Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Serato Flip in vdj style

Este tópico es antiguo y puede contener información incorrecta para la nueva versión.

PANOSVPRO InfinityMember since 2007
Ανοιγω αυτο το τοπικ για 2 λογους ...αφενως γιατι μου ανοιξατε τα ματια και δουλευει (!!) και αφετερου για να εμπλουτισουμε τις ιδεες και να υπαρχουν ετοιμες για τον οποιοδηποτε μιας και ειναι ελαχιστοι αυτοι που το ξερουν (εννοω την δυναμη του vdj στο scripting) .. μονο εγω το δειξα σε δυο φιλους που το ψαχναν και χαζεψαν! (να φανταστειτε μου παν να το κανω tutorial στο youtube) κατι τετοια ειναι που χρειαζονται να προωθουνται....αυτος ο klaus που κανει ολο τετοια βιντεακια δε μπορει να το σκεφτει δλδ? η δε χρησιμοποιει κανεις edits?

Προκαταβολικα να ευχαριστησω τον Phantomdj αλλα και τον djsadim για τις πληροφοριες.

Πως το κανα εγω λοιπον...(αν και ο Phantom μου πε να το κανω με FX_ASSIGN_2: toggle 'ExecMacro' και δε πολυ καταλαβα τι εννοουσε) σε ενα custom button που το ονομασα Edit εγραψα στο action toggle "ExecMacro"
Στο κομματι που με ενδιαφερει θελω να του φτιαξω μια εκδοση που μετα τα 16 beat της αρχης να με πεταει καρφωτα στο ρεφρεν και μετα στο τελος του κομματιου επειδη υπαρχει σκετο beat (για την επομενη αλλαγη) αλλα ειναι μικρο , θελω να το κανω loop 8 ωστε να προλαβω να κανω την αλλαγη μου οπως θελω.
Αρχικα λοιπον για το cue jump φτιαχνω ενα cue 1 στο σημειο (εκει που τελειωνει δλδ) που θελω να παει στο ρεφρεν, και στο ρεφρεν (εκει που ξεκιναει δλδ) βαζω cue 2.
ανοιγω το pois editor , βρισκω το cue 1 απο τα points, δεξια του στο type βαζω action και στο Macro action γραφω var_equal 'ExecMacro' 1 ? goto_cue 2 και ειμαστε ετοιμοι...
τωρα για το σημειο του loop ... στο σημειο που θελω να ξεκινησει η 8 beat λουπα μου (εξαρταται αν χρησιμοποιουμε forward h back loop) φτιαχνω το cue 3.
ανοιγω το pois editor , βρισκω το cue 3 απο τα points, δεξια του στο type βαζω action και στο Macro action γραφω var_equal 'ExecMacro' 1 ? loop ? nothing : loop 8 (updated!)

τωρα λοιπον οταν ενεργοποιουμε το custom κουμπι μας θα παιζει το edit που χουμε φτιαξει!! γαματο??!!

ερωτησεις τωρα για further development που λενε και στο χωριο μου...

α) πως μπορουμε -κατ επιλογην με το ιδιο κουμπι- το κομματι να ξεκιναει απο συγκεκριμενο cue point?
β) πως μπορουμε να κανουμε πχ την λουπα του ανωτερω παραδειγματος να μην επιρρεαζεται απο το back/forward loop mode?
γ) μπορουμε με καποιον τροπο να εχουμε μια οπτικη ενδειξη καπως οτι το κομματι εχει edit με macro?
αυτα για αρχη!!
 

Mensajes Wed 29 Jan 20 @ 3:54 pm
Για τις λούπες άλλαξε τον κώδικα σε:
var_equal 'ExecMacro' 1 ? loop ? nothing : loop 8
Αυτό στο λέω γιατί μερικές φορές όπως το κομμάτι πηδάει στην αρχή της loop υπάρχει περίπτωση να εκτελέσει ξανά το action poi (που βρίσκεται στην αρχή της loop) και έτσι να σου "αφαιρέσει" την loop.

