Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Rec level
Καλησπέρα .. πρόσεξα ότι οι εγγραφές είναι αρκετά χαμηλές σε ένταση. Παίζει ρόλο ότι έχω το πρόγραμμα στα -3db? ,Υπάρχει κάποιος τρόπος να ανεβάσω το rec level?
 

Mensajes Sun 26 Sep 21 @ 11:25 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Ποιον controller / κάρτα ήχου χρησιμοποιείς ?
Δώσε μας ενα screenshot με το Audio setup που χρησιμοποιείς όταν κάνεις εγγραφή.
 

Mensajes Mon 27 Sep 21 @ 11:36 am
Καλησπερα Μπαμπη, εγγραφες σπιτι με την SR1. Με την SX3 δεν δοκιμασα για να ειμαι ειλικρινης...
 

Mensajes Mon 27 Sep 21 @ 6:52 pm
Με τις ρυθμίσεις που έχεις, το επίπεδο εγγραφής σου πρέπει να είναι κοντά στα -3db (RMS, όχι peak)
Αν ανεβάσεις το zerodb στο -1db ή στο default θα πάρεις μεν πιο "δυνατή" εγγραφή αλλά θα είναι πολύ κοντά στο να κλιπάρει.
Φυσικά όλα αυτά ισχύουν εφόσον το autoGain είναι ενεργοποιημένο και το gain στα κανάλια σου είναι στο "12 o clock"

Αν θες ανέβασε κάπου μια μικρή εγγραφή να την κατεβάσουμε και να δούμε τα επίπεδα της.

Υ.Γ.: Γενικά κάποιες κονσόλες γράφουν εξ' ορισμού πολύ πιο "χαμηλά" απ' ότι παίζουν και καλά κάνουν!
Αυτό το κάνουν ώστε η εγγραφή να έχει αρκετό headroom έτσι ώστε αφενός να μην καταλήξεις με μία εγγραφή που ο ήχος είναι παραμορφωμένος (και δεν διορθώνεται) και αφετέρου να μπορείς να επεξεργαστείς την εγγραφή πολύ πιο εύκολα με κάποιο πρόγραμμα post processing.
Συνήθως αυτές οι κονσόλες γράφουν στα -9db RMS που είναι περίπου η μισή ένταση σε σχέση με την ένταση αναπαραγωγής.
Η κονσόλα σου δεν ανίκει σ' αυτή την κατηγορία (για να μην ψάχνεσαι). Απλά στο αναφέρω για να το ξέρεις.
 

Mensajes Tue 28 Sep 21 @ 12:20 pm

 

Mensajes Tue 28 Sep 21 @ 5:09 pm

Δεν βλέπω κάτι "κακό" στα επίπεδα εγγραφής σου.
Όπως βλέπεις στην εικόνα ο μέσος όρος των κορυφών σου είναι κοντά στα -3db αλλά έχεις και αρκετές κορυφές που περνάνε τα -1db.
Γενικά αυτή είναι μια πολύ καλή εγγραφή (από άποψη επιπέδων) που ίσως να δέχεται 1 με 2db boost στο post processing με ένα ανεπαίσθητο compression (peak limiter)
Τα επίπεδα εγγραφής που βλέπω, προσωπικά τα θεωρώ ιδανικά...

Υ.Γ.: Απ' οτι βλέπεις το Audition έχει τα "κόκκινα" (εσύ θεώρησε τα πορτοκαλί) από τα -6db και πάνω.. Κάτι ξέρει... :P
 

Mensajes Tue 28 Sep 21 @ 5:48 pm
ok. Απλα συνηθιζω να φτιαχνω setακια τυπου practice (για fx κτλ) και μετα τα γραφω σε cd να τα ακουω στο αυτοκινητο (ναι κι ομως δεν εχω usb!!!). Και εχουν τρομερη διαφορα εντασης απο το ραδιοφωνο. Τοσο καιρο εψαχνα να βρω μηπως ειναι καποια ρυθμιση μεχρι που συμπτωματικα εβαλα ενα cd εταιρειας (best of Sade-αξιζει να σημειωθει! ) και επαιζε καμπανα, στα ιδια επιπεδα με το ραδιοφωνο... κι εκει καταλαβα....
 

Mensajes Tue 28 Sep 21 @ 6:00 pm
Για να ακουστεί το mix σου σαν το CD της Sade θες αρκετό και σοβαρό post processing.
Επίσης μην ξεχνάς οτι εκεί μιλάμε για ήχο studio που έχει συμπιεστεί με τις καλύτερες τεχνικές.
Σαφώς διαφορετικό πράγμα.
 

Mensajes Tue 28 Sep 21 @ 6:20 pm
Υποτιμας τη δουλεια μου! χαχαχαχαχα. Τελοσπαντων ενταξει... αμα ειναι για την Sade θα κανω ενα βημα πισω.....
 

Mensajes Tue 28 Sep 21 @ 6:36 pm
Δεν υποτιμώ την δουλειά σου καθόλου.
Αλλά είναι διαφορετικό πράγμα να κάνεις mastering ένα κομμάτι 4-5 λεπτών, και αλλιώς ένα mix μίας ώρας.
Ο μόνος τρόπος να πετύχεις παρόμοια επίπεδα είναι με προσεκτίκο compression που μπορεί να σου πάρει μέρες μέχρι να το πετύχεις (να ακούγεται και δυνατά και σωστά χωρίς να βγάζει μάτι η ύπαρξη του κομπρέσορα)
 

Mensajes Tue 28 Sep 21 @ 6:52 pm
Ελα πλακα εκανα.. προς Θεου!
 

Mensajes Tue 28 Sep 21 @ 7:16 pm
Χαχαχα. Don't worry.
Είμαι ήδη 14 ώρες σερί στο πόδι και κάπου μπορεί κι εγώ να το χάνω λίγο... :P
 

Mensajes Tue 28 Sep 21 @ 7:18 pm