Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Λύση για Controller χωρίς AUX-In
Αν ο Controller σας δεν έχει Aux-in για να συνδέσετε 2η πηγή και έχετε μόνο RCA έξοδο, υπάρχει αυτό το καλώδιο που θα σας βοηθήσει πολύ και θα σας βγάλει από την απαραίτητη χρήση μίκτη.



Λέγεται Rca Piggyback Cable . Συνδέετε κανονικά στην έξοδο του μίκτη το "διπλό βύσμα" και εκεί στις εισόδους βάζετε ότι...γουσταρίζετε!🤓
Δεν υπάρχει Ελλάδα, ψαχτείτε σε site εξωτερικού ευρείας γκάμας ηλεκτρονικών ειδών τύπου Αμαζόνιος😏
 

Mensajes Tue 16 Jan 24 @ 12:26 am
Καλημέρα θα σου πρότεινα από τα λίγα που γνωρίζω να μην δοκιμάσεις στην έξοδο να συνδέσεις πηγή πχ ένα κινητό κλπ.
Αυτό μοιάζει με καλώδιο spliter και απλα σου δίνει τη δυνατότητα να πάρεις και δεύτερη έξοδο από το κοντρολερ σε περίπτωση πχ που θες ένα δευτερο ζευγάρι ηχεία.
Σε καμία όμως περίπτωση aux in.
Σε μια έξοδο δεν μπορείς να εισάγεις σήμα.Απλά αυτότο καλώδιο σου δίνει τη δυνατότητα να προσθέσεις και κάτι άλλο στην έξοδο που λογικά αφου το κοντρόλερ δεν υποστηρίζει περισσότερο αδύναμο σήμα θα πάρεις.
 

Mensajes Tue 16 Jan 24 @ 7:27 am
Μην σε μπερδεύει η διαμόρφωση του καλωδίου, αυτό που βλέπεις σαν είσοδο φεύγει επιτόπου σαν έξοδος-δηλαδή και ο Controller να σταματήσει/σβήσει αυτός ο τρόπος κάνει να παίζει κανονικά και αυτόνομα-δοκιμασμένο!(είδα την συνδεσμολογία)
 

Mensajes Tue 16 Jan 24 @ 12:44 pm
Μέχρι να κάψεις την κάρτα ήχου του controller (ειδικά αν είναι entry level)

Για να το πούμε απλά:
Το ρεύμα δεν πάει όπου θέλουμε εμείς. Το ρεύμα πάει όπου βρει μικρότερη αντίσταση.
Αν η έξοδος του controller δεν έχει προστασία (συχνό φαινόμενο σε entry level controllers) τότε δεν είναι απίθανο να κάνεις ζημιά στην κάρτα ήχου του controller.

Το καλώδιο αυτό δεν διαφέρει καθόλου από 2 αντάπτορες RCA τύπου "Y"

Η κανονική του χρήση είναι να στείλεις σήμα από μία έξοδο σε δύο εισόδους. Ή και να συνδέσεις "παράλληλα" 2 εξόδους σε μία είσοδο, ΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΑΝ οι δύο έξοδοι έχουν προστασία.

Γενικά σε ερασιτεχνικό επίπεδο, η χρήση τέτοιων λύσεων είναι "ανεκτή" (αλλά όχι απαραίτητα αποδεκτή)
Αν όμως θες να λέγεσαι επαγγελματίας, τότε δεν κάνεις τέτοια "εγκλήματα" με τις συνδέσεις σου.

Η παραπάνω σύνδεση θα είναι "οκ" στο σπίτι σου και με ένα οικιακό Hi-Fi σύστημα.
Ίσως να είναι οκ και σε ένα μικρό μπαράκι.

Μόλις όμως τα πράγματα σοβαρέψουν από άποψη εξοπλισμού και εγκατάστασης, τότε ξεκινούν τα προβλήματα. Και ειδικά με τα καλώδια RCA που είναι πανεύκολο να δημιουργήσεις Ground Loops.
 

Mensajes Tue 16 Jan 24 @ 1:13 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
θα προτεινα να μη χρησιμοποιουνται τετοια καλωδια ουτε για αστειο στο σπιτι..
 

Mensajes Tue 16 Jan 24 @ 2:43 pm
Ενδεχομένως να έχετε δίκιο στο κομμάτι της σύνδεσης. Αν όμως γίνει ανάποδα η σύνδεση είναι καλύτερα?
Σύνδεση κανονικά των απλών RCA στην έξοδο του Controller και μετά στο "διπλό" να μπει κάποια άλλη είσοδος,και εκεί να είναι combine τα δύο σήματα ώστε να μπουν σε ενισχυτή?(για σπιτική χρήση το θέλω άλλωστε)
 

Mensajes Tue 16 Jan 24 @ 3:35 pm
Για να καταλάβετε τι έγινε πριν τα Χριστούγεννα και χρειάστηκα κάποια "λύση":

Ήταν να παίξω σε ένα event ενός συλλόγου σε αίθουσα με στημένο ήχο /φώτα.
Είχαν έναν μίκτη Pioneer(δεν θυμάμαι μοντέλο) τρικάναλο. Στο ένα κανάλι είχαν βάλει το Laptop που χειριζόταν το Dmx(δεν ξέρω γιατί,προφανώς για να παίζουν με την μουσική?)-το άλλο κανάλι ήταν χαλασμένο/καμμένο και έμενε ένα ελεύθερο κανάλι ώστε να μπω εγώ.

Οπότε θεωρώ πως ένα καλώδιο τέτοιο που να μπορεί να ενώσει 2 πηγές μαζί θα ήταν η λύση.
Λάθος η σκέψη μου βάση του υπάρχοντος (δικού μου και δικού τους)εξοπλισμού?

ΥΓ: ΔΕΝ με άφηναν οι υπεύθυνοι του χώρου να βάλω δικό μου άλλον μίκτη ή να αλλάξω κάτι από την συνδεσμολογία τους,παρά τις παροτρύνσεις μου🤔

Εν τέλει έπαιξα μόνο με μία πηγή αναγκαστικά(Controller) - τα συγκεκριμένα καλώδια τα πήρα εκ των υστέρων(προχτες ήρθαν συγκεκριμένα) για μελλοντική παρόμοια κατάσταση + ότι έχω μια αρρώστια με καλώδια/gadgets και λοιπά,γι'αυτό έχω γεμίσει μια αποθήκη με κάθε λογής μπινελίκι🤣
 

Mensajes Tue 16 Jan 24 @ 4:15 pm
KAPPASDJ wrote :
Καλημέρα θα σου πρότεινα από τα λίγα που γνωρίζω να μην δοκιμάσεις στην έξοδο να συνδέσεις πηγή πχ ένα κινητό κλπ.
Αυτό μοιάζει με καλώδιο spliter και απλα σου δίνει τη δυνατότητα να πάρεις και δεύτερη έξοδο από το κοντρολερ σε περίπτωση πχ που θες ένα δευτερο ζευγάρι ενεργά ηχεία.
Σε καμία όμως περίπτωση aux in.
Σε μια έξοδο δεν μπορείς να εισάγεις σήμα.Απλά αυτότο καλώδιο σου δίνει τη δυνατότητα να προσθέσεις και κάτι άλλο στην έξοδο που λογικά αφου το κοντρόλερ δεν υποστηρίζει περισσότερο αδύναμο σήμα θα πάρεις.


 

Mensajes Tue 16 Jan 24 @ 5:04 pm