Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Pioneer DDJ-1000 SRT... - Page: 1

Esta parte del tópico es antigua y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

Υπάρχουν DJs, οι οποίοι πραγματικά πιστεύουν ότι ένας controller της Pioneer, ο οποίος είναι σχεδιασμένος για RekordBox, "παίζει" καλύτερα με RekordBox, αντί με Virtual Dj ή Serato!
Υπάρχουν DJs, οι οποίοι πραγματικά πιστεύουν ότι ένας controller της Pioneer, ο οποίος είναι σχεδιασμένος για Serato, "παίζει" καλύτερα με Serato, αντί με Virtual Dj ή RekordBox!

Και η απάντησή τους, στο ερώτημα: "γιατί?", είναι ότι: "ο controller σχεδιάζεται (!) με βάση το software που συνδυάζεται, άρα τα κουμπιά ανταποκρίνονται καλύτερα και ο ήχος είναι τέλειος"! Στην δε περαιτέρω ερώτηση: "Πώς αποδεικνύεται αυτό", φυσικά και δεν υπάρχει απάντηση...

Προφανώς και οι εν λόγω "DJs" δεν γνωρίζουν τι εστί midi ή mapping ή τους παράγοντες που επηρεάζουν την πιστότητα του ήχου! Και κάπως έτσι και γι αυτό το (ημιμαθές ή αμαθές) target group, προέκυψε και ο Pioneer DDJ-1000 SRT... Κοινώς, άλλαξε ο Μανωλιός (DDJ-1000) και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς (DDJ-1000 SRT)...
 

Mensajes Mon 12 Aug 19 @ 9:44 pm
Theios Giorgos wrote :
Υπάρχουν DJs, οι οποίοι πραγματικά πιστεύουν ότι ένας controller της Pioneer, ο οποίος είναι σχεδιασμένος για RekordBox, "παίζει" καλύτερα με RekordBox, αντί με Virtual Dj ή Serato!
Υπάρχουν DJs, οι οποίοι πραγματικά πιστεύουν ότι ένας controller της Pioneer, ο οποίος είναι σχεδιασμένος για Serato, "παίζει" καλύτερα με Serato, αντί με Virtual Dj ή RekordBox!

Και η απάντησή τους, στο ερώτημα: "γιατί?", είναι ότι: "ο controller σχεδιάζεται (!) με βάση το software που συνδυάζεται, άρα τα κουμπιά ανταποκρίνονται καλύτερα και ο ήχος είναι τέλειος"! Στην δε περαιτέρω ερώτηση: "Πώς αποδεικνύεται αυτό", φυσικά και δεν υπάρχει απάντηση...

Προφανώς και οι εν λόγω "DJs" δεν γνωρίζουν τι εστί midi ή mapping ή τους παράγοντες που επηρεάζουν την πιστότητα του ήχου! Και κάπως έτσι και γι αυτό το (ημιμαθές ή αμαθές) target group, προέκυψε και ο Pioneer DDJ-1000 SRT... Κοινώς, άλλαξε ο Μανωλιός (DDJ-1000) και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς (DDJ-1000 SRT)...




ποσο αληθεια...ποσοι μα ποσοι μου λενε μα αυτο το κοντρολερ ειναι για serato...αχ καλα μου παιδια!
 

Mensajes Tue 13 Aug 19 @ 9:30 am
Ξεχνάς κάτι: Η DDJ-1000 δεν παίζει με Serato. Και το Serato δεν υποστηρίζει καμία κονσόλα πού δεν είναι "σχεδιασμένη" για αυτό.
Έτσι αφού η Pioneer πούλησε πόσες DDJ-1000 πούλησε, φτιάχνει (σε συνεργασία με το Serato) και μια DDJ-1000SRT
Η πραγματική διαφορά φυσικά δεν κρύβεται στα τεχνικά χαρακτηριστικά, αλλά στο γεγονός ότι για κάθε DDJ-1000SRT που θα πουλήσει η Pioneer θα αποδώσει ένα ποσό της τάξης των 100-150 δολαρίων στο Serato.
Και κάπως έτσι όλοι νομίζουν ότι το Serato είναι δωρεάν, αλλά το έχουν πληρώσει 2 και 3 φορές (1 φορά για κάθε καινούρια κονσόλα που αγοράζουν)
Φυσικά θα μπορούσε το πρόγραμμα να έχει μια Χ τιμή και η κονσόλες να κοστίζουν λιγότερο, αλλά θα έχανες την ψευδαίσθηση του δωρεάν, και θα πρόσεχες περισσότερο που θα έδινες τα λεφτά σου...
 

Mensajes Tue 13 Aug 19 @ 11:50 am
PhantomDeejay wrote :
Ξεχνάς κάτι: Η DDJ-1000 δεν παίζει με Serato. Και το Serato δεν υποστηρίζει καμία κονσόλα πού δεν είναι "σχεδιασμένη" για αυτό.
Θεωρητική ερώτηση: Δηλαδή, εάν πραγματικά η Pioneer θελήσει να σχεδιάσει έναν contoller αποκλειστικά για το δικό της software (RekordBox), έχει την δυνατότητα να "αποκλείσει" το Serato ή το Virtual Dj? Κοινώς να είναι αδύνατη κάθε προσπέλαση για mapping?

 

Mensajes Tue 13 Aug 19 @ 3:59 pm
Θεωρητική απάντηση: Φυσικά! Αν δεν χρησιμοποιήσει MIDI ή HID σαν πρωτόκολλο επικοινωνίας αλλά κάποιο κλειστό σύστημα / πρωτόκολλο.

Βέβαια έτσι όπως έχουν έρθει τα πράγματα το πρόβλημα δεν το έχει το VirtualDJ ή το Traktor αλλά το Serato και η Pioneer.

ΟΛΕΣ οι κονσόλες που σχεδιάστηκαν για Rekordbox ΔΕΝ παίζουν με Serato. Ούτε η DDJ-1000, ούτε η DDJ-800 ούτε η DDJ-400 ούτε οι RB/RX/RZ/RZX
Δεν παίζουν γιατί το Serato ΔΕΝ τις υποστηρίζει (αφού δεν παίρνει ποσοστά από τις πωλήσεις τους)
H Pioneer (για την ώρα) καθώς δεν πουλάει ΜΟΝΟ software αλλά και κονσόλες χρειάζεται τις πωλήσεις προς τους φανατικούς χρήστες του Serato.
Έτσι εξακολουθεί και φτιάχνει επιλεγμένα μοντέλα "για Serato" από τα οποία δίνει ένα ποσοστό από τις πωλήσεις στο Serato.

Θεωρητικά πάντα αν θέλει η Pioneer μπορεί να κατασκευάσει μια κονσόλα που να παίζει και με Rekordbox και με Serato (ας πούμε DDJ-2000)
Το "πρόβλημα" είναι οτι για να γίνει αυτό το Serato θα θέλει το μερίδιο του από ΟΛΕΣ τις πωλήσεις. Και φυσικά η Pioneer δεν θα θέλει να δώσει επιπλέον χρήματα στο Serato όταν κάποιες χιλιάδες χρήστες θα αγοράσουν την κονσόλα για το Rekordbox και όχι για το Serato...
 

