Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: VDJ+MACBOOK ΦΡΙΖΑΡΕΙ ΣΕ ΤΥΧΑΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ
Καλησπέρα σε όλους.

Χρησιμοποιώ Macbook Pro 2014 με 8GB Ram, i5 και Virtual DJ Infinity Pro 2021. Δοκίμασα διάφορες εκδόσεις του 2021 και το πρόγραμμα συνεχίζει να φριζάρει για 2-3 δευτερόλεπτα σε τυχαίες στιγμές. Μπορεί μετα από 1 ώρα χρήσης, μπορεί στα 10 λεπτά, μπορεί στις 3 ώρες. Μετά από 2-3 δευτερόλεπτα συνεχίζει κανονικά. Κάποιοι λενε ότι αυτό δεν συμβαίνει σε εκδόσεις πριν την 6503 αλλά αυτό δεν είναι λύση. Θεωρούσα ότι ίσως το μηχάνημα να είναι παλιο κτλ αλλα και άλλοι με πιο νέα μηχανήματα αναφέρουν το ίδιο θέμα.

Μήπως έχει κάποιος υπόψιν κάποια λύση???

Ευχαριστώ
 

Mensajes Sat 29 Oct 22 @ 9:14 pm
Όπως έχει αναφερθεί αρκετές φορές σε αυτό εδώ το forum, από την έκδοση 8.5.5918 (η οποία κυκλοφόρησε στις 18/06/2020 και έλαβε την εμπορική ονομασία Virtual DJ 2021) το Virtual Dj "εμπλουτίστηκε" με την γνωστή λειτουργία των "stems".

Η εν λόγω λειτουργία αποδείχθηκε αρκετά "απαιτητική", ιδίως για laptops "παλαιάς" τεχνολογίας και ακόμη περισσότερο για laptops που δεν διαθέτουν "ξεχωριστή" κάρτα γραφικών.

Επειδή πιθανολογώ ότι μάλλον το πρόβλημά σου οφείλεται σε αυτό, διάβασε αυτό το άρθρο: https://www.virtualdj.com/user/Theios_Giorgos/blogs/5925/VIRTUAL_DJ___STEMS_-_FAQ.html, κάνε τις απαραίτητες ρυθμίσεις απενεργοποίησης των stems και επανέλαβε τις δοκιμές σου...
 

Mensajes Sun 30 Oct 22 @ 9:45 am
Theios Giorgos wrote :
Όπως έχει αναφερθεί αρκετές φορές σε αυτό εδώ το forum, από την έκδοση 8.5.5918 (η οποία κυκλοφόρησε στις 18/06/2020 και έλαβε την εμπορική ονομασία Virtual DJ 2021) το Virtual Dj "εμπλουτίστηκε" με την γνωστή λειτουργία των "stems".

Η εν λόγω λειτουργία αποδείχθηκε αρκετά "απαιτητική", ιδίως για laptops "παλαιάς" τεχνολογίας και ακόμη περισσότερο για laptops που δεν διαθέτουν "ξεχωριστή" κάρτα γραφικών.

Επειδή πιθανολογώ ότι μάλλον το πρόβλημά σου οφείλεται σε αυτό, διάβασε αυτό το άρθρο: https://www.virtualdj.com/user/Theios_Giorgos/blogs/5925/VIRTUAL_DJ___STEMS_-_FAQ.html, κάνε τις απαραίτητες ρυθμίσεις απενεργοποίησης των stems και επανέλαβε τις δοκιμές σου...


Καλό μεσημέρι και ευχαριστώ για την απάντηση.

Η λειτουργεία Stems όμως είναι μονίμως απενεργοποιημένη με τον τρόπο που περιγράφεις στο άρθρο.
 

Mensajes Sun 30 Oct 22 @ 11:17 am
Έχω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα με MacBook Pro 2013
(2 κάρτες γραφικών, 16ραμ, i7)
Φριζαρει και αργεί στη ανταπόκριση, από την στιγμή που θα πατήσω play η οποιαδήποτε άλλη εντολή ενώ στην οθόνη τρέχει ομαλά το προγραμμα ο ήχος αργεί γύρο στο 1beat με αποτέλεσμα να μην μπορείς να παίξεις..
Λύση δεν έχω βρει ακόμα εδώ μέσα δυστυχώς..

 

Mensajes Sun 30 Oct 22 @ 12:01 pm
@ G1ak1-Kyri2k

Ποιον controller διαθέτεις? Εάν δεν συνδέσεις τον controller, στο κάνει αυτό?

@ Louk b Jr

Το δικό σου θέμα, δεν σχετίζεται με το συγκεκριμένο νήμα. Οπότε δες το δικό σου νήμα...
 

Mensajes Sun 30 Oct 22 @ 12:24 pm
Theios Giorgos wrote :
@ G1ak1-Kyri2k

Ποιον controller διαθέτεις? Εάν δεν συνδέσεις τον controller, στο κάνει αυτό?

@ Louk b Jr

Το δικό σου θέμα, δεν σχετίζεται με το συγκεκριμένο νήμα. Οπότε δες το δικό σου νήμα...


Pioneer DDJ-SR2. Δεν ξέρω αν το άνει χωρίσ το controller γιατί όπως ανάφερα το κάνει σε τόσο τυχαίες στιγμές που δεν μπορώ να πω οκ το ανοίγω τώρα να δω αμα το κάνει ή όχι. Μπορεί να πάρει 3 ώρες μπορεί και 10 λεπτά.
 

