Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Αγορά άδειας XDJ RX controller.

Este tópico es antiguo y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

Vas1975PRO SubscriberMember since 2007
Παιδιά τις καλησπέρες μου.

Έχω την XDJ RX.
Kαι θέλω να αγοράσω άδεια. Πρέπει να αγοράσω αυτή με τα 324 ευρώ;;
Ή μπορώ να πάρω άδεια μόνο για το συγκεκριμένο controller?

Και αν ναι ποια είναι η επιλογή;;;
 

Mensajes Sun 11 Jul 21 @ 8:02 pm
Ναι, κονσόλες που θεωρούνται επαγγελματικές ή που οι ίδιες κοστίζουν από ένα Α ποσό λιανικής και πάνω κατά την κυκλοφορία τους που ξεπερνά κατά πολύ το κόστος του προγράμματος είναι διαθέσιμες μόνο με την άδεια PRO και όχι με την άδεια HOME PLUS.

Έτσι για την XDJ-RX οι επιλογές σου είναι είναι ή η άδεια PRO Monthly (συνδρομητική) ή η άδεια PRO Infinity (εφάπαξ αγορά)
 

Mensajes Mon 12 Jul 21 @ 8:24 am
Vas1975PRO SubscriberMember since 2007
Ευχαριστώ Phantom.

Ο μοναδικός ενδοιασμός που έχω είναι ο εξής:
Έχω δοκιμάσει το controller μου με to virtual.
Όλα είναι μια χαρά, εκτός από ένα βασικό πρόβλημα:

Εκεί που παίζω με τη κονσόλα μου, στην αρχή, όταν ενεργοποιώ τη κονσόλα να δουλέψει με το virtual,
επιλέγω από το μενού (της κονσόλας) (η οποία έχει 2 επιλογές: XDJ RX mode και MIDI CONTROL mode) να παίζω με το XDJ RX mode, διότι θέλω στο sto full τα effe της κονσόλας. (Για αυτό και η αγορά της).

Αλλά πολλές φορές στα καλά καθούμενα, μου γυρνάει από XDJ RX control mode σε MIDI control mode.

Πχ αν τσεκάρω 10-15 τραγούδια και κάνω ένα save tag, εκείνη τη στιγμή παγώνει το πρόγραμμα για δευτερόλεπτα (λογικό είναι, και παίζουν όλα κανονικά), μόλις τελειώσει το save tag μετά από μερικά δευτερόλεπτα, μου αλλάζει το mode από XDJ RX σε MIDI control mode.
Αρκετές φορές μου το γυρνάει αν πχ αποσυνδέσω μια USB. Ένα HUB για παράδειγμα.
Ή ακόμα και αν συνδέσω κάποια USB.
Μπορεί να το γυρίσει και εκεί που θα προσπαθήσω να φορτώσω ένα κομμάτι (Αυτό σπάνια, αλλά το κάνει).

Και δεν είναι θέμα υπολογιστή, διότι συμπεριφέρεται το ίδιο σε 3 διαφορετικά machine που έχω.
2 Laptop και ένα Desktop.

Και όταν γίνει αυτό, αν παίζω από το πρώτο κανάλι μου δυναμώνει απότομα τη μουσική, και αν παίζω από το δεύτερο μου τη κόβει εντελώς.
Λογικά, επειδή στις ρυθμίσεις έχω 2 διαφορετικά decks και sound card XDRX ASIO.
Και αυτό έγινε μετά το επίσημο mapping από το πρόγραμμα.
Πριν το επίσημο mapping δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα με αλλαγή στα MODE.

Γενικώς τώρα παίζω με τα USB STICK της κονσόλας και με ethernet το record box.

Αλλά θέλω να πάω στο VIRTUAL.
Πρέπει όμως να δώσω λύση σε αυτό.

