Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Αλλαγή γραμματοσειράς για εμφάνιση ελληνικών χαρακτήρων
Καλησπέρα! Θα μπορούσε κάποιος να μου πει, πως αλλάζω την default γραμματοσειρά, σε μια που θα εμφανίζει και ελληνικούς χαρακτήρες. Σε παλαιότερες εκδόσεις υπήρχε αυτή η επιλογή., τώρα όσο και να ψάχνω το αποτέλεσμα με πάει σε "μονοπάτια" δύσκολα...
Η έκδοση που χρησιμοποιώ είναι VDJ 2023 7358.1919 / GUI SKIN DEFAULT
MacOS MONTEREY 12.6
Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Mensajes Sun 04 Dec 22 @ 8:11 pm
Το VirtualDJ από την έκδοση 8 και μετά δεν χρειάζεται κάποια ειδική γραμματοσειρά για να δείξει σωστά τα Ελληνικά.
Αν στα κομμάτια σου δεν βλέπεις σωστά ελληνικούς χαρακτήρες τότε το πρόβλημα είναι στα tags αυτών των κομματιών. Για την ακρίβεια οφείλεται στο οτι τα tags δεν είναι διαμορφωμένα σε UTF (ενώ θα έπρεπε) αλλά σε ANSI.
Σε αυτή την περίπτωση μια απλή λύση είναι να βάλεις το VirtualDJ να "διαβάσει" τις πληροφορίες των κομματιών (καλλιτέχνης - τίτλος) από τα ονόματα των αρχείων.
Μια πιο ολοκληρωμένη λύση απαιτεί το διάβασμα των ANSI tags και την μετατροπή τους σε UTF.
Για Windows ξέρω μία εφαρμογή που το κάνει. Για MAC δεν ξέρω κάποια
 

Mensajes Mon 05 Dec 22 @ 12:20 am
Καλησπέρα , ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Πολύτιμη όπως πάντα η βοήθεια σου!
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί παλιότερα στο φόρουμ αλλά θα ήταν πραγματικά χρήσιμο να μπορούσε με κάποιο τρόπο να αξιοποιηθεί η Touch Bar των Mac ( να μπορει να γίνει customise ) .
Ευχαριστώ και πάλι
 

Mensajes Mon 05 Dec 22 @ 10:37 am
Η touchbar χρησιμοποιείται μεν, αλλά δεν μπορείς να την αλλάξεις δε. Οι κύριοι λόγοι είναι 2:
Αφενός οι περιορισμοί που θέτει η ίδια η Apple, και αφετέρου οτι την έχουν μόνο συγκεκριμένα μοντέλα (και δεν είναι ιδιαίτερα δημοφιλή / διαδεδομένα) ώστε να αξίζει να αφιερωθεί τεράστιος χρόνος στον προγραμματισμό ώστε να "προσπεραστούν" οι περιορισμοί της Apple.
 

Mensajes Mon 05 Dec 22 @ 11:51 am