Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Pioneer DDJ-1000 SRT... - Page: 2

Este tópico es antiguo y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

PANOSVPRO InfinityMember since 2007
Και μιας και το τοπικ αφορα το srt ειδα τις παρουσιασεις και ειχε κατι που κατα την γνωμη μου αξιζει... η κονσολα λειτουργει χρησιμοποιωντας τα εφφε της... ;) γι αυτο και μονο νομιζει οτι αξιζει να την υποστηριξει το vdj (αν μπορει να λειτουργει και με το vdj ετσι εννοειται..)
Επισης κατι που ανεφερε ο phantom πιο πανω...
Το flip ειναι πολυ χρησιμο γιατι πρακτικα φτιαχνεις γρηγορα και ευκολα edits.. oχι on the fly φυσικα, αλλα κατα την γνωμη μου για το δικο μου υφος πραγματικα μετραει πολυ... γι αυτο και κατα καιρους ρωταγα τι παιζει και αν ασχοληθουν.. ( θα γλιτωνα τον χρονο που τρωω στο ambleton δλδ)
 

Mensajes Sun 25 Aug 19 @ 9:42 pm
PANOSV wrote :
Και μιας και το τοπικ αφορα το srt ειδα τις παρουσιασεις και ειχε κατι που κατα την γνωμη μου αξιζει... η κονσολα λειτουργει χρησιμοποιωντας τα εφφε της... ;) γι αυτο και μονο νομιζει οτι αξιζει να την υποστηριξει το vdj (αν μπορει να λειτουργει και με το vdj ετσι εννοειται..)
Επισης κατι που ανεφερε ο phantom πιο πανω...
Το flip ειναι πολυ χρησιμο γιατι πρακτικα φτιαχνεις γρηγορα και ευκολα edits.. oχι on the fly φυσικα, αλλα κατα την γνωμη μου για το δικο μου υφος πραγματικα μετραει πολυ... γι αυτο και κατα καιρους ρωταγα τι παιζει και αν ασχοληθουν.. ( θα γλιτωνα τον χρονο που τρωω στο ambleton δλδ)


Αντί για Ableton, βάλε 4-5 POI με ενέργεια goto_cue X και είσαι πάνω κάτω έτοιμος.... :P

 

Mensajes Mon 26 Aug 19 @ 6:37 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
Ναι ρε φιλε μαζι σου αλλα δε μπορεις να φτιαξει 2-3 εκδοσεις του ιδιου τρακ... αυτη την ευκολια σου κανει το φλιπ... εχεις το κανονικο και σωζεις αλλες 2-3 διαφορετικες εκδοσεις πχ μια κουπλε ρεφρεν πχ μια extra extended κλπ
 

Mensajes Mon 26 Aug 19 @ 9:31 am
djadamxControlleristMember since 2006
Αν αλλάξεις λίγο το όνομα του αρχείου δεν μπορείς ? πχ myextendedmix κλπ...
 

Mensajes Mon 26 Aug 19 @ 10:31 am
djsadimPRO InfinityMember since 2006
PANOSV wrote :
Ναι ρε φιλε μαζι σου αλλα δε μπορεις να φτιαξει 2-3 εκδοσεις του ιδιου τρακ... αυτη την ευκολια σου κανει το φλιπ... εχεις το κανονικο και σωζεις αλλες 2-3 διαφορετικες εκδοσεις πχ μια κουπλε ρεφρεν πχ μια extra extended κλπ


μπορείς εύκολα με τον καθαριστή κομματιού και μάλιστα δεν φορτώνεις με αρχεία τον σκληρό
 

Mensajes Mon 26 Aug 19 @ 4:15 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
Αυτο θα με ενδιεφερε να μου περιγραψεις την διαδικασια... εστω οτι εχω ενα extended και θελω να φτιαξω ενα edit με intro beat κουπλε ρεφρεν outro beat
 

