Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Hardware τεχνικο προβλημα - Page: 2
djsadimPRO InfinityMember since 2006
dimitris_g wrote :
Λοιπόν άλλαξα το ποντεσιομετρο και δουλεύει κανονικά. Άλλαξα και το δεύτερο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Όμως δεν μπορώ να καταλάβω πως έπαιζε μια χαρά μέχρι να ξεκινήσει η πρόβα του κιθαρίστα και μετά ξαφνικά παρέδωσε πνεύμα. Πολύ περίεργη σύμπτωση.


από που τα πείρες;
 

Mensajes Fri 19 Jan 24 @ 6:21 am
The Party Engineer wrote :
Ευτυχώς φιλέ ... κουφό μεν, ευτυχώς δε .... αν και πολύ θα ήθελα να το δω από μέσα αυτό το ποτενσιόμετρο ...

αν θες στο στελνω....

 

Mensajes Fri 19 Jan 24 @ 8:12 am
dimitris_g wrote :
Λοιπόν άλλαξα το ποντεσιομετρο και δουλεύει κανονικά. Άλλαξα και το δεύτερο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Όμως δεν μπορώ να καταλάβω πως έπαιζε μια χαρά μέχρι να ξεκινήσει η πρόβα του κιθαρίστα και μετά ξαφνικά παρέδωσε πνεύμα. Πολύ περίεργη σύμπτωση.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως έπαιζε μια χαρά μέχρι να μπει ανάδρομος ο Ερμής στον Άρη και μετά ξαφνικά παρέδωσε πνεύμα. Πολύ περίεργη σύμπτωση!

:P

Πέρα από την πλάκα, και χωρίς να θέλω να επαναληφθώ, σου είπα από την πρώτη στιγμή οτι για μένα κατά 99% είναι σύμπτωση.
Τα ποτενσιόμετρα, "έτσι ξαφνικά" χαλάνε. Το "μη ξαφνικά" πως θα ήτανε δηλαδή;
Την μία στιγμή δούλευε, και την άλλη άρχισε να παρουσιάζει ανωμαλίες στον τρόπο λειτουργίας του. Το αν οι ανωμαλίες θα ήταν μικρές οι μεγάλες δεν παίζει κανένα ρόλο. Δεν είναι πλέον όπως τα παλιά "αναλογικά" κυκλώματα που η ανωμαλία στην λειτουργία συνήθως ήταν μικρή, περιοριζόταν σε συγκεκριμένο "τμήμα" του ποτενσιόμετρου και σιγά σιγά μεγάλωνε και εξαπλωνόταν.

Όπως και να έχει, το μάθημα το έμαθες.
Βάλε 2 D.I. στην τσάντα σου να υπάρχουν. Κακό δεν κάνουν. Για να έχεις το κεφάλι σου ύσηχο την επόμενη φορά.

Και όλη αυτή η ιστορία είναι ένα καλό "μάθημα" για όλους εκείνους που όταν συζητάμε για μετατροπή σήματος balanced/unbalanced και αντάπτορες και επιμένουμε οτι "το καλώδιο αντάπτορας" πρέπει να πεθάνει έν έτη 2024, μας κοιτάνε με ένα ύφος "άσε μας ρε θείο" :)
Δημιουργήθηκε πρόβλημα (όχι στον εξοπλισμό ευτυχώς) ενώ υπήρχε ηχολήπτης. Φαντάσου να μην υπήρχε και να είσασταν εκεί 4-5 "ειδικοί", ο καθένας με το μακρύ του και το κοντό του, προσπαθώντας να βγάλετε άκρη.
Το οτι ο ηχολήπτης δεν κατάλαβε από την πρώτη στιγμή οτι το πρόβλημα το δημιούργησε το Phantom Power (ή μάλλον η λάθος σύνδεση εξοπλισμού σε γραμμή με Phantom Power) το αφήνω ασχολίαστο.
Είμαστε forum για DJs, όχι για ηχολήπτες..
 

Mensajes Fri 19 Jan 24 @ 8:14 am
djsadim wrote :
dimitris_g wrote :
Λοιπόν άλλαξα το ποντεσιομετρο και δουλεύει κανονικά. Άλλαξα και το δεύτερο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Όμως δεν μπορώ να καταλάβω πως έπαιζε μια χαρά μέχρι να ξεκινήσει η πρόβα του κιθαρίστα και μετά ξαφνικά παρέδωσε πνεύμα. Πολύ περίεργη σύμπτωση.


από που τα πείρες;


soundservice.gr

 

Mensajes Fri 19 Jan 24 @ 8:22 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
καταλαβαινεις οτι πρεπει να ριξεις και ενα τζοκερ ετσι?? αυτο που παθες απλα ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΠΟΤΕΕΕΕ!
κωλοφαρδε! περαν της πλακας αφου την εβγαλες με 2 ποτενσιομετρα μια χαρα!
 

