Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: vdj 2020 - Page: 2

Esta parte del tópico es antigua y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

Stavros Konstadakopoulos wrote :
Αν κάνω αναβάθμιση στο mac σε Sierra απο el capitan θα στρώσει η δεν αξίζει η αναβάθμιση?Και που πιστεύεις τρέχει καλύτερα το πρόγραμμα?Με el capitan η άλλη έκδοση?Ευχαριστω.

Προσωπικά αν το MAC σου μπορεί να αναβαθμιστεί στην τελευταία έκδοση (10.14 Mojave) θα σου πρότεινα αυτή. Αλλιώς High Sierra.

Σημείωση: Αν στα El Capitan έφτασες από αναβάθμιση από έκδοση παλιότερη του Yosemite (π.χ. Mavericks ή Mountain Lion) τότε προτείνεται να κάνεις (ούτως ή άλλως*) καθαρή εγκατάσταση του λειτουργικού και όχι αναβάθμιση.

*-> Δηλαδή και στα El Capitan να μείνεις, θα έπρεπε η αναβάθμιση να έχει γίνει με clean install και όχι με update.
 

Mensajes Tue 24 Sep 19 @ 11:10 am
djnick1966@gmail.com wrote :
geia sas na rotiso pos mporo na megaloso thn gramatosira me paei mexri 150%
alla den me ftanei se paleoteri ekdosi to anevaza ego oso hthela eyxaristo

Αν χρειάζεσαι μέγεθος γραμματοσειράς μεγαλύτερο από 150% τότε θα έπρεπε ΗΔΗ να έχεις αλλάξει την κλίμακα (DPI) των γραμμάτων στο λειτουργικό σου (από 100% σε 125% ή 150%)
 

Mensajes Tue 24 Sep 19 @ 11:13 am
Είμαι με clean εγκατάσταση απο την αρχή σε El Capitan.Απλά μου είχαν πεί ότι είναι πιο ελαφριά έκδοση και τρέχει πιο γρήγορα σε σχέση με τις άλλες.Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει..Και αν είναι αλήθεια,γιατί mac είναι και δεν είναι όπως τα windows.Και επειδή δεν μου έχει παρουσιάσει μέχρι στιγμής κάποιο κόλλημα σε σχέση με το VDJ λέω να μείνω εδώ παρά να πειραματίζομαι..

Υπάρχει κάποιος που τρέχει άλλη έκδοση απο το el capitan να μας πεί αν έχει κάποιο θέμα με το VDJ?

Ή αν μπαίνει η High Sierra να προχωρήσω σε αυτή την έκδοση? Με αυτή φτιάχνει και το πρόβλημα που έχω με τα Jog?

Ευχαριστώ.
 

Mensajes Tue 24 Sep 19 @ 11:19 am
Το πρόβλημα με τα Jog θα λυθεί ούτως ή άλλως πολύ σύντομα.
Το θέμα όμως είναι οτι έχεις μείνει πολύ πίσω (στο λειτουργικό σου) χωρίς λόγο.
Και ναι, εγώ σπάνια* και δύο φίλοι μου σχεδόν καθημερινά χρησιμοποιούν Mojave χωρίς κανένα πρόβλημα

*-> Προσωπικά παίζω κυρίως με σύστημα Windows. Σπάνια παίζω και με MAC. Το MAC είναι πάντα αναβαθμισμένο στην τελευταία έκδοση του λειτουργικού και στην τελευταία έκδοση του VirtualDJ. Φέτος την καλοκαιρινή σεζόν χρησιμοποίησα το MAC 10 φορές (πάντα χωρίς κανένα πρόβλημα) VS γύρω στις 30 φορές το σύστημα Windows.
Οι δύο φίλοι μου είναι resident dj's και κάνουν 4 με 5 στα 7. Χρησιμοποιούν Mojave σχεδόν από τη μέρα που κυκλοφόρησε η αναβάθμιση.
 