Mensajes Mon 26 Aug 19 @ 11:04 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
PANOSV wrote :
Αυτο θα με ενδιεφερε να μου περιγραψεις την διαδικασια... εστω οτι εχω ενα extended και θελω να φτιαξω ενα edit με intro beat κουπλε ρεφρεν outro beat


Λοιπόν δεξί κλικ στο τραγούδι από τόν browser του vdj επιλέγεις "καθαριστής" κομματιού χωρίς να κάνεις τίποτα κάνεις αποθήκευση (έχει προεπιλογή το όνομα του τραγουδιού + (cleaned) εσύ το αποθηκεύεις με όποιο όνομα θέλεις μετά τα υπόλοιπα είναι γνωστά... Δεξί κλικ στο αρχείο που δημιουργήθηκε επεξεργαστής POI και κάνεις ότι θέλεις

 

Mensajes Wed 04 Sep 19 @ 7:20 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
επανερχομαι μετα απο καιρο... οντως γινεται ετσι αλλα ρε φιλε ειναι διπλη δουλεια.... πρωτα σωζεις κοπια του τραγουδιου και μετα κανεις edit ...(τα jump se cue points οντως παιζουν μια χαρα) και αν θες 2 edit ακομα και αλλη διπλη δουλεια... μα ειμαι πολυ περιεργος ...αυτο δε το χρησιμοποιει κανεις?
 

Mensajes Thu 24 Oct 19 @ 8:56 am
Προσωπικά δεν μπαίνω στον κόπο να φτιάξω πολλαπλά edits (και για ποιο λόγο άλλωστε να θες να φτιάξεις πολλαπλά edits ?)

Αυτό που κάνω είναι οτι χρησιμοποιώ action poi's με την εξής εντολή:

var_equal 'ExecMacro' 1 ? goto_cue X

Έτσι ανοιγοκλείνοντας την μεταβλητή 'ExecMacro' μπορώ να παίξω την κανονική, ή την "πειραγμένη" έκδοση ανά πάσα στιγμή.
 

Mensajes Thu 24 Oct 19 @ 9:48 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
PhantomDeejay wrote :
Προσωπικά δεν μπαίνω στον κόπο να φτιάξω πολλαπλά edits (και για ποιο λόγο άλλωστε να θες να φτιάξεις πολλαπλά edits ?)

Αυτό που κάνω είναι οτι χρησιμοποιώ action poi's με την εξής εντολή:

var_equal 'ExecMacro' 1 ? goto_cue X

Έτσι ανοιγοκλείνοντας την μεταβλητή 'ExecMacro' μπορώ να παίξω την κανονική, ή την "πειραγμένη" έκδοση ανά πάσα στιγμή.

τωρα πραγματικα με εκαψες!!! δωσε μου ολοκληρη μια συνταξη για να καταλαβω πως το συντασεις?
Στο γιατι που ρωτας.... πλεον λογω εκκαθαρισης διαχειρισης κλπ κραταω μονο extended versions τα οποια εχουν πολυ μεγαλη εισαγωγη και τελειωμα (μιλαω για 90'ς eurodance clubhouse κλπ)... οποτε εχω το κομματι κομμενο ραμμενο για μιξ ας πουμε (μαζεμενη εισαγωγη και μαζεμενο τελειωμα) και μετα εχω και μια εκδοση η οποια ειναι για να μπανει εμβολιμα που αποτελειται απο εισαγωγη, ρεφρεν και αδειασμα για να μπει το επομενο τρακ... ενταξει φυσικα δε συμβαινει σε ολα ομως συμβαινει σε αρκετα...

 

Mensajes Thu 24 Oct 19 @ 12:41 pm
Κουμπί FX_ASSIGN_2:
toggle 'ExecMacro'

Στα action poi's:
var_equal 'ExecMacro' 1 ? goto_cue 4


Τόσο απλά... :P
 

Mensajes Thu 24 Oct 19 @ 12:44 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
...θα επανερθω... αγγλιστί i'll be back!
 