Mensajes Tue 13 Aug 19 @ 5:55 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Με αφορμή αυτήν σας την κουβέντα θα μου επιτρέψετε να ρωτήσω... Γιατί η vdj δεν έχει κάποια παρόμοια συνεργασία με κάποιο κοντρολλερ που να λέει, συμβατό με vdj όπως τα άλλα? Βλέπω ότι κάποια κοντρολλερ που εγώ δε τα θεωρώ και πολύ αξιόλογα, δίνουν το πολύ το L.E.... Δεν βλέπω κάποιο κοντρολλερ να λέει συμβατό για το vd η το plus η το pro,παρα μονο η vdj λέει έχουμε το maping του κοντρολλερ αφού φυσικά αγοράσετε το pro.
.. βλέπω όμως ότι το maping της vdj δεν είναι πάντα 100% συμβατό λόγο ότι το vdj λειτουργεί διαφορετικά από τα άλλα προγράμματα όπως... είχα κάνει παλιότερα ερώτηση όταν είχα το sr για τα εφέ γιατί δεν δουλεύουν τα fx assing που μπορείς να διαλέξεις από το κάθε deck οποίο εφέ θες ήτε για τη ένα ήτε για το άλλο... Αυτό δεν λύθηκε ποτέ μιας που τώρα έχω το sx2 πάλι δεν δουλεύουν... Γιατί τότε μου είχες απαντήσει ότι το vdj δουλεύει per deck per sample κτλ κτλ .... Εγώ το θεωρώ λάθος αυτό... Αφού η vdj παρέχει ένα πρόγραμμα που πρέπει να έχεις και αναγκαστικά το pro και εννοείτε αγορασμένο για να μπορέσεις να δουλέψεις όλα τα κοντρολλερ αφού δεν έχει κάποια αποκλειστική συνεργασία όπως η serato η δικά της κοντρολλερ όπως η pioneer traktor τότε έπρεπε να είναι 100% συμβατή σε όλα στα πάντα που κάνουν τα άλλα προγράμματα, όχι αποκλειστικά με τον ίδιο τρόπο αλλά να τα κάνουν... πχ εμένα στο sx2 δεν δουλεύει το rec flyp ,κάπως έτσι λέγετε τα 3 κουμπιά για να δημιουργείς sampler live ,που σκασίλα μου γιατί δεν με νοιάζει αλλά δεν έπρεπε να το έχει η vdj για αυτούς που το θέλουν... η traktor " έκλεψε " της μεγάλες κυμματομορφες που είχε το vdj και το serato γιατί λογικά το ζήτησαν οι dj που παίζουν με αυτό το πρόγραμμα και θεώρησε ότι πρέπει να το βάλει.. η vdj γιατί δεν παίρνει τα καλά που έχουν τα άλλα προγράμματα και να τα προσαρμόσει στο δικό της οστε να δίνει και 100% maping?... βέβαια σαν πρόγραμμα κάνει τα πάντα ότι όλα και ακόμα παρα πανω πράγματα αλλά είναι μερικά όπως αυτά που ανέφερα που δε τα κάνει... Και κάτι τελευταίο, ακόμα και το skin της κάνουν πάρα πολλοί παράπονο που δεν δίνει ρυθμίσεις να προσθέτεις η να στερείς ότι δεν θες να βλέπεις στο skin, πχ δεν θέλω να βλέπω τα fade ή τα jog κτλ κτλ ... Θέλω πιο μεγάλη την κυμματομορφη πάνω κτλ κτλ ... ωραίο θα ήταν να το έκανε αυτό η vdj ... τα άλλα προγράμματα το κάνουν η vdj έχει κολλήσει σε ένα skin ... Και μην μου πείτε ότι μπορώ να κατεβάσω η να φτιάξω... έφτιαξα και δε το λες και πολύ εύκολο και όσο για να κατεβάσω δεν βρήκα κάτι αξιόλογο.... συγγνώμη για πολλά αυτά που έγραψα αλλά τα είχα μέσα μου καιρό... Και ήθελα να τα πω... Και ιδικά τώρα που με μεγάλη Οικονομική δυσκολία αγόρασα το πρόγραμμα νομιζω εχω και καποιες " απαίτησης " που ελπιζω να μην σας ζαλιζω 😁😁 και ενω θα μπορούσα να παίζω με serato τσάμπα με την αγορά του κοντρολλερ μου ,επέλεξα να αγοράσω το vdj... νομίζω λέει κάτι αυτό, ότι μου αρέσει αυτό το πρόγραμμα. Και επειδή μου αρέσει θα ήθελα κάποιες βελτιώσεις πάρα πάνω
 

Mensajes Mon 19 Aug 19 @ 11:07 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Διαβάστε αυτό όχι το πιο πάνω κειμενο που ειχα γραψει...

Με αφορμή αυτήν σας την κουβέντα θα μου επιτρέψετε να ρωτήσω... Γιατί η vdj δεν έχει κάποια παρόμοια συνεργασία με κάποιο κοντρολλερ που να λέει, συμβατό 100% με vdj όπως τα άλλα , η vdj λέει έχουμε τα maping ολων των κοντρολλερ αλλα ομως .. βλέπω ότι το maping της vdj δεν είναι πάντα 100% συμβατό ..λόγο ότι το vdj λειτουργεί διαφορετικά από τα άλλα προγράμματα όπως... είχα κάνει παλιότερα ερώτηση όταν είχα το sr ,για τα εφέ γιατί δεν δουλεύουν τα fx assign.. τώρα που έχω το sx2 ,πάλι δεν δουλεύουν... τότε μου είχες απαντήσει ότι το vdj δουλεύει per deck per sample κτλ κτλ .... Εγώ το θεωρώ λάθος αυτό... Αφού η vdj παρέχει ένα πρόγραμμα που πρέπει να έχεις και αναγκαστικά το pro και εννοείτε αγορασμένο για να μπορέσεις να δουλέψεις όλα τα κοντρολλερ ,αφού δεν έχει κάποια αποκλειστική συνεργασία όπως η serato ή δικά της κοντρολλερ όπως η pioneer και το traktor ,τότε έπρεπε να είναι 100% συμβατή σε όλα αυτα που κάνουν τα άλλα κοντρολλερ με τα αλλα προγράμματα, βεβαια όχι αποκλειστικά με τον ίδιο τρόπο αλλά να τα κάνουν... πχ εμένα στο sx2 δεν δουλεύει το rec flip ,που εμενα σκασίλα μου γιατί δεν τα δουλευω αλλά δεν έπρεπε να το έχει η vdj για αυτούς που το θέλουν?...
Η traktor "έκλεψε" της μεγάλες κυμματομορφες που είχε το vdj και το serato γιατί λογικά το ζήτησαν οι dj που παίζουν με αυτό το πρόγραμμα και θεώρησε ότι πρέπει να το βάλει.. η vdj γιατί δεν παίρνει τα καλά που έχουν τα άλλα προγράμματα και να τα προσαρμόσει στο δικό της ώστε να δίνει και 100% maping?... βέβαια σαν πρόγραμμα κάνει τα πάντα ότι όλα και ακόμα παρα πανω πράγματα...
Και κάτι τελευταίο, ακόμα και το skin της κάνουν πάρα πολλοί παράπονο που δεν δίνει ρυθμίσεις να προσθέσεις η να αφαιρέσεις ότι δεν θες να βλέπεις στο skin, πχ δεν θέλω να βλέπω τα fade ή τα jog κτλ κτλ ... Θέλω πιο μεγάλη την κυμματομορφη πάνω κτλ κτλ ... ωραίο θα ήταν να το έκανε αυτό η vdj ... τα άλλα προγράμματα το κάνουν η vdj έχει κολλήσει σε ένα skin που δεν σου δινει επιλογες να αλλαξεις κατι παρα μονο αν ξερεις κωδικα hml που δεν ειναι και οτι πιο ευκολο να ξερει να το κανει ο καθε ενας ... και όσο για να κατεβάσω απο το site , δεν βρήκα κάτι αξιόλογο για τα γουστα μου.... συγγνώμη για το "σεντονι" (theio) αλλα πολλά αυτά που έγραψα τα είχα μέσα μου καιρό Και ήθελα να τα πω.. και πιο πολυ γιατι με νευριαζει που κατι dj που αγορασαν ενα sb rb με τσαμπα προγραμμα , ερχονται και μου λενε , πως παιζεις με αυτο το παιδικο προγραμμα? ενω αν τους ρωτησεις αυτους πως βαζεις sampler απο το προγραμμα σου ,δεν εχουν ιδεα πως γινετε γιατι ειναι τσαμπα αγορασμενο...οπως εγραψες πιο πανω νομιζουν οτι το αγοραζουν τσαμπα ενω ειναι μεσα στην τιμη του κοντρολλερ και δεν καθοντε να ασχολιθουν μετα με το προγραμμα τους παρα μονο σχολιαζουν αρνιτικα το vdj....αυτο που καταλαβα ειναι οτι....οποιος αγοραζει εναν κοντρολλερ ,αυτο το τσαμπα προγραμμα που θα του δωσει αυτο και θεωρουν το καλλίτερο ,χωρις καν να ξερουν να το δουλευουν 100%...ειναι θεμα προμοσιον ολα.
 

Mensajes Tue 20 Aug 19 @ 1:40 am
Κακώς μπαίνω στην διαδικασία να απαντήσω, αλλά...

1. Η εταιρία είναι η Atomix και το προϊόν της είναι το Virtual Dj. Τα έχεις μπερδέψει!

2. Το θέμα της "συνεργασίας", στο οποίο αναφέρεσαι, έχει αναφερθεί στο παρελθόν. Χρησιμοποίησε το Search, εάν πραγματικά σε ενδιαφέρει να μάθεις!