Mensajes Tue 24 Sep 19 @ 11:28 am
καλημερα ενω μου βγαζει το εικονιδίο για αναβάθμιση δεν την κανει πρεπει να κανω κατι αλλο ευχαριστω
 

Mensajes Wed 25 Sep 19 @ 9:29 am
 

Mensajes Wed 25 Sep 19 @ 10:27 am
PhantomDeejay wrote :
djnick1966@gmail.com wrote :
geia sas na rotiso pos mporo na megaloso thn gramatosira me paei mexri 150%
alla den me ftanei se paleoteri ekdosi to anevaza ego oso hthela eyxaristo

Αν χρειάζεσαι μέγεθος γραμματοσειράς μεγαλύτερο από 150% τότε θα έπρεπε ΗΔΗ να έχεις αλλάξει την κλίμακα (DPI) των γραμμάτων στο λειτουργικό σου (από 100% σε 125% ή 150%)

ανεβασα το dpi στο 125 - 150 εως και 170% αλλα δεν ειδα να επηρεαζεται η γραμματοσειρα στο vdj υπαρχει αλλος τροπος να εχουμε καλυτερη ρυθμιση του μεγεθους? ολα καλα κατα τα αλλα αλλα πιστευω οτι αυτη η ρυθμιση δεν χρειαζοταν να φυγει

 

Mensajes Wed 25 Sep 19 @ 12:09 pm
Στις ρυθμίσεις:
1) browserFontSizeButtons -> yes
2) browserPadding -> none
3) fontsize -> Οποιαδήποτε τιμή μέχρι 2.5

Με όλα αυτά εξακολουθείς να χρειάζεσαι μεγαλύτερη γραμματοσειρά;;;
 

Mensajes Wed 25 Sep 19 @ 12:43 pm
Ποιο να κρατήσω έχει γίνει μια εγγραφή στο φάκελο αρχείο εφαρμογών 64μπιτη
και υπάρχει και η παλιά στο αρχείο εφαρμογών Χ86 ?
 

Mensajes Wed 25 Sep 19 @ 6:45 pm
Το VirtualDJ 2020 σε συστήματα Windows 10 εγκαθιστά πλέον την 64-bit έκδοση από προεπιλογή.
Αν δεν έχεις κάποιο ιδιαίτερο λόγο να χρησιμοποιήσεις την 32 bit (π.χ. κάποια παλιά effect ή VST effects) τότε μείνε στην 64bit
 

Mensajes Wed 25 Sep 19 @ 6:54 pm
PhantomDeejay wrote :
Στις ρυθμίσεις:
1) browserFontSizeButtons -> yes
2) browserPadding -> none
3) fontsize -> Οποιαδήποτε τιμή μέχρι 2.5

Με όλα αυτά εξακολουθείς να χρειάζεσαι μεγαλύτερη γραμματοσειρά;;;

τωρα ειμαστε καλα αδερφε!!επανηλθε το κουμπακι που ελειπε και ολα καλα

 

Mensajes Wed 25 Sep 19 @ 7:57 pm
djnet71PRO InfinityMember since 2007
Stavros Konstadakopoulos wrote :
Είμαι με clean εγκατάσταση απο την αρχή σε El Capitan.Απλά μου είχαν πεί ότι είναι πιο ελαφριά έκδοση και τρέχει πιο γρήγορα σε σχέση με τις άλλες.Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει..Και αν είναι αλήθεια,γιατί mac είναι και δεν είναι όπως τα windows.Και επειδή δεν μου έχει παρουσιάσει μέχρι στιγμής κάποιο κόλλημα σε σχέση με το VDJ λέω να μείνω εδώ παρά να πειραματίζομαι..

Υπάρχει κάποιος που τρέχει άλλη έκδοση απο το el capitan να μας πεί αν έχει κάποιο θέμα με το VDJ?

Ή αν μπαίνει η High Sierra να προχωρήσω σε αυτή την έκδοση? Με αυτή φτιάχνει και το πρόβλημα που έχω με τα Jog?