Υπάρχει κάποια ρύθμιση που μου έχει ξεφύγει;;
Ή τουλάχιστον να μπορούμε να κάνουμε κάτι;;
 

Mensajes Mon 12 Jul 21 @ 7:11 pm
Δυστυχώς το θέμα είναι πιο πολύπλοκο απ' οτι φαίνεται ή νομίζεις.
Το θέμα είναι οτι για να δουλέψει η οθόνη της κονσόλας χρειάζεται να γίνει μια συγκεκριμένη διαδικασία μέσω μηνυμάτων MIDI.
Όταν γίνεται αυτή η διαδικασία η κονσόλα θεωρεί οτι δουλεύει με το Rekordbox DJ σαν πρόγραμμα.
Και όταν γίνεται αυτό, η κονσόλα η ίδια αυτόματα εφαρμόζει τον MIDI μίκτη.
Μπορείς πάντα να αλλάξεις τον μίκτη σε hardware αλλά κάθε handshake (η διαδικασία που ανέφερα παραπάνω) θα έχει σαν αποτέλεσμα η κονσόλα να γυρίζει τον μίκτη σε MIDI mode.

Αυτό που πραγματικά πρέπει να εξετάσεις είναι γιατί όταν αποσυνδέεις μια άσχετη συσκευή USB ή κάνεις ενημέρωση 5 tags όπως λες διακόπτετε (παγώνει) η επικοινωνία MIDI και έτσι μετά η κονσόλα ξανακάνει handshake.
Δεν θέλω να εξάγω πρώιμα συμπεράσματα, αλλά ή έχεις πολύ παλιό υπολογιστή, ή έχεις πολύ αδύναμο υπολογιστή, ή έχεις υπολογιστή με "κακό" chipset ή δεν έχεις ενημερωμένους τους drivers του chipset ή συνδιασμό κάποιων των παραπάνω.

Η σύνδεση με Rekordbox μέσω Ethernet είναι ένας απλός File Server. Δηλαδή το Rekordbox στέλνει τα αρχεία στην κονσόλα και τίποτα άλλο. Οπότε μπορείς να την γλυτώνεις και με κακορυθμισμένο σύστημα.
Αλλά αν επιχειρήσεις να χρησιμοποιήσεις την κονσόλα σαν controller στο Rekordbox είμαι βέβαιος οτι θα σου παρουσιάσει παρόμοια προβλήματα.
Σημείωση:
Αν θυμάμαι καλά, το Rekordbox δεν υποστηρίζει για την συγκεκριμένη κονσόλα τον hardware μίκτη έτσι κι αλλιώς. Αλλά τα προβλήματα αποσύνδεσης και παγώματος λογικά θα είναι τα ίδια.
 

Mensajes Mon 12 Jul 21 @ 10:59 pm
Vas1975PRO SubscriberMember since 2007
Καταρχήν Phantom ευχαριστώ πολύ που ασχολείσαι με το θέμα μου, έστω και αν δεν έχω (ακόμα) αγορασμένο το Virtual.

Το machine το τελευταίο που αγόρασα προ 6-7 μηνών είναι το Huawei D15
https://www.skroutz.gr/s/22114897/Huawei-MateBook-D-15-R5-3500U-8GB-256GB-FHD-W10-Mystic-Silver.html#specs

Είναι νομίζω αρκετά δυνατό. Αν έχεις διαφορετική άποψη, παρακαλώ ενημέρωσε με.

Τα άλλα 2 machine είναι όντως παλιά.

''έχεις υπολογιστή με "κακό" chipset ή δεν έχεις ενημερωμένους τους drivers του chipset''
Αυτό που γράφεις πως μπορώ να το τσεκάρω;;;

Περί record box έχεις δίκιο. Και με ένα παλιό μηχάνημα κάνω τη δουλειά μου.
Me ethernet.

Σαν Midi με το πρόγραμμα δε το δουλεύω, διότι δε με βολεύει.
Καταρχήν δε σου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις XDJ RX ή MIDI control.
Δουλεύει μόνο σε MIDI control mode.