3. Δεν υπάρχει "συμβατό" και "μη συμβατό" mapping. Τα έχεις μπερδέψει! Χρησιμοποίησε το Search, εάν πραγματικά σε ενδιαφέρει να μάθεις!

4. Εάν δεν σου αρέσει το default skin, διαλέγεις κάποιο άλλο (εφόσον διαθέτεις το original software). Εάν δεν σου αρέσουν ούτε τα άλλα, τότε στρώνεσαι - διαβάζεις - προγραμματίζεις και φτιάχνεις το δικό σου skin, όπως ακριβώς το θέλεις εσύ!

Πέραν των άνωθεν...

Οι απόψεις σου (και όχι μόνον οι δικές σου) είχαν - έχουν - θα έχουν την πρέπουσα "βαρύτητα" εάν είχες αγορασμένο το Virtual Dj, το δούλευες για αρκετά χρόνια και το είχες "ξεκοκαλίσει" (για να μην γράψω την άλλη λέξη που αρχίζει και αυτή από ξεκ...). Σύμφωνα με όλα τα γραφόμενά σου έως τώρα, δεν ισχύει τίποτε από τα άνωθεν! Τα συμπεράσματα δικά σου...

Τέλος, σε προέτρεψα σε άλλο νήμα: α΄) Ο τίτλος του νήματος να έχει άμεση σχέση με το περιεχόμενο των γραπτών σου, β΄) Να μην βιάζεσαι να γράψεις, γ΄) Όταν γράφεις, να είσαι συγκεντρωμένος, δ΄) Να υπάρχει ροή, να συντάσσεις ορθά και να χρησιμοποιείς στίξη.
Για μία ακόμη φορά, δεν εφάρμοσες τίποτε από όλα αυτά! Και το ότι είσαι 21 ετών, δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο! Συνεπώς, εάν οι admins σου κάνουν την χάρη να μην διαγράφουν τα posts σου, να είσαι απόλυτα σίγουρος ότι αρκετά άλλα μέλη, δεν θα σου κάνουν την χάρη να μπουν στην "καταδικασία" να σου απαντήσουν...


Υ.Γ. Μην μπεις στην διαδικασία να (μου) απαντήσεις, είναι παντελώς ανούσιο και ανώφελο, δεν θα αποδείξεις κάτι...
 

Mensajes Tue 20 Aug 19 @ 9:05 am
Ειρήνη υμίν τέκνα μου... :P

1. Για να γίνει μια συνεργασία θα πρέπει τα δύο ενδιαφερόμενα μέλη να συμφωνήσουν σε κάποιες ρήτρες. Μια από τις κυριότερες ρήτρες είναι φυσικά το οικονομικό σκέλος της συμφωνίας. Χωρίς να μπορώ να πω πολλές λεπτομέρειες, εμείς προτιμούμε να αγοράσεις το VirtualDJ εφόσον το θες και σου αρέσει, παρά να αυξήσουμε την τιμή μιας κονσόλας κατά 150-200 ευρώ μόνο και μόνο για να πάρεις μία άδεια PLUS που μπορεί να μην την χρειάζεσαι (γιατί π.χ. έχεις ήδη την PRO)

2. Άλλο "συμβατό" και άλλο "κλώνος"
Δεν θέλουμε και δεν θα ήταν σωστό απλά να αντιγράφουμε τον τρόπο λειτουργίας των άλλων προγραμμάτων. Αντίθετα συνήθως τα άλλα προγράμματα "αντιγράφουν" πράγματα που το VirtualDJ έχει εδώ και χρόνια, μπορεί και δεκαετίες (μήπως είδες οτι στο τελευταίο update του Serato μπορείς πλέον να εμφανίσεις μίκτη στην οθόνη και να μιξάρεις με το ποντίκι;;; )
Στις κονσόλες όποτε και όπου μπορούμε αντιγράφουμε/προσομοιάζουμε τον τρόπο λειτουργίας τους όσο πιο κοντά γίνεται στον τρόπο που λειτουργούν με το πρόγραμμα που είχαν στο κουτί / με αυτά που γράφει πάνω η κονσόλα. Όμως αυτό δεν είναι πάντα εφικτό.
Ο τρόπος λειτουργίας των effects στο VirtualDJ διαφέρει ΡΙΖΙΚΑ από τον τρόπο λειτουργίας σε άλλα προγράμματα. Και ο τρόπος λειτουργίας των effects αγγίζει την "καρδιά" / τη "ραχοκοκαλιά" του προγράμματος. Δεν είναι κάτι που ούτε μπορεί να αλλάξει εύκολα, αλλά ούτε και θέλουμε να αλλάξουμε για πολλούς λόγους που ξεφεύγουν από αυτό το νήμα. Έτσι ναι σε κάποιες περιπτώσεις υπάρχουν λειτουργίες που δεν είναι 100% οι ίδιες.
ΑΛΛΑ: Έχει κανένα νόημα να είναι;;; Δηλαδή έχει κανένα νόημα να αντιγράφεις κάτι μόνο και μόνο επειδή το κάνουν έτσι οι άλλοι;;;

Γενικά αντίθετα με αυτό που σου πλασάρει η Pioneer, η Numark, η Rane κτλ εμείς πιστεύουμε οτι ο DJ πρέπει να διαλέγει πρώτα πρόγραμμα και μετά κονσόλα. Όχι το ανάποδο. Τα προγράμματα κάνουν τις κονσόλες να έχουν διάφορες λειτουργίες, effects κτλ. Όχι οι κονσόλες τα προγράμματα. Οι κονσόλες από μόνες τους δεν είναι τίποτα άλλο από μερικά κουμπιά και ποτενσιόμετρα με συγκεκριμένη διάταξη πάνω σε μία επιφάνεια.
Ότι κάνεις με την SR και την SX2 μπορείς να το κάνεις και με ένα MIDI keyboard (σε οποιοδήποτε πρόγραμμα)
Έτσι λοιπόν εμείς προγραμματίζουμε πρώτα με βάση το τι πιστεύουμε οτι χρειάζεται/βολεύει το χρήστη του προγράμματος, και μετά με βάση το πως δουλεύει η Χ/Ψ/Ζ κονσόλα...

Υ.Γ.: Ναι έχουμε προσθέσει κάποιες (λίγες) λειτουργίες που εμφανίστηκαν πρώτα σε άλλα προγράμματα. Αλλά αυτό το κάνουμε οχι απλά για να "αντιγράψουμε" αλλά για να κάνουμε κάτι καλύτερα και όπως θεωρούμε οτι πραγματικά βολεύει τους χρήστες μας. Και το FLIP ΔΕΝ ανήκει σε αυτή την κατηγορία (δεν έχω δει κανένα DJ μέχρι σήμερα πέρα από τα Demo Videos να το χρησιμοποιεί live και να κάνει κάτι χρήσιμο, ακριβώς γιατί δεν βολεύει)

3. Το VirtualDJ είναι εδώ και δεκαετίες το ΜΟΝΟ πρόγραμμα που σου επιτρέπει να αλλάξεις το User Interface του και να το κάνεις ΟΠΩΣ μα ΟΠΩΣ γουστάρεις. Δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα, σύμφωνοι. Αλλά ΜΠΟΡΕΙΣ. Στο Traktor/Serato/Rekordbox ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ. Έχεις 2-3-4 προκαθορισμένα layouts και αυτό είναι όλο.
Οπότε αυτό το επιχείρημα δεν το δέχομαι. Μπορεί να είναι δύσκολο για σένα να μάθεις σύνταξη XML και να φτιάξεις ένα Skin με ότι και όπως το γουστάρεις, αλλά είναι ΑΔΥΝΑΤΟ στα υπόλοιπα προγράμματα.

4. Πραγματικά γιατί σε νοιάζει τι λένε οι άλλοι για το πρόγραμμα με το οποίο παίζεις μουσική;;; Έχει καμία αξία;;; Το να σε ενδιαφέρει η γνώμη των άλλων (συναδέλφων και μη) για τη μουσική που παίζεις (το αποτέλεσμα) το καταλαβαίνω. Αλλά το να σε νοιάζει τι γνώμη έχουν οι άλλοι για τα μέσα που χρησιμοποιείς για να πετύχεις αυτό το αποτέλεσμα δεν το καταλαβαίνω, εκτός κι αν θεωρείς (εσύ) οτι τα μέσα σε περιορίζουν.
Είναι απορίας άξιο γιατί οι DJ's ασχολούνται τόσο πολύ όχι με την μουσική που παίζουν οι συνάδελφοι τους αλλά με το ποιο πρόγραμμα/κονσόλα κτλ χρησιμοποιούν. Δεν είδα ποτέ σε συζήτηση μαραγκών π.χ. να μαλώνουν αν είναι καλύτερη σέγα η Bosch, η Makita ή η Wurth...