Mensajes Sun 30 Oct 22 @ 2:19 pm
Είσαι "τυχερός", στην ατυχία σου... Επειδή χρησιμοποιώ τον ίδιο ακριβώς controller, είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και έχει συζητηθεί εκτενώς εδώ στο forum, θα σου πω τα εξής:

1. Ο συγκεκριμένος controller έχει "κακογραμμένους" drivers! Και, παρότι σχετικά πρόσφατα (γατί δεν το είδα άμεσα) πέρασα τους "τελευταίους" drivers (Version1.010 @ 09/12/2021 για Win), το πρόβλημα δεν εξαλείφθηκε.
Επειδή, όμως, εσύ διαθέτεις MAC, τσέκαρε εδώ: https://www.pioneerdj.com/en-us/product/controller/ddj-sr2/black/support/#info και δες μήπως δεν έχεις τους τελευταίους, οπότε περνώντας τους, είσαι "τυχερός" (λόγω MAC)...

Από και κει πέρα και με βάση την εμπειρία μου (δουλεύω τον DDJ-SR2 από το Μάιο του 2019)...

2. Πάντα, να ανοίγεις πρώτα το Virtual Dj και μετά τον controller! Μην με ρωτήσεις γιατί, είναι παρατηρημένο ότι κατ' αυτό τον τρόπο, ο controller λειτουργεί "καλύτερα"...

3. Κάνε mapping ένα button στον controller (εγώ έχω κάνει το 'panel' στην άνω αριστερή γωνία) με την εντολή: refresh_controller & apply_audio_config. Μόλις δεις "τα σκούρα", επέλεγέ το...

Εν κατακλείδι, δεν ξέρω πόσο συχνά σου παρουσιάζει το πρόβλημα αυτό, αλλά εμένα πλέον και έχοντας εφαρμόσει τα #1 και #2 θα μου το παρουσιάσει μία ή και καμία φορά, ανά Dj Set...
 

Mensajes Sun 30 Oct 22 @ 3:07 pm
Theios Giorgos wrote :
Είσαι "τυχερός", στην ατυχία σου... Επειδή χρησιμοποιώ τον ίδιο ακριβώς controller, είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και έχει συζητηθεί εκτενώς εδώ στο forum, θα σου πω τα εξής:

1. Ο συγκεκριμένος controller έχει "κακογραμμένους" drivers! Και, παρότι σχετικά πρόσφατα (γατί δεν το είδα άμεσα) πέρασα τους "τελευταίους" drivers (Version1.010 @ 09/12/2021 για Win), το πρόβλημα δεν εξαλείφθηκε.
Επειδή, όμως, εσύ διαθέτεις MAC, τσέκαρε εδώ: https://www.pioneerdj.com/en-us/product/controller/ddj-sr2/black/support/#info και δες μήπως δεν έχεις τους τελευταίους, οπότε περνώντας τους, είσαι "τυχερός" (λόγω MAC)...

Από και κει πέρα και με βάση την εμπειρία μου (δουλεύω τον DDJ-SR2 από το Μάιο του 2019)...

2. Πάντα, να ανοίγεις πρώτα το Virtual Dj και μετά τον controller! Μην με ρωτήσεις γιατί, είναι παρατηρημένο ότι κατ' αυτό τον τρόπο, ο controller λειτουργεί "καλύτερα"...

3. Κάνε mapping ένα button στον controller (εγώ έχω κάνει το 'panel' στην άνω αριστερή γωνία) με την εντολή: refresh_controller & apply_audio_config. Μόλις δεις "τα σκούρα", επέλεγέ το...

Εν κατακλείδι, δεν ξέρω πόσο συχνά σου παρουσιάζει το πρόβλημα αυτό, αλλά εμένα πλέον και έχοντας εφαρμόσει τα #1 και #2 θα μου το παρουσιάσει μία ή και καμία φορά, ανά Dj Set...


Συνύθως το έκανε 1 φορά κάθε βράδυ. Και κάποιες φορές καθόλου. Απλά είναι κάπως ντροπή επάνω στο hype όλο να σταματά το τραγούδι έστω κλαι για 2-3 δευτερόλεπτα και να σε κοιτάνε όλοι περίεργα. :P

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Θα τα εφαρμόσω και θα κάνω τις δοκιμές μου.
 

Mensajes Sun 30 Oct 22 @ 3:48 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
εγω να ρωτησω το κουλο μου...οταν συμβαινει αυτο εισαι συνδεδεμενος σε καποιο δικτυο?
 

Mensajes Sun 30 Oct 22 @ 9:36 pm
PANOSV wrote :
εγω να ρωτησω το κουλο μου...οταν συμβαινει αυτο εισαι συνδεδεμενος σε καποιο δικτυο?


Αν εννοείς wifi ναι είμαι στου μαγαζιού
 

Mensajes Sun 30 Oct 22 @ 9:42 pm
Πάνο δεν έχει να κάνει... Το έχουμε συζητήσει - αναλύσει - καταλήξει με Phantom... Δυστυχώς, ενώ ο συγκεκριμένος controller είναι αρκετά αξιόλογος, δεν ισχύει το ίδιο και για τους drivers του (τουλάχιστον για Win)...

Και το "κορυφαίο"? Εάν πας στην καρτέλα των Audio Settings και επιλέξεις Asio Settings, μπλοκάρει το laptop (όχι απλά το Virtual Dj) και (πλέον) κλείνει μόνο από το On/Off!!!
 

Mensajes Sun 30 Oct 22 @ 10:14 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
Ρε συ ειναι ομως με μακ... εγω φιλε θα σου προτεινα να παιξεις μια φαση με wifi off...ετσι να μας πεις δλδ..
 

Mensajes Mon 31 Oct 22 @ 11:33 am