Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: vdj 2020 - Page: 3

Esta parte del tópico es antigua y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

Το milkdrop τωρα με την 2020 λειτουργει ? η' επειδη ειναι 32bit δεν ειναι συμβατο ?
Επισης εκτος απο τα default shaders (οταν παιζει .mp3s) υπαρχει αλλη επιλογη (ισως λιγοτερο "βαρια" απο το milkdrop) τωρα με την 2020 ?
 

Mensajes Sun 13 Oct 19 @ 4:53 pm
Υπαρχει θεμα αν διατηρησουμε το παλιο skin στην 2020 ; (εν προκειμενω silver sleek 3).. ρωταω με αφορμη το video αυτο

https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=2V1BIAnK42o
Και με επερχομενη εκδηλωση το σαββατο...
 

Mensajes Tue 15 Oct 19 @ 8:19 pm
Όχι. Και απορώ με το βίντεο (δεν το παρακολούθησα ολόκληρο για να είμαι ειλικρινής) καθώς η νέα skin engine είναι πλήρως συμβατή προς τα πίσω με όλες τις εκδόσεις του VirtualDJ 8
 

Mensajes Tue 15 Oct 19 @ 8:23 pm
Λοιπον ηρθε και το πρωτο crash! Νωρις κι ενω επαιζα ακομα στο τραπεζι (παλι καλα!) μου ηρθε να πατησω τον νεο κουμπι που προστεθηκε στην sidelist, το remix. Με το που το παταω κλεινει τελειως το προγραμμα! Γυριζω να βαλω κομματι στο εφεδρικο λαπτοπ και μεχρι να πιασω το ποντικι ξανα ανοιγει με το κομματι που επαιζε πριν ΑΛΛΑ με ολες τις ρυθμισεις του skin default. Κι εκει αρχιζουν τα περιεργα... βαζω κομματι στο εφεδρικο λαπτοπ για να αλλαξω skin ( επαιζα με καινουριο σημερα) και να κανω μια επανεκκινηση καλου κακου.. οταν ομως επαναφερω το silversleek μετα απο 5 δευτερα ξανακρασαρει και μου βγαζει μηνυμα οτι δςν μπορει να βρει το προηγουμενο σκιν. Μπαινω στον φακελλο και σβηνω τελειως το skin αυτο πιστευοντας οτι αυτο τα εχει προκαλεσει ολα. Ανοιγω το προγραμμα και μπαινει με το default skin.. λογικο..βαζω το silversleek και περιμενω. Στα 5 δευτερα κλεινει!!! Ξανα μηνυμα οτι δεν βρισκει το προηγουμενο skin.. τελικως μετα απο 3 ιδιες προσπαθειες με την ιδια καταληξη σκεφτηκα να αλλαξω το σκιν και να κλεισω πρωτος το προγραμμα ωστε να αποθηκευσει τις νεες ρυθμισεις πριν κρασαρει.. πετυχε. Απο τις 20:00 που εγινε αυτο μεχρι τωρα (3:00) επαιξε απροβληματιστα. Το μονο που δεν μου εκοψε να ανοιξω το ιντερνετ εκεινη την ωρα μπας και στειλει κανα report.
 

Mensajes Sat 19 Oct 19 @ 11:58 pm
Αν παιζει καποιο ρολο εκτος απο το skin που χρησιμοποιουσα για πρωτη φορα, ειχα προσφατα ενεργοποιησει και το livefeedback αν και παιζω παντα με κλειστο ιντερνετ
 

Mensajes Sat 19 Oct 19 @ 11:58 pm
Ο Dimitris έπαιξε, χρησιμοποιώντας για 1η φορά το skin μου (Monitor MkI). Έκανα "αναπαραγωγή" των όσων ανέφερε και όντως το VDj crashάρει! Μόνο, που δεν το κάνει μόνο με το skin μου! Δηλαδή...