5. Το άφησα τελευταίο επίτηδες:
Το VirtualDJ είναι μακράν το πρόγραμμα που μπορεί να κάνει περισσότερα από οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα αρκεί να έχεις όρεξη να το ψάξεις. Δεν γίνονται όλα μαγικά και με το πάτημα ενός κουμπιού, αλλά ο "πρωταθλητισμός" δεν είναι κάτι εύκολο, αλλιώς θα το έκανε ο καθένας. Πρόσφατα με είδε να παίζω live ένας συνάδελφος και κοιτούσε εκστασιασμένος...
Γιατί;;;
Του έκαναν εντύπωση τα action poi που έχω προγραμματισμένα σε πολλά τραγούδια. Όταν είδε ένα deck να πηδάει μόνο του μεταξύ κάποιων hotcues και μετά να κάνει loop out με φίλτρο ενώ εγώ απλά ξεκινούσα το άλλο deck δεν πίστευε στα μάτια του.
Ναι δεν είναι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο το να βάλεις action pois να κάνουν διάφορα, δεν είναι όμως και δύσκολο. Απλά θέλει λίγο ψάξιμο, λίγο χρόνο και λίγη φαντασία.
Πίσω τώρα στις λειτουργίες του προγράμματος, το VirtualDJ είναι το μοναδικό πρόγραμμα που υλοποιεί νέες λειτουργίες συνεχώς. Και μάλιστα πολλές από αυτές είναι προτάσεις από χρήστες όπως εσύ. Και πολλές φορές αυτές οι προτάσεις/λειτουργίες γίνονται σε χρόνους ρεκόρ. Οπότε...
 

Mensajes Tue 20 Aug 19 @ 10:49 am
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Theios Giorgos ....

--> 4. Εάν δεν σου αρέσει το default skin, διαλέγεις κάποιο άλλο (εφόσον διαθέτεις το original software). Εάν δεν σου αρέσουν ούτε τα άλλα, τότε στρώνεσαι - διαβάζεις - προγραμματίζεις και φτιάχνεις το δικό σου skin, όπως ακριβώς το θέλεις εσύ!....

Να σου απαντήσω πρώτα σε αυτό και σε ένα ένα θέμα.... 1ον διαθέτω το original pro 2ον...έχω στρωθεί έχω διαβάσει και έχω κάνει skin αλλά....εγώ δεν έγραψα προσωπικά για έμενα αλλά γενικά και θα απαντήσω πιο κάτω στον phantop και πιστεύω θα πάρεις της απαντήσεις...

--> Οι απόψεις σου (και όχι μόνον οι δικές σου) είχαν - έχουν - θα έχουν την πρέπουσα "βαρύτητα" εάν είχες αγορασμένο το Virtual Dj, το δούλευες για αρκετά χρόνια και το είχες "ξεκοκαλίσει" (για να μην γράψω την άλλη λέξη που αρχίζει και αυτή από ξεκ...). Σύμφωνα με όλα τα γραφόμενά σου έως τώρα, δεν ισχύει τίποτε από τα άνωθεν! Τα συμπεράσματα δικά σου...

το πρόγραμμα το ξέρω από το 2001 τότε που δεν είχε ακόμα το master tempo και για αυτό δεν έπαιζα με το vdj αλλά με cd ... ξεκίνησα με το vdj7 L.E. και έπαιζα αρκετό καιρό με αυτό ... ακόμα και όταν είχε βγει το 8 εγώ έπαιζα με το 7...γιαυτό και καποια στιγμή και λάθος τότε μου ,είχα " κατηγορήσει" εδώ μέσα , ότι δεν κάνει ότι τα άλλα προγράμματα....ως που πήρα το numark και έπαιξα με το 8 και κατάλαβα το λάθος μου.

--> τέλος, σε προέτρεψα σε άλλο νήμα: α΄) Ο τίτλος του νήματος να έχει άμεση σχέση με το περιεχόμενο των γραπτών σου, β΄) Να μην βιάζεσαι να γράψεις, γ΄) Όταν γράφεις, να είσαι συγκεντρωμένος, δ΄) Να υπάρχει ροή, να συντάσσεις ορθά και να χρησιμοποιείς στίξη.
Για μία ακόμη φορά, δεν εφάρμοσες τίποτε από όλα αυτά! Και το ότι είσαι 21 ετών, δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο! Συνεπώς, εάν οι admins σου κάνουν την χάρη να μην διαγράφουν τα posts σου, να είσαι απόλυτα σίγουρος ότι αρκετά άλλα μέλη, δεν θα σου κάνουν την χάρη να μπουν στην "καταδικασία" να σου απαντήσουν...

1ον δεν είμαι κάλος στους υπολογιστές και αργώ να γράφω και 2ον έχω θέμα ορθογραφίας μιας και δεν ήμουν ο καλύτερος μαθητής ...και τελος....ποιος σου είπε οτι ειμαι 21? απο που το συμπέρανες αυτο? ενημερωτικά.....είμαι 40!!

--> Υ.Γ. Μην μπεις στην διαδικασία να (μου) απαντήσεις, είναι παντελώς ανούσιο και ανώφελο, δεν θα αποδείξεις κάτι...

σου απαντάω γιατί 1ον δεν μου άρεσε ο τροπος που έγραψες και 2ον .... εσύ ποιος εισαι εδω μεσα για να μου απαντάς και ιδικά με ενα τέτοιο τρόπο? που δε το παρεξηγώ και ουτε θυμώνω ,μιας και ο καθε ενας αντιλαμβάνεται οπως νομίζει το τι και πως γράφει ο καθένας...δεν ξέρω τι κατάλαβες εσυ αλλα μπορεί να φταίω ετσι οπως τα γράφω και μπορει να χάνεις το νόημα μου!

από εκεί και πέρα....

PhantomDeejay....

ευχαριστώ για την ευγενικό τρόπο σου και την υπομονή που εχεις με όλους μας και για την τοσο αναλυτική απάντηση σου!!

--> Δεν θέλουμε και δεν θα ήταν σωστό απλά να αντιγράφουμε τον τρόπο λειτουργίας των άλλων προγραμμάτων. Αντίθετα συνήθως τα άλλα προγράμματα "αντιγράφουν" πράγματα που το VirtualDJ έχει εδώ και χρόνια, μπορεί και δεκαετίες (μήπως είδες οτι στο τελευταίο update του Serato μπορείς πλέον να εμφανίσεις μίκτη στην οθόνη και να μιξάρεις με το ποντίκι;;; )

θα απαντήσω πανω σε αυτο οτι δεν ειπε κανει να αντιγράψετε το τι κάνουν αυτοί αλλα να προσαρμόσετε χρήσιμα πράγματα και στο vdj που εχουν και τα αλλα.... καταλαβαίνω αυτό που μου λες για τα εφε αλλα...ολα μα ολα τα προγράμματα εκτός το vdj δουλεύουν με τον ίδιο τρόπο τα εφε.

δε το ειδα το ελευταίο update του Serato αλλα θα πω οτι.... ειδαν οτι χρειάζεται στο πρόγραμμα του ,όπως ειδε και η traktor την κυμματομορφη και τα εβαλαν για να βελτιώσουν το πρόγραμμα τους....αυτο εμενα με κανει να λεω οτι κοιτάν να γίνουν καλύτεροι και να προσαρμόζονται σε αυτά που ζητάν οι δικοι τους djs....

--> Στις κονσόλες όποτε και όπου μπορούμε αντιγράφουμε/προσομοιάζουμε τον τρόπο λειτουργίας τους όσο πιο κοντά γίνεται στον τρόπο που λειτουργούν με το πρόγραμμα που είχαν στο κουτί / με αυτά που γράφει πάνω η κονσόλα. Όμως αυτό δεν είναι πάντα εφικτό.