Ευχαριστώ.


Για να σε καθησυχάσω κι εγώ με την σειρά μου...έχω εγκατεστημένα τα τελευταία Mojave και παίζουν όλα κανονικά!Και στο set στο μαγαζί και όταν δουλεύω στο σπίτι.

 

Mensajes Thu 26 Sep 19 @ 4:49 am
giakarHome userMember since 2015
Παιδιά καλημέρα. Έβαλα το 2020 στο back up. Laptop και δείχνει οκ. Αλλά στο βασικό λαπτοπ που παίζω μου τρώει γράμματα πχ στα εφέ, φωτογραφία,. Ξέρεις κανείς γιατί και αν φτιάχνει..?
 

Mensajes Sat 28 Sep 19 @ 1:53 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Τι κάρτα γραφικών έχει το βασικό laptop σου και ποια η ανάλυση της οθόνης ?
Aν έχεις εγκαταστήσει την 64bit έκδοση, δοκίμασε το VirtualDJ 2020 32bit
 

Mensajes Mon 30 Sep 19 @ 8:15 pm
Καλημερα!
Ήθελα να ρωτήσω επειδή εχω μείνει στην 8.2 αν "αξίζει" να κατεβάσω την 2020 όσο αφορά ήχο που με ενδιαφέρει κυρίως ή ίσως κάποιες ευκολίες, δεν χρησιμοποιώ video
Θα πρέπει να απεγκαταστήσω πρώτα την 8.2?
Θα μου αλλάξει κάτι σε φακέλους κλπ?
Αν είναι το κατεβάζω κατευθείαν από εκεί που μου γράφει κάθε φορά αν θέλω την 2020 όταν ανοίγω το πρόγραμμα?
 

Mensajes Wed 02 Oct 19 @ 6:58 am
1) Σε σχέση με την 8.2 ναι μπορεί να δεις διαφορές στον ήχο κυρίως λόγω της αναβάθμισης του αλγόριθμου του Master Tempo που έγινε κάποια στιγμή στην 8.3
2) Το "ευκολίες" είναι σχετικό (ανάλογα με το τι ψάχνει / θέλει ο καθένας) αλλά ναι έχουν προστεθεί αρκετά καινούργια πράγματα και ειδικά σε σχέση με την 8.2
3) ΟΧΙ
4) ΟΧΙ
5) Ναι. Ή αν θέλεις την έκδοση 64 bit (τρέχει μόνο σε Windows 10 x64) κατεβάζεις τον 64bit installer από εδώ και κάνεις εγκατάσταση από πάνω (το καλό σ' αυτή την περίπτωση είναι οτι μπορείς να έχεις και τις δύο εκδόσεις 32 και 64 bit και να δοκιμάσεις τι σε βολεύει καλύτερα)

6) Τα πλεονεκτήματα της έκδοσης 64bit δεν αφορούν μόνο το video αλλά για την ώρα "αισθητή" διαφορά (32 vs 64 bit) θα δεις μόνο στο video (που όπως λες δεν σε ενδιαφέρει)
7) Στο μέλλον (όχι άμεσα φυσικά) η έκδοση 32 bit θα καταργηθεί
8) Το μόνο μειονέκτημα της έκδοσης 64bit είναι οτι μπορεί να χρησιμοποιήσει μόνο 64bit effects. Οπότε πολλά παλιά effects ΔΕΝ δουλεύουν πλέον με την έκδοση 64bit
 

Mensajes Wed 02 Oct 19 @ 8:21 am
PhantomDeejay wrote :
1) Σε σχέση με την 8.2 ναι μπορεί να δεις διαφορές στον ήχο κυρίως λόγω της αναβάθμισης του αλγόριθμου του Master Tempo που έγινε κάποια στιγμή στην 8.3
2) Το "ευκολίες" είναι σχετικό (ανάλογα με το τι ψάχνει / θέλει ο καθένας) αλλά ναι έχουν προστεθεί αρκετά καινούργια πράγματα και ειδικά σε σχέση με την 8.2
3) ΟΧΙ
4) ΟΧΙ
5) Ναι. Ή αν θέλεις την έκδοση 64 bit (τρέχει μόνο σε Windows 10 x64) κατεβάζεις τον 64bit installer από εδώ και κάνεις εγκατάσταση από πάνω (το καλό σ' αυτή την περίπτωση είναι οτι μπορείς να έχεις και τις δύο εκδόσεις 32 και 64 bit και να δοκιμάσεις τι σε βολεύει καλύτερα)

