Ingreso rápido:  

Forum: Greek Forum

Tema: Stems requirements
Γειά χαρά σε όλους.Ψάχνοντας τα requirements του virtual dj ανακάλυψα οτι χρειάζεται μια καλή κάρτα γραφικών για τα stems.Άραγε την χρειάζεται για να δουλέψουν τα stems σε real time ή αν έχουμε pre configure τα τραγούδια,δεν χρειάζεται;
 

Mensajes Mon 30 Oct 23 @ 11:59 am
Η καλή κάρτα γραφικών πράγματι είναι απαραίτητη για να δουλέψεις stems σε real-time.

Όμως αν θες την προσωπική μου άποψη, ακόμα και για προϋπολογισμένα stems χρειάζεσαι ένα καλό σύστημα. Αν επιλέξεις να κάνεις προετοιμασία των stems εκ των προτέρων, το μηχάνημα σου θα προσπαθήσει με βάση τον εξοπλισμό του να διαχωρίσει τα stems. Και ανάλογα με το πόσο καλό είναι το hardware (η GPU ή η CPU) θα του πάρει διαφορετικό χρόνο για να τελειώσει.
Είναι άλλο πράγμα να θέλεις 30 δευτερόλεπτα για ένα κομμάτι 3 λεπτών, άλλο πράγμα να θες 3 λεπτά για ένα κομμάτι 3 λεπτών, και άλλο πράγμα να θες 10 λεπτά για ένα κομμάτι 3 λεπτών.

Αυτό που θέλω να πω είναι οτι μπορεί να μην χρειάζεσαι απαραίτητα μια RTX3060 / RTX4060 ή μαγαλύτερη αν δεν θες real-time stems, αλλά και ένας υπολογιστής i5-7ης/8ης γενιάς δεν θα προετοιμάζει τα stems με τρομερές ταχύτητες.
 

Mensajes Mon 30 Oct 23 @ 1:55 pm
Ευχαριστώ,είσαι πάντα κατατοπιστικός.
 

Mensajes Tue 31 Oct 23 @ 4:00 pm
PhantomDeejay wrote :
Η καλή κάρτα γραφικών πράγματι είναι απαραίτητη για να δουλέψεις stems σε real-time.

Όμως αν θες την προσωπική μου άποψη, ακόμα και για προϋπολογισμένα stems χρειάζεσαι ένα καλό σύστημα. Αν επιλέξεις να κάνεις προετοιμασία των stems εκ των προτέρων, το μηχάνημα σου θα προσπαθήσει με βάση τον εξοπλισμό του να διαχωρίσει τα stems. Και ανάλογα με το πόσο καλό είναι το hardware (η GPU ή η CPU) θα του πάρει διαφορετικό χρόνο για να τελειώσει.
Είναι άλλο πράγμα να θέλεις 30 δευτερόλεπτα για ένα κομμάτι 3 λεπτών, άλλο πράγμα να θες 3 λεπτά για ένα κομμάτι 3 λεπτών, και άλλο πράγμα να θες 10 λεπτά για ένα κομμάτι 3 λεπτών.

Αυτό που θέλω να πω είναι οτι μπορεί να μην χρειάζεσαι απαραίτητα μια RTX3060 / RTX4060 ή μαγαλύτερη αν δεν θες real-time stems, αλλά και ένας υπολογιστής i5-7ης/8ης γενιάς δεν θα προετοιμάζει τα stems με τρομερές ταχύτητες.


Κοιτάζω αυτο Mac mini Apple M2 Chip / 8-Core CPU / 10-Core GPU / 16GB / 512GB - BTO.Ποιά η γνώμη σου;
 

Mensajes Tue 31 Oct 23 @ 5:34 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Αναφέρω εδώ κάποιες ενδεικτικές ταχύτητες για real-time Stems separation..

RTX 2060: 10x
RTX 2070: 12x
RTX 2080: 15x
RTX 3060: 15x
RTX 3070: 20x
RTX 3080: 30x

M1 : 10x
M1 Pro : 19x
M1 Max : 25x
M2 Max : 31x

10x σημαίνει 10 φορές ταχύτερο από την ταχύτητα αναπαραγωγής, επομένως για κομμάτι 3 λεπτών (180 δευτερόλεπτα) τα Stems αναλύονται σε περίπου 18 δευτερόλεπτα). Γενικά κάθε ταχύτητα πάνω από x10 είναι ΟΚ.
Μην ξεχνάτε ότι η ακόμα κι αν η ανάλυση δεν έχει τελειώσει, εξακολουθείτε να έχτε τα Stems διαθέσιμα για το (αρχικό) μέρος που πρόκειτε να παίξετε, οπότε δεν σας νοιάζει και πολύ αν έχει φτάσει στο τέλος, αλλά σίγουρα είναι πιο "ασφαλές" για τον υπολογιστή να τελειώνει και να πάιρνει "ανάσα" όσο πιο γρηγορα γίνεται

PS. Για το Μ2 (όχι το Μax), δεν έχω πρόχειρα τις επιδόσεις του, αλλά πρέπει να είναι λίγο πάνω από x15
 

Mensajes Tue 31 Oct 23 @ 6:17 pm