θα σου πω οτι εχω αγοράσει εναν κοντρολλερ άξιας 1050 ευρώ (καινούργιο)... και 5 απο τα κουμπιά της ΔΕΝ δουλεύουν γιατί το vdj δεν ειναι συμβατό με αυτα που εχει το serato .μιας και εχω οπως ειπα το sx2 .... θα πω οτι 1ον.... οταν κάποιος δίνει τοσα λεφτά για εναν κοντρολλερ και αλλα 342 ευρώ για το πρόγραμμα θέλει όλα να δουλεύουν και ας ΜΗΝ κάνουν οτι στο σερατο , ας κανουν κατι αλλο ετσι για το γαμώτο να το πω ετσι.... η vdj σαν ενα πρόγραμμα που πενέβετε ας το πω έτσι, οτι μπορεί να δουλεύει με ολα τα κοντρολλερ, έπρεπε να έχει ολα μα ολα τα κουμπιά γεμάτα..... πχ...μπορεί εγω να μην δουλεύω το flip αλλά βάλε κάτι άλλο εκεί, που το θεωρείς έξυπνο πχ το rec απο της loops για τα sampler ...λέμε τώρα...απλά, μην μου το δίνεις άδειο το κουμπί....ελπίζω καταλαβαίνεις πως το εννοώ!!!!

--> Έτσι ναι σε κάποιες περιπτώσεις υπάρχουν λειτουργίες που δεν είναι 100% οι ίδιες.
ΑΛΛΑ: Έχει κανένα νόημα να είναι;;; Δηλαδή έχει κανένα νόημα να αντιγράφεις κάτι μόνο και μόνο επειδή το κάνουν έτσι οι άλλοι;;;

ναι για έμενα εχει και μπορει και για πολλους αλλους να εχει...γιατί να μην εχω και εγώ 6 εφε σε κάθε deck και να πρέπει να έχω ,γιατι ετσι το θελει η vdj μόνο 3? ενω σχεδόν και ολοι οι κοντρολλερς τωρα βγάζουν assign όπως εχει και η δίκη μου ...γιατί να έχω άχρηστα κουμπιά που να μην δουλευουν επειδη δεν θελει η vdj ετσι τα εφε?.

--> Έτσι λοιπόν εμείς προγραμματίζουμε πρώτα με βάση το τι πιστεύουμε οτι χρειάζεται/βολεύει το χρήστη του προγράμματος, και μετά με βάση το πως δουλεύει η Χ/Ψ/Ζ κονσόλα...

εγω τον κοντρολλερ μου τον επέλεξα με πολυ προσοχή να ειναι λειτουργικός χωρίς να χρειαζόσαστε να πιάνω το ποντίκι όλοι την ωρα ,γιατι οι κτρολλερ βγήκαν για να είσαι γρήγορος σε ότι κάνεις με το πρόγραμμα μεσα σε ενα club ,μπαρ κτλ.... αν είναι να παίζουμε με το ποντίκι ...τοτε να πηγαίνω στους γάμους που παίρνω 400 ευρώ μόνο με το λαπτοπ και μια καρεκλά , να το βάζω στα πόδια μου και να κάθομαι να τους παίζω μουσική σαν μπουζούκι!! .... καταλαβαίνω τι λες αλλά σκέψου και την μεριά μας.. μη το βλέπεις σαν προγραμματιστεις αλλά και σαν dj!! ( καλοπροαίρετα πάντα , κάνω και λιγο χαβαλέ!)

--> 3. Το VirtualDJ είναι εδώ και δεκαετίες το ΜΟΝΟ πρόγραμμα που σου επιτρέπει να αλλάξεις το User Interface του και να το κάνεις ΟΠΩΣ μα ΟΠΩΣ γουστάρεις. Δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα, σύμφωνοι. Αλλά ΜΠΟΡΕΙΣ. Στο Traktor/Serato/Rekordbox ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ. Έχεις 2-3-4 προκαθορισμένα layouts και αυτό είναι όλο.
Οπότε αυτό το επιχείρημα δεν το δέχομαι. Μπορεί να είναι δύσκολο για σένα να μάθεις σύνταξη XML και να φτιάξεις ένα Skin με ότι και όπως το γουστάρεις, αλλά είναι ΑΔΥΝΑΤΟ στα υπόλοιπα προγράμματα.

συμφωνώ οτι δίνει αυτήν την δυνατότητα του html και δεν είπε κάνεις οτι είναι λάθος η κακό που το εχει.. αλλά.....δώσε μου της "2-3-4 προκαθορισμένα layouts" (όπως έγραψες εσύ) ,γιατί εγώ μπορεί να ειμαι στόκος και να μην μπορώ να κάνω skin (άσχετα που εγω έκανα, με την βοήθεια μια φίλης προγραμματιστριας και ενος φιλου τεχνικού) και μετα δωσε μου και το html για το κάτι παραπάνω.... έχω φίλο που δεν μπορεί να κάνει μαπ ουτε τα κουμπιά για το synk. και "εσύ" λες σε αυτό το παιδί κανε html? καταλαβαίνεις τι εννοώ!! και αν δηλαδή λεμε τωρα.... τα αλλα πρόγραμμα ,αντιγράψουν για μια ακομα φορά το vdj και βάλουν και αυτοί το html , εσείς τι θα έχετε να λέτε ότι έχετε? αυτοι θα εχουν και τα 2-3-4 layouts και το html . αρα?

--> Πραγματικά γιατί σε νοιάζει τι λένε οι άλλοι για το πρόγραμμα με το οποίο παίζεις μουσική;;; Έχει καμία αξία;;;

έμενα ναι!!! επειδή αγόρασα το πρόγραμμα και το θεωρώ πολυ καλο ,ναι με πειράζει να μου λενε καποια τσουτσε. με τσάμπα κι ολας πρόγραμμα που το πήραν με μια καρτα ηχου δώρο ...οπως εχω και το traktor τοτε που ειχα αγοράσει την audio 2 και διναν δωρο το pro..να μου λένε είναι παιδικό και τι παίζεις με αυτο κτλ κτλ....εσένα δεν σε νοιάζει που είσαι (δεν ξέρω τι εισαι εκπρόσωπος τους υπάλληλος?) εσένα επρεπε να νοιάζει πιο πολυ και να ακους οοοολα αυτα τα αρνητικά που λενε οι αλλοι και να κοιταξει η vdj να κανει να ΜΗΝ ΛΕΝΕ ολα αυτα και οχι να λεει .. εχει καμια αξια?. και τυπικά έχει άξια 342 ευρώ. και δεν είναι για τα λεφτά το θέμα αλλά δεν είναι ενα τσαμπα πρόγραμμα που να με κάνει να λέω...τσάμπα είναι ας τους να λένε.

με λιγα λογια....το vdj θελει αναβαθμίσει δεν αρκη μονο το 8 (γνώμη μου) και αν θελει να ειναι ενα ανταγωνιστικό πρόγραμμα και να το θεωρούν οοοοολοι επαγγελματικό και οχι παιδικό ,τοτε πρεπει να ακούσει την καθε δικη μου άποψη και να τα βαλει ολα κατω....

η vdj δυστυχώς χανει στο παιχνίδι των εντυπώσεων και του μαρκετιν... κανεις μεγάλος και γνωστός dj δεν προμοτάρει το πρόγραμμα ...βεβαια γιατι λογικα δε τα παιρνουν απο την vdj ;) .... οπως και οι you tube tutorial djs ,πολυ σπάνια στην αρχη που ειχε βγει το 8 ασχολήθηκαν.. . αλλα ολα αυτα επηρεάζουν τους dj.

ελπίζω να μην σας κουρασα για ολα αυτα που έγραψα ζηταω συγνώμη αλλα δεν τα ειπα με κακια αλλα πολυ πολυ καλοπροερετα!! το γουσταρω το πρόγραμμα και θελω να φτάσει σε σημείο ετσι οπως το εχω στο μυαλό μου...με 4-5 αλλαγές θα εχει γίνει τέλειο! και δε θα εχει να πει κάνεις τιποτα ακόμα και εγω...

Και μάλιστα πολλές από αυτές είναι προτάσεις από χρήστες όπως εσύ. Και πολλές φορές αυτές οι προτάσεις/λειτουργίες γίνονται σε χρόνους ρεκόρ. Οπότε...

το πιστεύω και μάλιστα μιλούσα με εναν φιλο προχτές και του λεω ,να περιμένεις αλλαγές μέσα στο 19 η το 20 κατι ετοιμάζουν κάλο...δεν μπορει να εχει βγει το traktor 3 να εχει κανει αλλαγες το sr και το vdj να μην ετοιμάζει κατι!!!
 