Mensajes Fri 19 Jan 24 @ 11:17 am
Δεν έχω τεστάρει τον ηχο απ τα xlr βέβαια ακόμα. Απόψε το βράδυ στο μαγαζί…..
 

Mensajes Fri 19 Jan 24 @ 12:55 pm
Quote :
Και όλη αυτή η ιστορία είναι ένα καλό "μάθημα" για όλους εκείνους που όταν συζητάμε για μετατροπή σήματος balanced/unbalanced και αντάπτορες και επιμένουμε οτι "το καλώδιο αντάπτορας" πρέπει να πεθάνει έν έτη 2024, μας κοιτάνε με ένα ύφος "άσε μας ρε θείο" :)
Δημιουργήθηκε πρόβλημα (όχι στον εξοπλισμό ευτυχώς) ενώ υπήρχε ηχολήπτης. Φαντάσου να μην υπήρχε και να είσασταν εκεί 4-5 "ειδικοί", ο καθένας με το μακρύ του και το κοντό του, προσπαθώντας να βγάλετε άκρη.
Το οτι ο ηχολήπτης δεν κατάλαβε από την πρώτη στιγμή οτι το πρόβλημα το δημιούργησε το Phantom Power (ή μάλλον η λάθος σύνδεση εξοπλισμού σε γραμμή με Phantom Power) το αφήνω ασχολίαστο.
Είμαστε forum για DJs, όχι για ηχολήπτες..


Αυτό πήγαινε για εμένα😎???

Έβαλα μυαλό πάντως:

Για την ώρα ,οπουδήποτε πάω, ΜΟΝΟ με σύνδεση DI ,μέχρι να αλλάξω μελλοντικά(που θα είναι πολύ άμεσα) σε μηχάνημα με σύνδέσεις XLR είτε controller είτε μίκτη😎
 

Mensajes Fri 19 Jan 24 @ 2:17 pm
Όχι. Όχι προσωπικά τουλάχιστον.
Γιατί τα τελευταία χρόνια συζητάμε το ίδιο πράγμα 2-3 φορές το χρόνο, με διαφορετικούς χρήστες κάθε φορά.
Και σχεδόν κάθε φορά η αντιμετώπιση είναι η ίδια.. :) 😀
 

Mensajes Fri 19 Jan 24 @ 2:39 pm
Να πω την αλήθεια μου βέβαια, δεν έχω παρατηρήσει κάποια διαφορά στον ήχο μου με την χρήση του DI.

Βέβαια αυτό μάλλον δεν μπορώ να το κρίνω ορθά, γιατί δεν έχω συνδέσει ποτέ Xlr πάνω από 10m στα ενεργά ηχεία, αλλά νομίζω πως και πάλι δεν θα είχα διαφορά αισθητή στον ήχο (ένταση ή ποιότητα).

Σε όλες τις περιπτώσεις όμως , ακολουθώ τις συμβουλές/γνώμες πιο ειδικών σε PA...
 

Mensajes Fri 19 Jan 24 @ 4:46 pm
dimitris_g wrote :
The Party Engineer wrote :
Ευτυχώς φιλέ ... κουφό μεν, ευτυχώς δε .... αν και πολύ θα ήθελα να το δω από μέσα αυτό το ποτενσιόμετρο ...

αν θες στο στελνω....



Άνοιξε το και πάρε κοντινές φωτογραφίες τις επαφές του δρομέα και τους διαδρόμους του γραφίτη ...
δες τα 2-3 πρώτα λεπτά εδώ να δεις πως ανοίγει ...
https://www.youtube.com/watch?v=3csEYf7_URk
 

Mensajes Fri 19 Jan 24 @ 7:10 pm
The Party Engineer wrote :

Άνοιξε το και πάρε κοντινές φωτογραφίες τις επαφές του δρομέα και τους διαδρόμους του γραφίτη ...
δες τα 2-3 πρώτα λεπτά εδώ να δεις πως ανοίγει ...
https://www.youtube.com/watch?v=3csEYf7_URk


Έτσι όπως τα βλέπω μάλλον πολύ ταλαιπωρημένο ήταν. Επίσης βάζοντας δυο καινουρια έχει μεγάλη διαφορά στην αίσθηση πια. Όποτε…..



 

Mensajes Mon 22 Jan 24 @ 5:33 pm
Δεν φαινεται κάτι ύποπτο, να υποθέσω οτι και η έξοδος είναι οκ οπότε τέλος καλό όλα καλά ...
Συμπερασματικά θα συμφωνήσω με τον PhantomDeejay, πάντα DI ή καλώδιο XLR σε TRS balanced σε Line In της μικροφωνικής, να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και άσε τους ηχολήπτες να κουρεύονται ...
 