Αποσυνδέω τον υπολογιστή από την πρόσβαση στο διαδίκτυο (βγάζοντας το καλώδιο δικτύου και όχι κάνοντας log out). Ανοίγω το VDj, είτε στο δικό μου skin, είτε σε άλλο (SilverSleek#3 ή στο Default 2020). Επιλέγω στο sideview τη νέα λειτουργία "Remixes", το πρόγραμμα κλείνει μόνο του και αμέσως μετά ανοίγει στο Monitor MkI (ανεξαρτήτως του πιο skin χρησιμοποιούσα πριν). Αυτό, δεν το κάνει, όταν υφίσταται κανονικά σύνδεση δικτύου...

Άρα?
 

Mensajes Sun 20 Oct 19 @ 6:58 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
το πρόβλημα έχει εντοπιστεί και λογικά στην επόμενη έκδοση θα είναι διορθωμένο
 

Mensajes Sun 20 Oct 19 @ 7:57 am
Το πρόβλημα δεν είναι πρόβλημα skin.
Το πρόβλημα έχει να κάνει με το remixes panel σε ασταθή σύνδεση δικτύου.
Έχει ήδη διορθωθεί στις εκδόσεις beta και η διόρθωση θα κυκλοφορήσει σύντομα.
 

Mensajes Mon 21 Oct 19 @ 7:05 am
Κάποια "θέματα"...

1. Κάνω εφαρμογή πλέον του fontsize, αντί του size. Μετά από τις πρέπουσες διορθώσεις "μεγεθών", παρατηρώ ότι το κάποια labels, ενώ έχουν ίδιο μέγεθος στον κώδικα (text font="Segoe UI" fontsize="12"), απεικονίζονται με διαφορετικό (όταν από την ανάλυση του pc -1920x1080- μεταφέρω το skin στην ανάλυση του laptop -1366x768)! Όταν, όμως χρησιμοποιούσα το size, δεν υπήρχε αυτό το πρόβλημα...

2. Απ' ότι είδα, το color element δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί εντός script. Υπάρχει περίπτωση αυτό να αλλάξει στο άμεσο μέλλον?

3. Θεωρητικά, πότε πρέπει να χρησιμοποιούμε το format, πότε το text και πότε το action? Γιατί με την κατάλληλη χρήση επιπλέον scripts (ή μη), μπορούμε να έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα και με τα 3, σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις...

4. Έχω σχεδιάσει το κάτωθι slider:

<define class="sls_Pitch" action="pitch" orientation="vertical" frommiddle="true" rightclick="pitch 100%" tooltip="PITCH\nRC: Reset">
<size width="2" height="160"/>
<up border_size="0" border="black" color="#303030"/>
<selected border_size="0" border="black" color="#808080"/>
<fader>
<size width="50" height="20"/>
<up color="clr_Black" border="clr_Gray" border_size="1" radius="6"/>
<over color="clr_Black" border="clr_Gray" border_size="1" radius="6"/>
<selected color="clr_Black" border="clr_Gray" border_size="1" radius="6"/>
<text font="Segoe UI" fontsize="14" dy="-1" align="center" scroll="no" color="`get_pitch_zero 'absolute' 0.001 ? color '#808080' : param_smaller -3 get_pitch ? color 'magenta' : param_bigger 3 get_pitch ? color 'magenta' : color '#c0c0c0'`" format="`get_pitch_value & param_add -100 & param_cast int_trunc`%"/>
</fader>
<mouserect width="30" height="160"/>
</define>

Το "πρόβλημα" (bug?) είναι ότι όταν κάνω minimize - maximize το VDj, η τιμή εντός του fader αλλάζει θέση (εμφανίζεται στο άνω μέρος της "διαδρομής" του fader) και φυσικά μόλις μετακινήσω το fader ή κάνω reload το skin, επανέρχεται στην σωστή θέση...

