Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Cue εντολή
Γειά σας φίλοι... Θέλω σε ένα pad να βαλω ένα Cue όπου σε ένα σημείο πού θα ορίσω να επαναλαμβανεται loop 8 αλλά να ακούγεται μόνο η φωνή.... Υπάρχει κάποια εντολή για αυτό? Σας ευχαριστώ....
 

Mensajes Mon 31 Jan 22 @ 8:44 am
stem 'vocal' 100% & loop 8
 

Mensajes Mon 31 Jan 22 @ 8:59 am
Ισως δεν το έθεσα σωστά... Θέλω να λειτουργεί σαν Cue και να το έχω σε ενα pad του κοντρόλερ μαζί με τα υπόλοιπα Cue... Όταν το πατάω να με πηγαίνει στο σημείο που επέλεξα και όταν το απενεργοποιώ να συνεχίζει κανονικά χωρίς το Stem... Εγώ έδωσα την εντολή στο POI του τραγουδιού και όταν φτάνει στο σημείο αυτό ενεργοποιείται απο μόνο του... Πρέπει να κάνω κάτι άλλο? Ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως για την άμεση απάντηση....
 

Mensajes Mon 31 Jan 22 @ 2:06 pm
Σαν cue ή σαν hotcue ?
Τι κακό έχει το action POI ?
Μπορείς να περιγράψεις ΑΚΡΙΒΩΣ ένα παράδειγμα του πως θα δουλέψει;
 

Mensajes Mon 31 Jan 22 @ 3:00 pm
Ναι σαν Hotcue... Θέλω π.χ. το ρεφρέν του τραγουδιού να το έχω σε ένα hotcue 8 και όταν το πατάω σε όποιο σημείο κι αν βρίσκεται το τραγούδι να με πάει στο σημείο που έχω το hotcue 8 και να ακούγεται μόνο η φωνή, και όταν το απενεργοποιώ να συνεχίζει κανονικά χωρίς το stem, ή όταν είναι ενεργοποιημένο αν πατήσω ένα hotcue άλλο να απενεργοποιηθει το stem και να συνεχίσει το άλλο hotcue... Δεν ξέρω αν σε μπέρδεψα...
 

Mensajes Mon 31 Jan 22 @ 3:14 pm
Δεν με μπέρδεψες, αλλά υπάρχουν κάποια θέματα στο πως περιμένεις να λειτουργήσει κάτι vs πως πραγματικά μπορεί να λειτουργήσει.
Κατ' αρχήν η έκφραση "απενεργοποιώ" από μόνη της εμπεριέχει λάθος έννοιες εδώ όπως το φαντάζεσαι.

Η εντολή για να πας σε ένα σημείο hotcue είναι: goto_cue X
Η εντολή για να πάρεις μόνο τα φωνητικά είναι: stems 'vocal' 100%
Η εντολή για να επαναφέρεις τα stems είναι: stems 'vocal' 50%

Το πρόβλημα δεν είναι με τις εντολές, αλλά με το πως θα ξέρει το πρόγραμμα πότε "ενεργοποιείς" και πότε "απενεργοποιείς" κάτι (ένα ειδικό effect που έχεις στο μυαλό σου)

Μια εύκολη λύση θα ήταν να κρατάς το κουμπί πατημένο όσο θες αυτό το effect. Αλλά με loop 8 που ανέφερες σε προηγούμενο post αυτό δεν είναι πρακτικό

Η "σωστή" λύση αφορά remapping ολόκληρης της pad page των hotcues.

Δώσε μου λίγο χρόνο και θα σου γράψω σωστό παράδειγμα.
 

Mensajes Mon 31 Jan 22 @ 3:56 pm
Σε υπέρ ευχαριστώ για τον χρόνο σου.... Κατάλαβες τι θέλω να κάνω... Αν έχεις κάτι διαφορετικό που να μπορώ να το κάνω αυτό οκ. Εγώ απλώς έτσι το φαντάστηκα... Θα περιμένω όταν βρεις κάτι...
 

Mensajes Mon 31 Jan 22 @ 4:12 pm