Mensajes Wed 21 Aug 19 @ 2:54 am
Αυτού του είδους η κουβέντα (και η λογική) δεν βγάζει πουθενά.
Το θέμα έχει αναλυθεί χιλιάδες φορές και ειδικά στο Αγγλόφωνο forum.

Επιγραμματικά:
1) Διάλεξες πρώτα κονσόλα ή πρόγραμμα; Αν διάλεξες πρώτα κονσόλα τότε κάτι σε έκανε να μην σου αρκεί/αρέσει το Serato (που είχε στο κουτί και μάλιστα "τζάμπα" - το έχεις πληρώσει για δεύτερη φορά αλλά δεν το ξέρεις) και να έρθεις στο VirtualDJ. Άρα αφενός κάτι "κάνουμε" σωστά σαν εταιρεία, και αφετέρου θα έπρεπε να είσαι υποψιασμένος οτι δεν θα δουλεύουν όλα με τον ίδιο τρόπο. Αν πάλι διάλεξες πρώτα πρόγραμμα και μετά κονσόλα τότε ήξερες πολύ καλά την διαφορά στον τρόπο και την φιλοσοφία λειτουργίας των προγραμμάτων (και οτι τα effects π.χ. δεν θα δούλευαν με τον ίδιο τρόπο)

2) Ποιος σου είπε οτι το VirtualDJ σε περιορίζει σε 3 effects ? Μπορείς να έχεις και 10 effects ταυτόχρονα ενεργοποιημένα σε ένα deck, και 10 διαφορετικά effects ταυτόχρονα ενεργοποιημένα σε ένα άλλο. Ο περιορισμός των 6 effects σύνολο (ίδια για όλα τα decks) είναι περιορισμός άλλων προγραμμάτων. Ναι, δεν μπορείς εύκολα με μια κονσόλα να ενεργοποιήσεις 20 διαφορετικά effects. Επειδή οι περισσότερες κονσόλες σχεδιάστηκαν για άλλη λογική. Αλλά να μην συγχέουμε το τι μπορεί να κάνει το πρόγραμμα με το τι κάνουν οι κονσόλες.

3) Ποιος σου είπε οτι τα κουμπιά FX Assign δεν κάνουν τίποτα;;; Κάνουν αντιγραφή της τρέχουσας λίστας effects από το ένα deck στο άλλο.

4) Τα κουμπιά "FLIP" στις κονσόλες της Rekordbox (αν π.χ. αγόραζες την DDJ-RX - το αντίστοιχο της DDJ-SX2 για Rekordbox) είναι προγραμματισμένα να κάνουν REC sample loops. Γιατί δεν είναι στην SX2 ? Γιατί μετά από πολύ σκέψη θεωρήσαμε οτι είναι καλύτερο να μην κάνουν τίποτα από το να κάνουν κάτι που ΔΕΝ περιμένει ο χρήστης. Τα "FLIP" στο Rekordbox κάνουν εργασίες με το Sampler. Γι αυτό και στις κονσόλες της Rekordbox έχουν εντολές, αλλά όχι στις κονσόλες της Serato.

5) Είμαι ενεργός DJ από το 1995 και παίζω μέχρι και σήμερα. Μάλιστα ξεκίνησα να παίζω με υπολογιστή το 1999. Οπότε δεν σκέφτομαι σαν προγραμματιστής, αλλά σαν DJ. Αυτό που εννοούσα όμως πιο πάνω είναι οτι πρώτα προγραμματίζουμε τις λειτουργίες του για να είναι λειτουργικές και όπως πιστεύουμε οτι βολεύουν στην χρήση τους, και μετά τις "προσαρμόζουμε" στον εκάστοτε controller. Παράδειγμα αυτής της λογικής είναι ο PAD Editor. Σχεδιάστηκε για να βολεύει τους χρήστες και μετά προσαρμόστηκε στους controllers που υποστηρίζουν PADS. Και κανένας controller αυτή τη στιγμή δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί το 100% των δυνατοτήτων του PAD Editor.

6) Το VirtualDJ 2018 σου δίνει 4 layouts, όχι;;; Και ποια ήταν η τελευταία φορά που δοκίμασες να κάνεις map/remap στο Traktor ??? (για το Serato δεν το συζητάω, ο τρόπος που έγινε μετά από τόσα χρόνια που δεν μπορούσες να κάνεις remap είναι σαν να μην έγινε ποτέ)
Στο έγραψα και πιο πάνω οτι πολλές από αυτές τις εργασίες δεν είναι εύκολες, αλλά τουλάχιστον Α) υπάρχουν και Β) είναι πιο εύκολες από τον ανταγωνισμό.

7) Εγώ είμαι προγραμματιστής του VirtualDJ. Εμένα είναι μέρος της δουλειάς μου να ακούω τα σχόλια και τα θετικά και τα αρνητικά (όπως κάνω τώρα μαζί σου).
Εσύ όμως;;; Τι αξία έχει πραγματικά το τι λέει ο κάθε Χ/Ψ/Ζ συνάδελφος σου; Και αλήθεια, άκουσες ποτέ κανένα πραγματικά μεγάλο DJ να σχολιάζει με τι πρέπει να παίζουν (ή με τι δεν πρέπει να παίζουν) οι συνάδελφοι του;;; Εκτός από τα πληρωμένα Video (Promotion) είδες εσύ κανένα μεγάλο DJ (από superstar Dj μέχρι τον Χ/Ψ/Ζ κορυφαίο DJ στην underground tech house σκηνή της Βουδαπέστης) να ασχολείται με τον εξοπλισμό των άλλων;;;
Δηλαδή είναι τρεις τύποι: Ο ένας έχει Ferrari, ο άλλος Lamborghini και ο τρίτος Porsche. Κι ενώ αυτοί τα ξεσκίζουν και χαίρονται τα γκάζια τους εμείς μαλώνουμε για το αν η Porsche είναι supercar ή όχι και για το αν το Χ/Υ/Ζ υποσύστημα υποβοήθησης το έφτιαξε πρώτη η Porsche ή η Ferrari, ή αν το σειριακό κιβώτιο "έκοψε" την χαρά της οδήγησης...
Αυτό που θέλω να πω είναι οτι πρώτα πρέπει να σε νοιάζει να κάνεις καλά τη δουλειά σου, δεύτερον να κοιτάς να την ευχαριστηθείς και τρίτον το τι πιστεύουν οι άλλοι για την δουλειά σου. Τα εργαλεία σου (κονσόλα/πρόγραμμα) έρχονται μετά. Σου αρκούν ή σε περιορίζουν; Μήπως δεν σ' αφήνουν να ευχαριστηθείς τη δουλειά σου; Μήπως σε δυσκολεύουν; Αν ΝΑΙ, τότε κοιτάς είτε να τα "βελτιώσεις" είτε να τα αλλάξεις. Και τότε ζητάς γνώμες μόνο "λίγων" και "καλών" που εμπιστεύεσαι. Όχι του κάθε "άσχετου" (με την έννοια που ανέφερες παραπάνω) που μπορεί να λέει οτι βλακεία θέλει είτε λόγω άγνοιας είτε λόγω ζήλιας.

Σημείωση: Αν βάλουμε 10 DJ's να παίξουν με ακριβώς την ίδια κονσόλα, ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα και ακριβώς την ίδια δισκοθήκη τι πιστεύεις οτι θα γίνει; Θα παίξουν όλοι το ίδιο;;; Θα γίνουν όλοι ίδιοι; Αν αύριο σου φέρω 2 USB sticks που "μου τα άφησε διαθήκη ο Aviccii" και ένα σύστημα Nexus2 θα είσαι αυτόματα superstar dj ή θα παίξεις σαν superstar dj ?
Φυσικά και όχι. Τα εργαλεία δεν κάνουν το μάστορα. Ο καλός μάστορας χρειάζεται καλά εργαλεία, ναι. Αλλά τα εργαλεία μόνα τους δεν αρκούν. Γι αυτό και η επιλογή (αλλά και ενδεχόμενη αλλαγή) εργαλείων είναι προσωπική υπόθεση.

