Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Αγορά Macbook Air
Καλησπέρα σας,
Βρίσκομαι στην αγορά Macbook Αir και ειμαι αναμεσα στις οικονομικοτερες λυσεις m1 η m2.
Εως τωρα ειμαι με ενα macbook pro 13 του 12 το οποιο με εναν ssd 1tb και 16gb ram ειναι οκ μεν.
αλλα εχω κατι κολληματα σε browsing οχι στο virtual. σκεφτομαι να το αλλαξω και να παω σε ενα air με 256gb ssd και τη μουσικη μ ολη να την βαλω σε εξωτερικο ssd. προς το παρων τισ ειχα ολες τις λιστες μ μεσα στο λαπτοπ.
1} θα εχω θεμα με ταχυτητες με τον εξωτερικο ssd?
2 Παω στην 8gb ram η παω στην 16?
3 M1 h m2?
ισχυει οτι στην χαμηλοτερη χωριτηκοτητα το Μ2 ειναι πιο αργο?
το budget ειναι μαξ 1000 -1300
βασικη προυποθεση θελω να δουλεψω τα stems καλα!
το laptop θα το εχω μονο για virtual dj και κατεβασμα. εχω σκοπο να το κρατησω χρονια το λαπτοπ οπως κρατησα και το προηγουμενο που ηταν σκυλι, δεν κανω παραγογες δεν κανω επεξεργασια τιποτα. ευχαριστω για οποια απαντηση!
air m1 8gb ram 256gb ssd 1000
air m1 16gb ram 256gb ssd 1260
air m2 8gb ram 256gb ssd 1400
 

Mensajes Tue 13 Jun 23 @ 10:57 pm
Θέτοντας ως βασική προϋπόθεση την απροβλημάτιστη χρήση των Stems 2.0 σε Mac, τότε υποχρεωτικά πας σε επιλογή τουλάχιστον: M1 ή M2 Cpu, 16GB Ram και macOS 13.

Εάν θέλεις "διαχρονική" επιλογή, τότε πας υποχρεωτικά σε M2 και 32GB Ram. Το μέγεθος του εσωτερικού δίσκου δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο, από τη στιγμή κατά την οποία θα έχεις το laptop μόνον για χρήση του Virtual Dj,

Όσον αφορά στον εξωτερικό δίσκο, όπου κρίνεται σκόπιμο να έχεις εκεί όλη την μουσική σου (εάν ο εσωτερικός δίσκος δεν είναι επαρκής), δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα και ιδίως εάν δεν μπλέξεις με hub...
 

Mensajes Wed 14 Jun 23 @ 7:24 am
ωραια οποτε βαζουμε απαραιτητο τα 16gb ram οποτε τεινω στο m1 air macnook με 16gb ram
αλλα πως δεν θα μπλεξω με hub αφου εχω κονσολα και εξωτερικο και την μια θυρα απο τις 2 μου την τρωει το ρευμα?
 

Mensajes Wed 14 Jun 23 @ 10:38 am
Η μία λύση, είναι να βρεις laptop, το οποίο θα έχει αρκετά μεγάλο εσωτερικό δίσκο. Οπότε τον χωρίζεις και σε 2 partitions (το ένα OS, το άλλο μουσική) και ξεμπερδεύεις. Το πόσο μεγάλος θα είναι ο δίσκος σου, εξαρτάται από το μέγεθος της μουσικής σου βιβλιοθήκης.

Η άλλη λύση, είναι να βρεις ένα ποιοτικό και αξιόπιστο hub με δική του τροφοδοσία ρεύματος (και να είσαι και λίγο "τυχερός" να μην σου βγάλει μικροπροβλήματα).

Με ότι όμως αυτό θα συνεπάγεται από πλευράς καλωδίων, κ.τ.λ. Βέβαια, αυτή η λύση έχει το πλεονέκτημα ότι με τόσα καλώδια, μπορείς άνετα να απλώνεις μπουγάδα να στεγνώνει κατά τη διάρκεια του Dj set (κάνω humour, ελπίζω να μην παρεξηγηθώ...).
 

Mensajes Wed 14 Jun 23 @ 11:30 am
Καταθέτω κι εγώ την άποψη μου ως κάτοχος mac air M1 , 8gb ram και
256gb σκληρό...
Το μηχάνημα το αγόρασα προσφάτως (πριν κάνα δίμηνο περίπου) για να το έχω ως back up του βασικού μου λάπτοπ, μιας και το dell που είχα, δεν είχε καμία τύχη με τα stems 2.0.. μετά από πολλές προτροπές φίλων να πάρω το αμέσως επόμενο μοντελο λογω 16αρας ram, αποφάσισα να μην ξεχειλωσω το budjet μου, και να καταθέσω 1100 και να πάρω το 8αρι..και για έναν επιπλέον λόγο, ότι ήταν το πρώτο ,μου mac και δεν ήξερα αν θα με βολεύει..το πήρα όμως με ορίζοντα διετίας.. στο διά ταύτα τώρα.. το μηχάνημα το χρησιμοποιώ παντού απροβληματιστα παιζοντας φανατικά με stems 2.0. ειναι ελάχιστα πιο αργό από το βασικό μου λάπτοπ (5 δευτερόλεπτα περίπου σε υπολογισμό RTS για ένα κομμάτι 4λεπτων)..Με εξωτερικο ssd παιζω και hub των 20 ευρώ. Το έχω χρησιμοποιήσει άφοβα και σε γάμους και μη σου πω πιο πολύ εμπιστοσύνη μου εμπνέει..τώρα αν θες να πάρεις μηχάνημα για 10 χρόνια σίγουρα θα πρεπει να ανέβεις σε ram... Αυτά..
 

Mensajes Wed 14 Jun 23 @ 1:45 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Για μένα πρέπει να ξεκινήσεις με την προυπόθεση των 16 GB RAM.
Για την cpu, και Stems 2.0, θα είσαι ΟΚ με M1 , ταχύτητα περίπου x10 (δλδ τραγούδι 3 λεπτων, κάνει ανάλυση Stems 2.0 σε περίπου 18 secs)
 

Mensajes Thu 15 Jun 23 @ 8:45 am
ευχαριστω για τις απαντησεις σας. και κλειδωσα στα 16gb ram. τελευταιο ερωτημα.
1258 το Macbook air 13 με m1 16gb ram 256ssd (2020)
1658 το Macbook air 13 με m2 16gb ram 256ssd (2022)
αξιζει η υπέρβαση στο budget τα 400 ευρω για το magsafe (με το μαγκσειφ γλυτωνεις και το hub ειναι η αληθεια αλλα οκ μιλαμε για 30ευρω.) και τα 2 χρονια παραπανω update?
εχει καποια αλλη διαφορα αξιοσημειωτη? εκτος την εμφανιση. που οκ ναι το m2 το μαυρο ειναι κουκλα!
σας ευχαριστω!
 

Mensajes Sun 18 Jun 23 @ 11:05 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
 

Mensajes Mon 19 Jun 23 @ 12:07 pm
ευχαριστω πολυ!
 

Mensajes Mon 19 Jun 23 @ 7:35 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
τσεκαρε τα θεματα με την θερμοκρασια...αν εχουν λυθει προχωρα αφοβα
 

Mensajes Mon 19 Jun 23 @ 10:06 pm