 

Mensajes Sun 27 Oct 19 @ 6:13 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
1. Δεν έχεις χρησιμοποιήσει την παράμετρο important="true", σωστά ? Αν όχι, αγνόησέ το.
Ναι, ίσως το fontsize να έχει μία μικρή απόκλιση κατά τον υπολογισμό του skin resize. Αλλά θα σου πρότεινα να το κρατήσεις, αν πρόκειται να μοιραστείς το skin σου στο μέλλον. Ο λόγος είναι ότι το fontsize εξασφαλίζει ότι τα texts θα εμφανίζονται με το ίδιο μέγεθος στις 32bit, 64bit και Mac Builds.

2. Μπορεί στο μέλλον να προστεθεί.

3. Αν πρόκειται για κείμενο που δεν αλλάζει, χρησιμοποίησε το text="" γιατί είναι πιο "γρηγορο" (δεν μπαίνει καν στην διαδικασία να τσεκάρει για τυχόν actions και special texts - εννοώ παραμέτρους τύπου % κλπ). Μεταξύ του format και του action, καμμία διαφορά, ότι σε βολεύει. Υπήρχε μία σκέψη να καταργηθεί το format, οπότε κάποια στιγμή να μην έιναι συμβατό, αλλά δεν φαίνεται κάτι τέτοιο στον ορίζοντα.

4. Δεν πολυ-κατάλαβα, αλλά δες αν εχεις το ExperimentalSkinEngine ενεργοποιημένο και αν αυτό παίζει ρόλο. Αν όχι, πρέπει να το δούμε - ίσως χρειαστεί να μας στείλεις κάποιο skin για test.
ΒΤW, πρώτη φορά βλέπω <text> μέσα στο <fader>. Όσο ζεις μαθαίνεις :P
 

Mensajes Mon 28 Oct 19 @ 3:35 am
1. Όχι, δεν την έχω χρησιμοποιήσει. Τι ακριβώς γίνεται με αυτή και πότε την χρησιμοποιούμε?

2. Μακάρι, γιατί τώρα θέλει αρκετό παραπάνω κώδικα, για την μετάβαση από Night-Mode σε Day-Mode...

3. Ok. Παρ' όλα αυτά, σε κάποιες περιπτώσεις νομίζω ότι προς το παρόν δεν μπορώ να καταργήσω (ακόμη) το format. Μερικά παραδείγματα:
- format="%loop"
- format="%Ppitch%"
- format="%PbpmeX

4. Το ExperimentalSkinEngine είναι ενεργοποιημένο και παρ' όλα αυτά, το κάνει. Επισυνάπτω σχετικές φωτογραφίες...



 

Mensajes Mon 28 Oct 19 @ 6:29 am
OMHROSPRO InfinityMember since 2007
που βρισκω την 64bit εκδοση??
 

Mensajes Tue 29 Oct 19 @ 6:21 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
OMHROS wrote :
που βρισκω την 64bit εκδοση??


www.virtualdj.com/download/pc
 

Mensajes Tue 29 Oct 19 @ 9:32 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
@TheiosGiorgos.

Έχεις ήδη κάποιο topic ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ SKIN. Θα πρότεινα να χρησιμοποιείς αυτό για ερωτήσεις σχετικά με το σκιν.

1. Το .. important="true" (false by default), μικραίνει το μέγεθος της γραμματοσειράς λίγο λιγότερο από το κανονικό (οταν το σκιν μικραίνει σε χαμηλότερη ανάλυση) και δεν αφήνει το μέγεθός της να φτάσει σε πολύ χαμηλή τιμή. Το size δηλαδή δεν αλλάζει γραμμικά.
Προτείνεται να το χρησιμοποιήσεις όταν σε υψηλή/κανονική ανάλυση η τιμή του size είναι ήδη αρκετά χαμηλή και θέλεις να το κρατήσεις σε ικανοποιητικό μέγεθος (ώστε να διαβάζεται), ακόμα και αν το σκιν πάει σε 1280x ή χαμηλότερα.