8) Ναι, το VirtualDJ χάνει στο παιχνίδι του Marketing. Αυτό είναι αλήθεια. Αλλά είναι επιλογή της εταιρείας να βρίσκεται εκεί που βρίσκεται χωρίς "παιχνίδια" και "κόλπα" marketing αλλά μόνο με την ουσία - "με το σπαθί στο χέρι". Είναι επιλογή της εταιρείας να θεωρεί οτι με ένα καλό προϊόν μπορεί να ανταγωνιστεί τις υπόλοιπες εταιρίες χωρίς να πληρώσει τον Tiesto ή τον Guetta ή τον QBert για ένα τρίλεπτο Promotional Video που (από μόνο του) δεν λέει και τίποτα.
Παράδειγμα: Η Denon έχοντας ένα "καλό" εργαλείο (τα Denon Prime) πλήρωσε αδρά τον Tiesto για promotional videos και για να παίζει αποκλειστικά με τα Prime για κάποια χρόνια. Είδες εσύ τα Clubs να πετάνε τα CDJ στα σκουπίδια και να τρέχουν έξω από τις αντιπροσωπείες της Denon με τα λεφτά στο χέρι για να αγοράσουν Prime ? ΟΧΙ. Γιατί το προϊόν ΔΕΝ ήταν τόσο ανταγωνιστικό όσο θα έπρεπε (για να χτυπήσει τα 2000NXS2) και γιατί ένας superstart dj από μόνος του δεν αρκεί.
Ακολούθησαν κι άλλοι (πληρωμένοι κι αυτοί) κι ακόμα τα Prime δεν περπάτησαν όπως θα ήθελε η Denon. Άρα καλό το marketing αλλά πρέπει να στηρίζεται πάντα σε ένα καλό προϊόν.
 

Mensajes Wed 21 Aug 19 @ 8:47 am
Ηθελα να σου απαντησω απο το πρωτο post που εκανες, και να σου πω πως εχεις αγνοια για πολλες πολλες λειτουργιες του προγραμματος που δουλευεις, και να σε κατευθυνω λιγο πως να εφτιαχνες τουλαχιστον το mapping και τα effect που ειναι πανευκολη και ''παιδικη'' διαδικασια. Τελικα ευτυχως δεν προλαβα και ευτυχως γιατι θα ηταν χαμενος χρονος....φιλικα παντα. Δουλευεις χρονια το vdj αλλα δυστυχως εχεις πολλα "κενα"... και το κακο δεν ειναι αυτο. Το κακο ειναι οτι δεν ακους τι σου λενε και επιμενεις να λες τα δικα σου. Αν αποφασισεις να προσεγγισεις διαφορετικα το θεμα εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε βημα βημα και τα κουμπια της κοσολας σου να καλυψεις, ακομα και με διπλες λειτουργιες, και τα εφφε να φτιαξεις, και να κανεις πραγματα που θα απογειωσουν την τεχνικη σου και θα σε κανουν να γελας ολοι αυτοι που σου λενε για παιδικο software...

Y.Γ. κι επειδη το πηρα λιγο προσωπικα, δεν ξερω αν στους γαμους εσυ παιζεις με το λαπτοπ στα γονατα αλλα εγω προσωπικα και πολλοι αλλοι dj γαμων που ξερω σεβομαστε το μεροκαματο με οτι αυτο συνεπαγεται....
 

Mensajes Wed 21 Aug 19 @ 11:39 am
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Δε θα απαντήσω σε ένα ένα θέμα γιατί δε θα σταματήσει πότε αυτή η κουβέντα.....

καταρχήν θα πω ότι δεν είναι "προσωπικό" το θέμα που γράφουν κάποιοι....εγω μιλάω γενικά , θέματα που συζητάμε με φίλους dj και έχουμε κινά "προβλήματα", έχω καταλάβει πολύ καλά τι μου λέτε και πολλά πριν μου τα γράψετε τα ήξερα ...αλλά...

δεν είμαι εγώ αυτός που θα σώσω των κόσμο αλλά ήθελα να τα μεταφέρω και την δίκη μου άποψη ,ένα ακόμα βότσαλο μέσα στα παραπάνω που όπως είπες εχουν γίνει κουβέντες εδω μέσα και στο αγγλικό φορουμ ,όποτε για εσάς θα ειμαι ενας ακόμα "ενοχλητικός" που δημιουργεί θέματα αλλά ενας , ενας καποια στιγμή θα μας ακούσουν και ξερω οτι μας ακούνε!!! γιαυτό και δε θα απαντήσω σε ολα αυτα που μου έγραψες και ευχαριστώ για τον χρονο σου και την υπομονή σου για ολες αυτες της απαντηση σου και χαρας το κουραγιο σου να μας γραφεις...οχι να μας "γράφεις" άλλα που μας απαντάς!!! :) ... ομως ... θα γράψω ενα δυο μονο πανω σε αυτα.

εννοείτε οτι δεν επέλεξα πρώτα τον κοντρολλερ αλλα πρώτα το πρόγραμμα εκτός οτι εχω αλλάξει τέσσερα κοντρολλερ ,μεχρι να βρω το κατάλληλο που να με κάνει να γίνω οσο πιο γρήγορος χωρις να πιάνω ποντίκι η πληκτρολόγιο...... το πρόγραμμα το ξέρω απο το 1999 απο τότε που δεν υπήρχαν traktor maktor κτλ...και ο λογος που δεν το αγόρασα τοτε ηταν γιατι δεν ειχε master tempo. ( και βλακια μου γιατι τοτε ειχε 10-20 χιλιάδες δραχμές κάπου τοσο , τσάμπα τιμη για τότε!!! και θα είχα pro).. όποτε το ξερω αρκετά καλα το πρόγραμμα και το γούσταρα παντα ,ακομα και οταν βγήκε το τρακτερ και άρχισε να μοιράζει προ προγράμματα και πέσαν ολοι με τα μούτρα να το αγοράσουν.

ομως αυτο που θελω να τονίσω είναι οτι....δεν ειμαι αναγκασμένος να ξέρω xml ,html, sms , msn , mms ,tsak tsouk,tsak mpam και αλλους κώδικες προγραμματισμού....που καποιοι μου γράφετε σαν να λέτε είσαι χαζός?..... ναι ειμαι χαζος!!!..... δεν ξερω προγραμματισμό , δεν τελείωσα ΤΕΙ , πανεπιστήμιο , ΙΕΚ , αλλά μια σχολή ΟΑΕΔ ηλεκτρολόγος και ΔΕΝ ΞΕΡΩ καλα αγγλικά τα πολύ βασικά! ... Ασχολήθηκα με την μουσική γιατι ο αδερφός μου που με περνά 10 χρόνια ειναι δάσκαλος μουσικής , επαιζα μπουζούκι ,ασχολήθηκα με ραδιο απο το 92 και εγινα dj το 97..... με λιγα λογια , δεν ειμαι προγραμματιστής!!αραααα..... δεν ειμαι υποχρεωμένος να ξερω ολους αυτους τους κώδικες!!.....θελω αυτο το 1 γ@μι...νο κουμπί να το κανει απλα και εύκολα!! ...μην ξεχνας οτι εγω είμαι 40 και δεν εχω το κεφι και την όρεξη των 20νων....εχω φίλο 52 που παίζει με vdj και με ρωτάει πως κανω το ενα και το αλλο.. αυτο προσπαθώ να εξηγήσω οτι με πολλα ατομα που μιλαω ,είτε παιζουν ειτε και οχι με το vdj έχουμε τα ίδια θέματα,ολα αυτα που έγραψα και κουβεντιάζουμε τώρα ... συγκρίνουμε τα γραφικά το σκιν και το τι κάνουν τα άλλα προγράμματα που παίζουν ή έπαιζαν άλλοι φίλοι και μας πιανει μια μικρή απογοήτευση .... σίγουρα το καθε πρόγραμμα εχει τα θετικά του και τα αρνητικά του... επιλέξαμε το vdj γιατι θεωρούμε το πιο εύχρηστο πρόγραμμα απο ολα τα άλλα....ομως με την εξελίξει που εχει το πράγμα με τα προγράμματα, βλέπουμε μια στασιμότητα στο vdj..και αν με ρωτας εμενα να σου πω προσοπικα τι δεν μου αρεσει σε σιγκριση τα αλλα προγραμματα....δεν μου αρεσει που εχει τοσο μικρη κυμματομορφη θα ηθελα σαν του traktor,που σε μια οθονη 13,3 μου βγαινουν τα ματια, δεν μου αρεσουν τα jog που δεν εχει τιποτα μεσα θα ηθελα σαν του serato (αν και δεν ειναι τιποτα το σπουδεο απλα εχει τους χρονους μεσα που ειναι συμαντικο), που το key στης πληροφοριες πανω εκει που ειναι ο χρονος των τραγουδιων, ειναι τοσο μικρο που θες μεγενθιτικο φακο για να δεις τι γραφει, δεν μου αρεσει αυτο που γραψαμε για τα 3 εφε θα ηθελα οπως το εχουν τα αλλα προγραμματα το assign που λεμε , δεν μου αρεσει που στα sampler πρεπει να μπω στης πληροφοριες του sampler για να διαλεψω αν το θελω loop ή on off ,ενω θα μπορουσε να το εχει μεσα στο τετραγωνο οπως του traktor, που τωρα ειναι σκετο και βγαζει μονο φωτο του sampler (αχρηστο τελειος) , δεν μου αρεσει τα τετραγωνακια τον hot cue που ειναι απλα τετραγωνα , ενω θα μπορουσαν να ειναι σαν τα pad των κοντρολλερ οπως τα εχει το rec της pioneer.( βέβαια αυτη εχουν και τα ιδια κοντρολλερ) αλλα δεν λεω να ειναι ακριβός τα ίδια αλλα κατι εξίσου όμορφο!
και αυτα πανω κατω ειναι που κουβεντιάζουμε ολοι μας.....δεν ξέρω ,ίσως να βιαζόμαστε να μιλάμε και να ετοιμάζει κατι κάλο!!

