαξε κάτι. Λέτε να είναι θέμα αστοχίας υλικού? Μήπως η γείωση δεν δουλεύει σωστά.?
 

Mensajes Wed 28 Apr 21 @ 5:04 pm
Δοκίμασε σε άλλο υπολογιστή, αλλά και με το Rekordbox.
Και μετά βλέπουμε
 

Mensajes Wed 28 Apr 21 @ 5:46 pm
Από τη στιγμή που με την SR και με τις ίδιες ρυθμίσεις δεν παρουσιάζεται το πρόβλημα δεν βλέπω λογικό να φταίει το laptop ούτε το virtual
 

Mensajes Wed 28 Apr 21 @ 5:52 pm
Συμφωνώ γενικά μαζί σου, αλλά αν δεν δοκιμάσεις δεν μπορούμε να περιορίσουμε τις αιτίες που το προκαλούν. Αν για παράδειγμα σε άλλο υπολογιστή παίζει σωστά τότε δεν φταίει η κονσόλα (το hardware) αλλά κάτι με τους drivers ή το chipset του υπολογιστή.

Άσχετο (επειδή κάτι θυμήθηκα)
Τι υπολογιστή έχεις; Ο επεξεργαστής είναι intel ή AMD ?
Επίσης αν έχεις laptop μήπως είναι Dell ?

(Ένας χρήστης το Σεπτέμβριο που μας πέρασε δεν κατάφερε ποτέ να κάνει την DDJ-800 να παίξει "σωστά" σε Dell. Αλλά δεν είχε κανένα πρόβλημα σε ένα παλιό Acer και ένα καινούργιο Asus)
Αν έχεις Dell ίσως χρειαστεί να ψάξουμε βαθύτερα (και σαν πρώτο βήμα να απεγκαταστήσεις οπωσδήποτε το πρόγραμμα Dell Support Assist)
 

Mensajes Wed 28 Apr 21 @ 6:27 pm
ponosPRO InfinityMember since 2014
Phantom Καλησπέρα, με ένα Dell αντιμετωπίζουμε πρόβλημα με την DDJ 1000 σε όλα τα software που δοκιμάσαμε , με άλλα controler δουλεύει μια χαρά το συγκεκριμένο Dell (Π.Χ. DDJ RR , DDJ 800 )
Έσβησα το Dell Support Assist (Πιθανόν να είχε μια πολύ μικρή βελτίωση )
Αλλά συνεχίζει να κάνει αλλοίωση και σπασίματα στον ήχο
Το Dell είναι Inspiron 15 5000 , Intel core(TM) i7 8550U cpu 1.80 Ghz 1.99 Ghz 8GB ram
Μπορούμε να ψάξουμε κάτι άλλο ?
Υ.Γ. Με ένα άλλο Dell Inspiron 3505 AMD Ryzen 5 3450U with Radeon Vega Mobile Gfx 2.10 Ghz
12 Ram Παίζει κανονικά
Ευχαριστώ

 

Mensajes Wed 19 May 21 @ 6:18 pm
ponosPRO InfinityMember since 2014
ponos wrote :
Phantom Καλησπέρα, με ένα Dell αντιμετωπίζουμε πρόβλημα με την DDJ 1000 σε όλα τα software που δοκιμάσαμε , με άλλα controler δουλεύει μια χαρά το συγκεκριμένο Dell (Π.Χ. DDJ RR , DDJ 800 )
Έσβησα το Dell Support Assist (Πιθανόν να είχε μια πολύ μικρή βελτίωση )
Αλλά συνεχίζει να κάνει αλλοίωση και σπασίματα στον ήχο
Το Dell είναι Inspiron 15 5000 , Intel core(TM) i7 8550U cpu 1.80 Ghz 1.99 Ghz 8GB ram
Μπορούμε να ψάξουμε κάτι άλλο
Υ.Γ. Με ένα άλλο Dell Inspiron 3505 AMD Ryzen 5 3450U with Radeon Vega Mobile Gfx 2.10 Ghz
12 Ram Παίζει κανονικά
Ευχαριστώ


Η αν γνωρίζει κάποιος τι θα ήταν καλό να αποφύγουμε η να επιλέξουμε ( από χαρακτηριστικα κ.λ.π.)σε αγορά Laptop
 

Mensajes Tue 25 May 21 @ 3:50 pm
Το μόνο που μπορώ να σου προτείνω είναι ένα clean install των Windows, και μετά εγκατάσταση ΜΟΝΟ των απαραίτητων drivers.
Αν κι αυτό δεν δουλέψει τότε δεν έχω κάτι άλλο να προτείνω.

Όσο για προτάσεις σε αγορά καινούργιου laptop επίσης η θέση μου δεν είναι εύκολη.
Δεν μπορώ να σου πω "μην πέρνεις Dell" αλλά ξέρω οτι κάποια μοντέλα Dell έχουν πρόβλημα με το latency.
Δυστυχώς δεν κρατάω βάση δεδομένων με ποια μοντέλα έχουν αναφερθεί προβλήματα, αλλά και να κρατούσα, υπάρχει πάντα η περίπτωση να υπήρχε και κάποιο άλλο μοντέλο που εγώ δεν θα ήξερα οτι έχει πρόβλημα.

Για καινούργιο υπολογιστή μπορώ μόνο να σου προτείνω να κοιτάξεις κάτι σε Gaming Laptop.
Asus, MSI, HP και Lenovo στις σειρές Gaming που βγάζουν είναι λίγο πολύ δοκιμασμένες και χωρίς προβλήματα.
Επίσης, ανεπίσημα, ΜΗΝ αγοράσεις laptop με επεξεργαστή intel 11ης γενιάς. Κι αυτό γιατί έχουν βρεθεί κάποιες ασυμβατότητες drivers με επεξεργαστές 11ης γενιάς. Λογικά τα προβλήματα αυτά θα λυθούν, αλλά μέχρι τότε δεν αξίζει να το ρισκάρεις ούτε να δώσεις τα παραπάνω χρήματα για 11ης σε σχέση με 10ης από πλευρά επιδόσεων (όσων αφορά τη χρήση του υπολογιστή για dj-ing)
 

Mensajes Tue 25 May 21 @ 6:28 pm
ponosPRO InfinityMember since 2014
Έχει γίνει format αλά συνεχίζει και κάνει το ίδιο .
Σ' ευχαριστώ για το χρόνο σου και τις συμβουλές
 

Mensajes Wed 26 May 21 @ 4:31 pm
Καλησπέρα DJ TZEKOS

Τελικά τι έγινε με την DDJ 800 βρέθηκε το πρόβλημα... γιατί έχω κι εγώ dell και είμαι έτοιμος ν' αγοράσω την DDJ 800.
 

Mensajes Fri 24 Sep 21 @ 3:37 pm