Για τα υπόλοιπα θα επανέλθω το βράδυ
 

Mensajes Wed 29 Jan 20 @ 3:59 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
ωραια! κατσε να το γραψω και στο πρωτο ποστ να υπαρχει καθαρο
 

Mensajes Wed 29 Jan 20 @ 4:06 pm
Δηλαδή και εάν κατάλαβα σωστά, κατ' αυτόν τον τρόπο έχεις ένα κομμάτι, όπου του "αφαιρείς" ένα μέρος και του επιμηκύνεις ένα άλλο. Σωστά?
 

Mensajes Wed 29 Jan 20 @ 5:01 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
Theios Giorgos wrote :
Δηλαδή και εάν κατάλαβα σωστά, κατ' αυτόν τον τρόπο έχεις ένα κομμάτι, όπου του "αφαιρείς" ένα μέρος και του επιμηκύνεις ένα άλλο. Σωστά?

επι της ουσιας κανεις ενα edit on the fly παιζοντας τμηματα του κομματιου...
πανω εδωσα απλα ενα παραδειγμα ενος ευκολου edit που κανω εγω σε καποια extended, ομως σκεψου ποσα αλλα μπορεις να κανεις...
απ το να μετακινεις τμηματα μπρος πισω μεχρι να τους πετας και εφφε ταυτοχρονα ..και να φτανεις μεχρι και remix on the fly!


 

Mensajes Wed 29 Jan 20 @ 7:06 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
PANOSV wrote :
...
γ) μπορουμε με καποιον τροπο να εχουμε μια οπτικη ενδειξη καπως οτι το κομματι εχει edit με macro?
αυτα για αρχη!!

μπορείς να χρωματίσεις το τραγούδι στον browser με κάποιο συγκεκριμένο χρώμα!!!
 

Mensajes Thu 30 Jan 20 @ 11:52 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
djsadim wrote :

μπορείς να χρωματίσεις το τραγούδι στον browser με κάποιο συγκεκριμένο χρώμα!!!

αχχααχχχαχ το ξερω αυτο βρε! εννοουσα κατι πιο αυτοματοποιημενο η εστω καποιο option να το βαλω σε filter folder ξερωγω..

 

Mensajes Thu 30 Jan 20 @ 12:50 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
PANOSV wrote :
djsadim wrote :

μπορείς να χρωματίσεις το τραγούδι στον browser με κάποιο συγκεκριμένο χρώμα!!!

αχχααχχχαχ το ξερω αυτο βρε! εννοουσα κατι πιο αυτοματοποιημενο η εστω καποιο option να το βαλω σε filter folder ξερωγω..



χαχα!! για filter folder πρέπει να επέμβεις στα tags του εκάστοτε τραγουδιού... για παράδειγμα μπορείς στο πεδίο 1 να βάλεις ExecMacro
και στο filter folder να βαλεις User 1 is ExecMacro
 

Mensajes Thu 30 Jan 20 @ 1:09 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
καλημερα, εχει αλλαξει κατι με τα updates σχετικα με τον κωδικα αυτον? γιατι δε δουλευει η κατ επιλογην ενεργοποιηση...
 

Mensajes Thu 19 Mar 20 @ 10:24 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
PANOSV wrote :
καλημερα, εχει αλλαξει κατι με τα updates σχετικα με τον κωδικα αυτον? γιατι δε δουλευει η κατ επιλογην ενεργοποιηση...

edit...δικο μου λαθος
 

Mensajes Thu 19 Mar 20 @ 11:32 am
Σχετικά με ποιόν κώδικα;
Αυτόν που σου έδωσα εγω; π.χ. var_equal 'ExecMacro' 1 ? goto_cue 1
Όχι δεν έχει αλλάξει κάτι και εδώ δουλεύει κανονικά.
Μήπως έχει κάνει κανένα τυπογραφικό σφάλμα πουθενά;;;
 

Mensajes Thu 19 Mar 20 @ 11:35 am
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
ναι εχω κανει εγω βλακεια και στο πρωτο ποστ...σου χω στειλει σχετικο πμ μηπως μπορεις να το διορθωσεις και συ
 

Mensajes Thu 19 Mar 20 @ 12:35 pm
Διορθώθηκε!
 

Mensajes Thu 19 Mar 20 @ 2:20 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
PhantomDeejay wrote :
Διορθώθηκε!
αψογος!

 

Mensajes Thu 19 Mar 20 @ 10:33 pm


(Los tópicos y foros antiguos son automáticamente cerrados)