3. Μπορείς να χρησιμοπoιήσεις ... action="get_text '%loop'"

4. Θα πρέπει να μου στείλεις το skin, αλλά και πάλι μάλλον πρόκειται για "hack" που δούλευε "τυχαία" (bug) , αφού το <text> δεν νομίζω ότι δούλευε/υποστηριζόταν ποτέ μέσα σε <fader>, ούτε καν σε <slider> http://www.virtualdj.com/wiki/Skin%20Slider.html
 

Mensajes Tue 29 Oct 19 @ 10:10 pm
OMHROSPRO InfinityMember since 2007
djsadim wrote :
OMHROS wrote :
που βρισκω την 64bit εκδοση??


www.virtualdj.com/download/pc


Μονο την 32bit εχει.....
 

Mensajes Wed 30 Oct 19 @ 5:35 am
djadamxControlleristMember since 2006
Το link πάνω από την 32bit είναι η 64bit, απλά δεν το γράφει.
 

Mensajes Wed 30 Oct 19 @ 6:50 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
OMHROS wrote :
djsadim wrote :
OMHROS wrote :
που βρισκω την 64bit εκδοση??


www.virtualdj.com/download/pc


Μονο την 32bit εχει.....



δεν σου εμφανίζει τις παραπάνω επιλογές για dl; τι win εχεις;
 

Mensajes Wed 30 Oct 19 @ 6:52 am
djdad wrote :
Έχεις ήδη κάποιο topic ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ SKIN. Θα πρότεινα να χρησιμοποιείς αυτό για ερωτήσεις σχετικά με το σκιν.
Μπάμπη, τα postαρα σε αυτό το νήμα, καθότι τα εν λόγω θέματα αφορούν γενικότερα το VDj2020 και όχι αποκλειστικά και μόνο το skin μου...


djdad wrote :
Το .. important="true" (false by default), μικραίνει το μέγεθος της γραμματοσειράς λίγο λιγότερο από το κανονικό (οταν το σκιν μικραίνει σε χαμηλότερη ανάλυση) και δεν αφήνει το μέγεθός της να φτάσει σε πολύ χαμηλή τιμή. Το size δηλαδή δεν αλλάζει γραμμικά.
Προτείνεται να το χρησιμοποιήσεις όταν σε υψηλή/κανονική ανάλυση η τιμή του size είναι ήδη αρκετά χαμηλή και θέλεις να το κρατήσεις σε ικανοποιητικό μέγεθος (ώστε να διαβάζεται), ακόμα και αν το σκιν πάει σε 1280x ή χαμηλότερα.
Ok...


djdad wrote :
Μπορείς να χρησιμοπoιήσεις ... action="get_text '%loop'"
Ok...


djdad wrote :
Θα πρέπει να μου στείλεις το skin, αλλά και πάλι μάλλον πρόκειται για "hack" που δούλευε "τυχαία" (bug) , αφού το <text> δεν νομίζω ότι δούλευε/υποστηριζόταν ποτέ μέσα σε <fader>, ούτε καν σε <slider> http://www.virtualdj.com/wiki/Skin%20Slider.html
<fader> (horizontal and vertical sliders only) : The definition is the same as a <button> element, without an action, and it will act as a fader for the slider. Στηρικτικά σε αυτό, οπότε υπέθεσα ότι εφόσον το button δέχεται text, θα δέχεται και το fader. Όπως και να χει, θα σου στείλω στο άμεσο μέλλον το skin, να το δεις...
 

Mensajes Wed 30 Oct 19 @ 9:36 am
OMHROSPRO InfinityMember since 2007
djsadim wrote :
OMHROS wrote :
djsadim wrote :
OMHROS wrote :
που βρισκω την 64bit εκδοση??


www.virtualdj.com/download/pc


Μονο την 32bit εχει.....



δεν σου εμφανίζει τις παραπάνω επιλογές για dl; τι win εχεις;

στο σταθερο απο οπου θελω να την κατεβασω εχω win 7 και δεν μου την εμφανιζει.....
 

Mensajes Wed 30 Oct 19 @ 4:49 pm
Ναι, γιατί η 64-bit έκδοση τρέχει μόνο σε Windows 10 x64
 

Mensajes Wed 30 Oct 19 @ 5:02 pm
98%