Mensajes Thu 24 Oct 19 @ 1:05 pm
PANOSV wrote :
πλεον λογω εκκαθαρισης διαχειρισης κλπ κραταω μονο extended versions τα οποια εχουν πολυ μεγαλη εισαγωγη και τελειωμα (μιλαω για 90'ς eurodance clubhouse κλπ)... οποτε εχω το κομματι κομμενο ραμμενο για μιξ ας πουμε (μαζεμενη εισαγωγη και μαζεμενο τελειωμα) και μετα εχω και μια εκδοση η οποια ειναι για να μπανει εμβολιμα που αποτελειται απο εισαγωγη, ρεφρεν και αδειασμα για να μπει το επομενο τρακ... ενταξει φυσικα δε συμβαινει σε ολα ομως συμβαινει σε αρκετα...
Με "απογοητεύεις", για μία ακόμη φορά, τον τελευταίο καιρό... Δηλαδή, παίζεις dance μουσική και δεν διαθέτεις στο ίδιο κομμάτι, τουλάχιστον το radio-edit και το extended-edit, αν όχι ακόμη 3 - 4??? :P

Πάντως και πέρα από το "πείραγμα", γιατί περί πειράγματος πρόκειται, μουσική δεν διαγράφεται και ιδίως μουσική που πρωτο-κυκλοφόρησε σε βινύλια (αφού αναφέρθηκες σε 90s)! Έχω "White Labels", που μακάρι να τα είχα σε ψηφιακή μορφή, μακάρι να είχα το χρόνο να καθίσω και να τα ψηφιοποιήσω. Το γιατί, το καταλαβαίνεις...

 

Mensajes Thu 24 Oct 19 @ 4:58 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
Theios Giorgos wrote :
PANOSV wrote :
πλεον λογω εκκαθαρισης διαχειρισης κλπ κραταω μονο extended versions τα οποια εχουν πολυ μεγαλη εισαγωγη και τελειωμα (μιλαω για 90'ς eurodance clubhouse κλπ)... οποτε εχω το κομματι κομμενο ραμμενο για μιξ ας πουμε (μαζεμενη εισαγωγη και μαζεμενο τελειωμα) και μετα εχω και μια εκδοση η οποια ειναι για να μπανει εμβολιμα που αποτελειται απο εισαγωγη, ρεφρεν και αδειασμα για να μπει το επομενο τρακ... ενταξει φυσικα δε συμβαινει σε ολα ομως συμβαινει σε αρκετα...
Με "απογοητεύεις", για μία ακόμη φορά, τον τελευταίο καιρό... Δηλαδή, παίζεις dance μουσική και δεν διαθέτεις στο ίδιο κομμάτι, τουλάχιστον το radio-edit και το extended-edit, αν όχι ακόμη 3 - 4??? :P

Πάντως και πέρα από το "πείραγμα", γιατί περί πειράγματος πρόκειται, μουσική δεν διαγράφεται και ιδίως μουσική που πρωτο-κυκλοφόρησε σε βινύλια (αφού αναφέρθηκες σε 90s)! Έχω "White Labels", που μακάρι να τα είχα σε ψηφιακή μορφή, μακάρι να είχα το χρόνο να καθίσω και να τα ψηφιοποιήσω. Το γιατί, το καταλαβαίνεις...

κοιτα...βασικα γι αυτον ακριβώς τον λογο... συνεχιζω και ριπαρω καθε σκ se flac και οπως καταλαβαινεις απο το καθε σιγκλακι επιλεγω το extended ξαθαρα λογω χρονου αλλα και ογκου...συν τοις αλλοις ποτε δεν παιζω radio...για τα remix που αναφερθηκες φυσικα εχω (αυτα που αξιζουν) αλλα οχι ολες τις εκδοσεις του βινυλιου γιατι επαιζε αρκετη σαββουρα και ας τα ονομαζαν remixes :)

 

Mensajes Fri 25 Oct 19 @ 7:56 am


(Los tópicos y foros antiguos son automáticamente cerrados)