6) Τα πλεονεκτήματα της έκδοσης 64bit δεν αφορούν μόνο το video αλλά για την ώρα "αισθητή" διαφορά (32 vs 64 bit) θα δεις μόνο στο video (που όπως λες δεν σε ενδιαφέρει)
7) Στο μέλλον (όχι άμεσα φυσικά) η έκδοση 32 bit θα καταργηθεί
8) Το μόνο μειονέκτημα της έκδοσης 64bit είναι οτι μπορεί να χρησιμοποιήσει μόνο 64bit effects. Οπότε πολλά παλιά effects ΔΕΝ δουλεύουν πλέον με την έκδοση 64bit


Ευχαριστώ! θα το κατεβάσω κ αν εχω καποια άλλη απορία θα στείλω μνμ
 

Mensajes Wed 02 Oct 19 @ 9:14 am
8) Το μόνο μειονέκτημα της έκδοσης 64bit είναι οτι μπορεί να χρησιμοποιήσει μόνο 64bit effects. Οπότε πολλά παλιά effects ΔΕΝ δουλεύουν πλέον με την έκδοση 64bit
Αυτό που είδα εγώ είναι ότι το loop out εφε δουλεύει μόνο στην 64bit σωστά και όχι στην 32.
Εγώ την 64bit την έχω στα win 8.1 δεν πιστεύω να έχω πρόβλημα να δουλέψω γιατί χρειάζομαι το συγκεκριμένο εφέ.
 

Mensajes Wed 02 Oct 19 @ 10:43 am
Πρόσεχε λίγο:
1) Υπήρχε ένα effect 'Loop Out' το οποίο το κατέβαζες και το έκανες εγκατάσταση.
2) Κάποια στιγμή αυτό το effect συγχωνεύτηκε (με μερικές αλλαγές και προσθήκες) στο κυρίως πρόγραμμα. Οπότε το παλιό effect δεν ήταν δυνατόν να χρησιμοποιηθεί χωρίς μετονομασία
3) Τόσο το "Loop Out" όσο και τα υπόλοιπα εγγενή effects δουλεύουν με τον ίδιο τρόπο και στις 2 εκδόσεις

Οπότε:
1) Πήγαινε στο φάκελο Documents\VirtualDJ\plugins\soundeffect και σβήσε (αν υπάρχει) οτιδήποτε αναφέρει "loop out"
2) Άνοιξε την 32 Bit έκδοση, άνοιξε τις ρυθμίσεις και πήγαινε στην καρτέλα extensions.
3) Πάτα Effects, και κάνε αναζήτηση πάνω αριστερά για loop out
Θα σου εμφανίσει ένα effect "by Atomix Productions"
Αν το κουμπί γράφει install ή update ξέρεις τι να κάνεις... :P
Αν γράφει Uninstall είσαι κομπλέ.
Κλείσε τις ρυθμίσεις και δοκίμασε το effect. Πρέπει πλέον να συμπεριφέρεται το ίδιο και στην x64 και στην x86 έκδοση... (και να έχει τις ίδιες επιλογές, τις ίδιες ρυθμίσεις κτλ)
 

Mensajes Wed 02 Oct 19 @ 11:19 am
Το πρόβλημα λύθηκε απλά στο τελείωμα κάνει ένα ενοχλητικό δυνατό τσικ σαν να κλείνει διακόπτης.
 

Mensajes Wed 02 Oct 19 @ 5:20 pm
66%