Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Στιγμιαια Peak CPU
ginosPRO InfinityMember since 2004
Καλησπερα!
Δουλευω εδω και χρονια απροβληματιστα με ενα Toshiba I7 4700 στα 2,4 και Ram 16Gb + Ssd HD
Μετα το τελευταιο update του Vdj παρατηρω στιγμιαια Peak στη CPU μου τα οποια δεν ξερω που οφειλονται.

Επισυναπτω σχετικα screenshot
 

Mensajes Tue 27 Dec 22 @ 7:01 pm
11% χρήση CPU συνολικά στο σύστημα (με επεξεργαστή 4ης γενιάς) δεν το λες και τρομερό peak..
Και από το 11% το VirtualDJ χρησιμοποιεί το 9%.

Αυτό που βλέπεις στο skin είναι άλλη υπόθεση πάντως. Είναι το πόσο "φορτωμένη" είναι η Audio Engine του προγράμματος.
Και είναι λογικό που και που να έχει διακυμάνσεις ή peaks.
Συνήθως τα peaks δείχνουν οτι στιγμιαία το DPC Latency του υπολογιστή σου ανέβηκε. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε πάρα πολλούς παράγοντες, αλλά αν βλέπεις μόνο peaks αραιά και που δεν είναι ανησυχητικό. Ανησυχητικό θα ήταν αν η Audio Engine έμενε καρφωμένη στα κόκκινα και άρχιζες να έχεις διακοπές στον ήχο.

Υ.Γ.:
Το πόσο φορτωμένη είναι η Audio Engine μετριέται από το πρόγραμμα ώς εξής:
Αν το buffer της κάρτας ήχου είναι 5ms και ο υπολογιστής σου κάνει 5ms να επεξεργαστεί αυτό το buffer τότε το load είναι 100%. Αν κάνει 1ms τότε το load είναι 20% κ.ο.κ.
(Για να ξέρεις τι δείχνει το "CPU" meter στο skin εξ' ορισμού)
 

Mensajes Tue 27 Dec 22 @ 8:32 pm
η αλήθεια είναι ότι κι εγώ έχω δει τον τελευταίο καιρό να καταναλώνει περισσότερη CPU από ότι πριν λίγους μήνες

*άσχετο, αλλά αυτά τα κουμπιά στην μπάρα πάνω πως μπαίνουν; εμένα δεν τα έχει

 

Mensajes Wed 28 Dec 22 @ 1:23 pm
Δεν είναι το default skin. Στο default skin δεν υπάρχουν αυτά τα κουμπιά.
 

Mensajes Wed 28 Dec 22 @ 2:11 pm
α οκ
κι έλεγα μήπως είχε κάπου ρύθμιση και δεν το είχα δει

αν έχετε να προτείνετε κανένα skin, με έξτρα κουμπιά αλλά να μην αλλάζει πολύ το default, πείτε μου
 

Mensajes Wed 28 Dec 22 @ 2:20 pm