Σε καμία περίπτωση δε δίνει τις επιλογές ή ακόμα και τις δυνατότητες που μπορείς να αλλάξεις στο virtual.
Είναι από τους λόγους που θέλω να πάω στο virtual. Και ας έχω άδεια για το record box.


Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ!
 

Mensajes Tue 13 Jul 21 @ 10:38 am
Το laptop σου φαίνεται καλό. Αλλά έχει ένα μεγάλο "λάθος" όταν μιλάμε για υπολογιστές που αφορούν το DJ-ing και γενικά τα προγράμματα ήχου.
Έχει επεξεργαστή και chipset AMD.
Τώρα μην με παρεξηγήσεις, δεν έχουν τίποτα κακό οι επεξεργαστές AMD.
Όμως πολλές κονσόλες και οι drivers τους έχουν θέματα συμβατότητας με τους AMD και τα chipset τους.
Ίσως για αυτό ακόμα και η απλή αποσύνδεση μιας άλλης συσκευής να σου παγώνει το MIDI στην XDJ-RX.

Γενικά ενώ το θέμα δέχεται κάποιο ψάξιμο, όταν μιλάμε για υπολογιστές με AMD επεξεργαστές το ψάξιμο σταματάει εκεί γιατί ούτως ή άλλως επίσημα είναι unsupported από την Pioneer.
Δεν είναι δικαιολογία, αλλά όταν η ίδια η Pioneer δεν έχει ελέγξει αν η κονσόλα και οι drivers της παίζουν σωστά σε επεξεργαστή AMD τότε οποιοδήποτε περαιτέρω ψάξιμο είναι σαν να κυνηγάμε την ουρά μας γύρω από ένα δέντρο.
Και για να το ξεκαθαρίσω λίγο ακόμα:
Το πρόβλημα συνήθως δεν είναι ο επεξεργαστής αυτός καθ' αυτός αλλά το chipset που τον υποστηρίζει.
Το chipset είναι φαντάσου σαν ένας μικρός επεξεργαστής που είναι υπεύθυνος για την επικοινωνία του επεξεργαστή με τα περιφερειακά συστήματα της motherboard συμπεριλαμβανομένων όπως λογικά σωστά υπέθεσες και των θυρών USB.
Σε υπολογιστές με επεξεργαστή Intel συνήθως συνιστούμε αναβάθμιση των drivers του chipset από την ίδια την intel. Εδώ αφενός δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα, αφετέρου δεν ξέρω αν θα βοηθήσει.
Αν υπάρχει πάντως, δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις.
 

Mensajes Tue 13 Jul 21 @ 12:38 pm
Vas1975PRO SubscriberMember since 2007
Phantom σε ευχαριστώ για το χρόνο σου!

Πως μπορώ να τσεκάρω αν όντως παίρνει κάποια ενημέρωση το chipset;;
Έψαξα λίγο google αλλά δε κατάφερα να βγάλω άκρη.

Και πάλι σε ευχαριστώ για όλα!
 

Mensajes Wed 14 Jul 21 @ 10:50 am
Ψάχνεις στο Google τι chipset φοράει το συγκεκριμένο laptop και μετά πας στην εταιρεία που το κατασκευάζει και ψάχνεις για drivers.
Αν δεν βγάλεις άκρη έτσι, μπορείς να ξεκινήσεις από το site του κατασκευαστή του laptop. Συνήθως όλοι οι κατασκευαστές προσφέρουν τους drivers για τους υπολογιστές τους. Εκεί θα δεις αν κάπου λέει chipset και τι αναφέρει (ακόμα κι αν έχει τους ίδιους drivers που φοράς ήδη, είναι ένα καλό μέρος να ξεκινήσεις για να ξέρεις τι ψάχνεις)
 

Mensajes Wed 14 Jul 21 @ 11:48 am
Vas1975PRO SubscriberMember since 2007
Phantom ευχαριστώ για όλα φίλος!
 

Mensajes Sat 17 Jul 21 @ 10:08 am


(Los tópicos y foros antiguos son automáticamente cerrados)