Mensajes Tue 23 Jan 24 @ 9:46 am
Είχα σύνδεση xlr σε xlr. Δεν είναι ασφαλές αυτό; Είναι προτιμότερο xlr σε TRS? Ρωτάω γιατί τέτοια καλώδια έχω πάντα μαζί μου. Μην κουβαλάω και DI τωρα
 

Mensajes Tue 23 Jan 24 @ 10:28 am
Θα σου απαντήσω εγώ:
To XLR σε XLR μπορεί ο ηχολήπτης να το κουμπώσει σε είσοδο μικροφώνου (όπως και έκανε).
Σε αυτή την είσοδο μπορεί να ενεργοποιήσει το Phantom Power (όπως και έκανε)

Κανονικά δεν θα έπρεπε μέχρι εδώ να υπήρχε πρόβλημα (δεν θα έπρεπε το Phantom Power να δημιουργήσει πρόβλημα)

Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο:
Αν στον ηχολήπτη δώσεις TRS και όχι XLR τότε θα το κουμπώσει στην γραμμή LINE IN της κονσόλας και όχι στη γραμμή MIC IN. Οι γραμμές LINE IN δεν έχουν Phantom Power.
Επίσης:
Αν στείλεις τον ήχο μέσω D.I. και εφόσον το D.I. δεν είναι κινέζικο των 5 ευρώ, θα σου παρέχει isolation (απομόνωση) μεταξύ των δύο κυκλωμάτων. Επίσης το πιθανότερο είναι οτι το D.I. στην πραγματικότητα θα θέλει Phantom Power ή μπαταρία 9V για να δουλέψει. Υπάρχουν και παθητικά D.I. αλλά προσωπικά προτιμώ τα ενεργά.

Τέλος:
1) Το να φτιάξεις 2 αντάπτορες από XLR σε TRS με μισό μέτρο καλώδιο και να τους κουβαλάς μαζί σου αν χρειαστεί να συνδεθείς σε μικροφωνική δεν νομίζω οτι είναι μεγάλο πρόβλημα ή έξτρα βάρος κτλ.
Στην τελική απλά τους κουμπώνεις ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ του καλωδίου XLR που έχεις ώστε να "αναγκάσεις" τον ηχολήπτη να σε βάλει σε Line Input.

2) Αν ο ηχολήπτης είναι σοβαρός / αν η εγκατάσταση είναι μεγάλη, τότε μπορεί να χρειαστεί να στείλεις τον ήχο στην μικροφωνική μέσω multi.
Multi λέμε τα κουτιά πάνω στο stage που δέχονται δεκάδες "μικρόφωνα" και από εκεί με ένα πολυκάναλο καλώδιο (παλιότερα) ή με ένα καλώδιο δικτύου (πλέον) στέλνουν τον ήχο στην κεντρική κονσόλα ηχοληψίας.
Στα multi δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις TRS. Σχεδόν όλα έχουν μόνο βύσματα XLR. Σπάνια θα δεις XLR/TRS combo, ακόμα και σε multi για κονσόλες αξίας δεκάδων χιλιάδων ευρώ.
Σ' αυτή την περίπτωση η χρήση D.I. είναι μονόδρομος.
Βέβαια σε μια τέτοια κατάσταση το πιθανότερο είναι οτι ο ηχολήπτης και θα έχει κάποια έξτρα D.I. να σου δώσει για να σε κουμπώσει πάνω στην κονσόλα, και θα ξέρει ακριβώς τι κάνει.
Απλά στο αναφέρω για να ξέρεις οτι η λύση που δουλεύει ΠΑΝΤΑ είναι το D.I. όσο κι αν αυτό δεν μας αρέσει γιατί και ένα μικρό κόστος έχει, και ένα έξτρα βάρος/όγκο.
 

Mensajes Tue 23 Jan 24 @ 11:06 am
οτι είπε ο phantom από πάνω + οτι με το DI δεν θα έχεις ποτέ θέμα με ground loops ...
και όπως λέει και ένας φίλος, του DI η μάνα δεν έκλαψε ποτέ ...
 

Mensajes Tue 23 Jan 24 @ 11:23 am
Κατατοπιστικότατοι! Καλώδιο XLR σε TRS έχω πάντα μαζί μου και μάλιστα καλό (oyade). Όποτε πλέον θα ξέρω. Τώρα πολλά δώσε με μεγάλα live δεν έχω όποτε προς το παρόν δεν σκέφτομαι να πάρω DI. Μελλοντικά το βλέπουμε και αυτό. (Έχει γίνει η τσάντα του sport billy)
 

Mensajes Tue 23 Jan 24 @ 12:07 pm
Μιας και υπάρχουν TRS σε XLR αρσενικό και TRS σε XLR θηλυκό, χρειάζεσαι TRS σε XLR θηλυκό!
 

Mensajes Tue 23 Jan 24 @ 2:00 pm