αυτα!....ειναι μεγάλο το θέμα οι γνώμες διίστανται πάντα, αλλα ελπίζω οτι η vdj θα βρει μια μεση λύση για ολους μας....σίγουρα τα παράπονα και το να κοροϊδεύουν οι άλλοι δε θα σταματήσει ποτε ,γιατι η 20ριδες τα ξέρουν πλέων ολα! και πάντα του κάθε dj το πρόγραμμα ή μηχάνημα είναι καλύτερο απο τους αλλους!!..

Υ.Γ. τα assign η αληθεια ειναι στο sx2 δεν τα δοκίμασα γιατι υπέθεσα οτι κάνουν οτι και στο sr και το είχα πει κι ολας καποια στιγμή να τα δοκιμάσω μήπως αυτήν την φορά κάνουν κάτι....θα το δω αυτό που μου είπες.

Υ.Γ2... 2) Ποιος σου είπε οτι το VirtualDJ σε περιορίζει σε 3 effects ? Μπορείς να έχεις και 10 effects ταυτόχρονα ενεργοποιημένα σε ένα deck, και 10 διαφορετικά effects ταυτόχρονα ενεργοποιημένα σε ένα άλλο. Ο περιορισμός των 6 effects σύνολο (ίδια για όλα τα decks) είναι περιορισμός άλλων προγραμμάτων. Ναι, δεν μπορείς εύκολα με μια κονσόλα να ενεργοποιήσεις 20 διαφορετικά effects. Επειδή οι περισσότερες κονσόλες σχεδιάστηκαν για άλλη λογική. Αλλά να μην συγχέουμε το τι μπορεί να κάνει το πρόγραμμα με το τι κάνουν οι κονσόλες.

Αυτό με διαφέρει να μάθω πως γίνετε!

Υ.Γ3... γράφω στης 5 το πρωί γιατι τοτε εχω χρονο και αν κανω λάθη συγνώμη..
 

Mensajes Thu 22 Aug 19 @ 1:49 am
Ρε φιλαρακι σοβαρα τωρα... αυτα σου ειπαμε???? να μαθεις xml???
ή μηπως σου ειπαμε να μας πεις τι ακριβως θελεις να κανεις και να σε βοηθησουμε βημα βημα να το κανεις? Ειλικρινα εκπλησομαι με αυτα που γραφεις....
Και αν λες οτι το vdj ειναι στασιμο τα τελευταια χρονια και δεν εχει καμια εξελιξη με κανεις να απορω αν οντως δουλευεις με vdj...
 

Mensajes Thu 22 Aug 19 @ 8:24 am
Dj-RFTDPRO InfinityMember since 2018
@lakis69

Συγνώμη φιλαράκι αλλά λες π@π@ριές ....
Το VDJ είναι μακράν το πιο φιλικό και με απεριόριστες δυνατότητες πρόγραμμα που ΔΕΝ έχεις ανακαλύψει ακόμα ...
Δοκίμασε αυτό το σκιν (Controller HD by DennYo) που το κάνει σαν το ξερατό (serato) που σου αρέσει .... είμαι βέβαιος ότι ο phantom θα σε
βοηθήσει σε οτιδήποτε θες να αλλάξεις στο σκιν η να μαπαρεις ανάλογα με τον κοντρολερ σου.

Το μόνο που θα ήθελα εγώ να είχε παραπάνω είναι on the fly διόρθωση του beatgrid.
 

Mensajes Thu 22 Aug 19 @ 8:24 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
Dj-RFTD wrote :

...

Το μόνο που θα ήθελα εγώ να είχε παραπάνω είναι on the fly διόρθωση του beatgrid.

πως το εννοείς γιατί έχω την εντύπωση οτι το έχει και αυτό!!!
 

Mensajes Thu 22 Aug 19 @ 11:18 am
Dj-RFTDPRO InfinityMember since 2018
Δεν εννοώ το TAP ούτε τον BPM Editor .... Κοίτα εδώ και θα καταλάβεις ...
https://www.virtualdj.com/forums/221196/VirtualDJ_Technical_Support/Beat_problem.html?search=warp%20marker&page=1
Για μένα το ιδανικό θα ήταν να βάζεις warp markers ζωντανά όταν τρέχει το κομμάτι, (αυτό το κάνει στον BPM Editor ) και όταν παίζει την επόμενη φορά με SYNC
να διορθώνει τρέχοντας μπρος πίσω το BPM έτσι ώστε να συγχρονίζει με κάποιο σταθερό BPM (μετρονόμο)
 

Mensajes Thu 22 Aug 19 @ 1:28 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
DJ rft...
Δεν είπα ποτέ ότι μου αρέσει το serato ... εξάλλου το έχω γνήσιο με τον κοντρολλερ μου αν ήθελα να το δουλέψω... άλλα έγραψα αλλά τέλος πάντων, όπως είπα είναι μεγάλο θέμα και δε θα σταματήσει ποτέ! Πάντως όλες η άποψης σας δέκτες... κουβέντα κάνουμε, νομίζω δεν μαλώνουμε!
 

Mensajes Sat 24 Aug 19 @ 12:05 am
lakis69PRO InfinityMember since 2011
Έψαχνα να δω που την έχω αυτήν την φώτο και επιτέλους την βρήκα.... θα γελάσετε το ξέρω αλλά.. Όταν ξεκίνησα να μαθαίνω σιγά σιγά xml πως να φτιάξω το πρώτο μου skin.... έφτιαξα για πλάκα στο photo shop πως θα ήθελα να είναι το vdj ... έβαλα από τα άλλα προγράμματα αυτά που ήθελα να έχει. Αλλά με πιο μεγάλη την κυμματομορφη επάνω εδώ την έχω πάλι μικρή ..
 

Mensajes Sat 24 Aug 19 @ 4:36 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
Πραγματικα διαβαζω και μου αναβουν τα λαμπακια!!!
Παμε στα βασικα...
το vdj ειναι μακραν το προγραμμα με τις περισσοτερες δυνατοτητες..
To vdj εχει τις συχνοτερες ενημερωσεις .. (και ειναι ουσιαστικες!)
Οταν συγκρινεις κονσολες που εχουν βγει για αλλα προγραμματα ειναι λογικο καποια κουμπια να μην κανουν ακριβως το ιδιο πραγμα (η τουλαχιστον με τον ιδιο τροπο) μπορεις να mappαρεις κατι οπως θες (σιγουρα ολοι θα βοηθησουν) και μετα τυπωσε στικερακια και αντικατεστησε τα στην κονσολα ;)
Αν ηθελες κονσολα για το vdj ας επαιρνες το reloop! (Θα παιρνες και την αδεια)
Αν δε σ αρεσει καποιο σκιν μπορεις να το παραμετροποιησεις... (ολο και καποιος θα σε βοηθησει!) στα αλλα προγραμματα μπορεις;;; ΟΧΙ!
Και φυσικα δε μπαινω καν σε αυτα που ανεφερες για τα αλλα προγραμματα...
Το τρακτορ εκανε update μετα απο 3 χρονια!!! (Το οποιο το πληρωνεις) και το σερατο εκανε για τα σκιν και το μαπινγκ ε λ ε ο ς μαλακα!!!
Για να μην αναφερω οτι το μαστερ τεμπο το πληρωνεις...
 

Mensajes Sun 25 Aug 19 @ 9:34 pm
59%